دهقان: نماینده‌ای که به فقرا می‌گوید کلیه‌ات را بفروش صلاحیت ریاست کمیسیون را ندارد / مقدسیان: نیازمند سند جامع حقوقی سلامت هستیم

نشست بررسی عملکرد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در قانون گذاری حوزه نظام سلامت با حضور مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران در «خبرگزاری دانشجو» برگزار شد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نشست بررسی عملکرد کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در قانون گذاری حوزه نظام سلامت با حضور حمید رضا دهقان مسئول بسیح دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و حسین مقدسیان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خبرگزاری دانشجو برگزار شد. متن این گفتگو را در ادامه می خوانید:
دهقان: مجلس شورای اسلامی در ساختار سیاسی کشورمان نهادی است که در چارچوب مردم سالاری دینی و قانونگذاری خط مشی دولت را تنظیم می کند و از طرفی به پایش و نظارت بر مسیر حرکت سیستم های دولتی می پردازد. در مجلس به تناسب حوزه های مختلف در کشور کمیسیون های تخصصی وجود دارد، اما متاسفانه طی دوره های مختلف و به خصوص در ۴ سال گذشته مجلس آن طور که باید و شاید وظیفه نظارتی و قانونگذاری خود را به درستی انجام نداده است؛ مثلا زمانی که آقای قاضی زاده هاشمی در سال ۹۲ به عنوان گزینه وزارت بهداشت معرفی شد در برنامه پیشنهادی خود یک کلمه از طرح تحول نظام سلامت نام نبرده بود، اما وقتی او رای اعتماد نمایندگان را گرفت پس از گذشت ۱۰ ماه این طرح به لق لقه زبان نظام سلامت کشور تبدیل شد با این وجود سوال این است که آیا این طرح نیاز به برنامه و مطرح شدن در مجلس نداشت؟ به هر روی این طرح بی آنکه به مجلس برود اجرا شد و نمایندگان نیز هیچ مشکلی با اجرای آن نداشتند هم چنین وقتی که طرح به اجرا درآمد از طرف مجلس پایش نشد و با شکست آن هم علی رغم فشار هایی که برای انجام تحقیق و تفحص وجود داشت، اما تحقیق و تفحصی صورت نگرفت و این در حالی بود که بودجه نظام سلامت با اجرای این طرح از ۹ درصد بودجه کل کشور به بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته بود.

معتقدم وقتی مجلس از طرح بسیار مهمی مانند طرح نظام سلامت غافل می شود خب طبیعتا وظیفه نخبگان سلامت و حداقل نخبگان دانشجویی این است که به این موضوع ورود پیدا کنند و خوشبختانه اخیرا ۳۶ دفتر بسیج دانشجویی به عنوان قشری که همواره باید پاسدار و حافظ انقلاب اسلامی باشند طی نامه ای خطاب به منتخبین مردم در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به این موضوع ورود پیدا کردند.

بحثی که وجود دارد این است در مورد خیلی از قوانین به طور مثال در بحث جمعیت هم در سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و هم در برنامه های پنج ساله کشور به این موضوع پرداخته شده، اما قانون جامعی در این حوزه نداریم به گونه ای که هر دستگاهی قانون مختص خود را دارد مثلا یک بار می گویند زنان باردار چند ماه مرخصی پیش از زایمان و پس از زایمان داشته باشند و یک بار هم در مجلس دهم در مورد مرخصی همسران زنان باردار که فارغ شده اند بحث شد. موضوع دیگر اینکه هر یک از قوانین مربوط به جمعیت در یک نهاد وجود دارند مثلا یک سری از قوانین مربوط به حوزه فرهنگی، اداری و استخدامی و یک سری هم مربوط به وزارت بهداشت هستند پس یک قانون جامع که تمام این قوانین را جمع بندی کند تا مسائل جمعیتی کشور ساماندهی شوند وجود ندارد و این ساماندهی از وظایف مجلس است.
ورود بسیج دانشجویی به حوزه نظام سلامت به دلیل فشل بودن کمیسیون بهداشت
مجلسی که می خواهد عصاره فضایل ملت باشد بعضا خود باید به عنوان پیش قراول فرهنگ سازی در نظام سلامت به ایفای نقش بپردازد یعنی اگر ما انتظار داریم که مردم به این سمت بروند که پیشگیری بهتر از درمان است نمایندگان مجلس اولین کسانی هستند که باید به این موضوع بها بدهند، اما نماینده ای که خود رئیس کمیسیون بهداشت و درمان بوده می گوید چه اشکالی دارد وقتی فرد در فقر است کلیه خود را بفروشد تا ۲۰، ۳۰ میلیون وارد زندگی او شود. معتقدم اصلا چنین شخصی را نمی توان نماینده مردم دانست؛ البته بنده می گویم سلمنا این آقای نماینده اول کلیه خودش را بفروشد تا هم ثابت کند که با یک کلیه می توان زندگی کرد و هم پول آن را بدهد تا در صندوق ازدواج جوانان به زوج ها تسهیلات بدهیم. به هر روی آنچه که باعث شد تا بسیج دانشجویی در طلیعه مجلس یازدهم به موضوع نظام سلامت ورود پیدا کند بحث همین کوتاهی ها و متاسفانه فشل بودن کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در دوره های مختلف و به ویژه در مجلس دهم بود.

پس از انقلاب در نظام سلامت ۱۱ بار اصلاحات صورت گرفته و این نشان می دهد در کشورمان سند بالادستی که بخواهد بر تصمیمات و سیاست گذاری ها حاکم باشد وجود ندارد و یا اگر هم وجود دارد بی تفاوت است؛ مثلا وقتی سند سیاست های کلی نظام سلامت توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد فقط تا یکی دو ماه در مورد اجرای این سند بحث شد، اما پس از آن در بحث سیاست گذاری اتفاق خاصی نیفتاد و علت بروز این مسائل هم این است که در مجلس نگاه غالب نمایندگان مبتنی بر سیاست گذاری، ریل گذاری و نظارت نیست متاسفانه به جای این موضوع بیشتر دنبال این هستند که منافع بیشتری کسب کنند؛ مثلا نمایندگان با توجه به شرایطی که در کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حاکم است نمایندگان به عضویت در این کمیسیون ها خیلی اهمیت می دهند و همین شرایط باعث شده که آن ها به عضویت در کمیسیون های اصلی از جمله کمیسیون بهداشت و درمان به جز یک سری از افراد ذی نفوذ در مسائل پزشکی به خصوص در حوزه درآمد اشتیاقی نداشته باشند.

مسئله ای که وجود دارد این است که از کل اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دهم تنها دو نفر عضو غیر علوم پزشکی بوده اند و این آمار قابل تاملی است چرا که این کمیسیون علی رغم اینکه دارای یک عنوان بهداشتی و درمانی است، اما چشم انداز و مانیفست آن فقط شامل بهداشت و درمان نمی شود و حیطه های بزرگی از نظر اجتماعی، اقتصادی و اثرگذاری در سطوح مختلف کشور همچون بیمه ها، محیط زیست و هلال احمر را در بر می گیرد. با این وجود کمیسیون بهداشت و درمان متناسب با هر یک از این حیطه ها نیازمند افراد متخصص است و این در حالی است که یک دانشجوی رشته پزشکی و تخصص حتی نیم واحد بحث اقتصاد سلامت را در دوران تحصیل نمی گذراند و بعد همین متخصص و فوق تخصص می خواهد در مجلس سیاست گذاری کرده و اقتصاد و سلامت را پیاده کند.
کمیسیون بهداشت و درمان دغدغه کسی نیست
مهمترین بحثی که وجود دارد این است که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دغدغه کسی نیست مثلا برای کسی دغدغه نیست در حال حاضر چه قدر کسری بودجه در نظام سلامت و درمان داریم به هر روی این همه نیرو بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت استخدام شد یا طبق تعریف هتلینگ فلان اورژانسی را که مطمئن بودیم باید تا دو سال دیگر تخریب شوند مورد بازسازی قرار گرفت و حتی در کل کشور تابلو های مراکز بهداشت با بودجه های کلان به مرکز جامع سلامت تغییر یافتند و این تنها مثال های ساده ای در رابطه با زیباسازی طرح تحول نظام سلامت است.
خواهش بنده هم از پزشکانی که دلسوز انقلاب هستند و هم از کسانی که سابقه طولانی در مسائل پزشکی دارند و به مجلس راه یافته اند این است که ظهور و بروز آن ها باید در کمیسیون بهداشت و درمان بیشتر باشد، چون اگر این کمیسیون را به دیگران واگذار کنند با توجه به پیش بینی که نسبت به ترکیب و آرایش کمیسیون مربوطه در مجلس یازدهم صورت گرفته در این دوره نیز اتفاق خاصی نسبت به دوره های قبل نخواهد افتاد. به هر روی نمره کمیسیون بهداشت و درمان در نامه اخیر ۳۶ دفتر بسیج دانشجویی به منتخبین مجلس یازدهم نیز آمده پس در کمیسیونی که از ۸ طرح تحقیق و تفحص ۵ طرح رد می شود و ۳ طرح نیز پس از ۴ سال در دست اقدام است خب نمره آن کاملا واضح است؛ ا لبته ما در این نامه به جزییات آمار و ارقام ارایه کردیم اگر چه آقای نوبخت هم ایراداتی گرفتند و گفتند این آمار ها سراسر کذب است با این وجود ما از همین جا اعلام می کنیم هم آقای نوبخت اسناد خود را بیاورند و هم ما اسناد خود را می آوریم و بحث می کنیم تا ببینیم کمیسیون بهداشت مجلس دهم نمره قبولی می گیرد یا نه؟
نیازمند سند جامع حقوقی سلامت هستیم
مهمترین خلا در کشور وجود یک سند جامع حقوقی سلامت است که فراتر از سیاست های کلی ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب باشد چرا که این سیاست چشم انداز را مشخص کرده، اما ما نیازمند یک سند حقوقی و قانونی هستیم. واقعیت این است که مسائل نظام سلامت در بخش های مختلف از هم جدا هستند مثلا یک سری پیوست های سلامت در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد و یک سری از پیوست ها نیز مربوط به حوزه ها و طب سنتی هستند که هیچ کدام قانونی نشدند؛ بنابراین نیاز است با یک کلان نگری و جامع نگری سند جامع حقوقی سلامت در کشور نوشته و اجرایی شود.

اتفاق دیگری که باید در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیفتد این است که باید مبنای نگاه ما به سلامت کشور به طور دقیق مشخص شود. به هر روی ما نمی توانیم اقتصاد را هم با تفکر لیبرالی و هم اسلامی پیش ببریم با این وجود اگر کشورمان اقتصاد را صرفا با تفکر لیبرالی پیش می برد شاید موفق تر بودیم، اما امروز با سیاست گذارانی سر کار داریم که اعتقاد آن ها قلبا و عقلا به سیستم لیبرالی غربی است، ولی ظاهر و منش آن ها اسلامی است و همین نگاه در صنعت، اقتصاد، علوم انسانی و در حیطه نظام سلامت وجود دارد.
نظام سلامت ایران مبتنی بر تفکر غربی است
به هر روی ریشه خیلی از بند هایی که در نامه ۳۶ دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور خطاب به منتخبین مجلس یازدهم به آنها اشاره شده میوه همین تفکر غربی در نظام سلامت هستند؛ البته خدا را شکر که ویروس کرونا با تمام نحسی هایی که داشت مسائل را به خوبی به ما نشان داد اولا این که هیمنه و هیبت جامعه غرب را در بین جامعه علوم پزشکی کشور تحت الشعاع قرار داد و نشان داد جامعه غرب با آنچه آمال و آرزوی اساتید ما بود خیلی فاصله دارد پس نظام سلامت غرب هم در جریان شیوع ویروس کرونا امتحان خود را پس داد به گونه ای که ما شاهد بودیم غربی ها آن جا که دیدند باید به انسانیت و سالمندان بها بدهند حاضر نشدند اقتصاد خود را هزینه کنند و حتی رئیس جمهور آمریکا گفت اگر سلامت کل مردم این کشور در معرض بیماری کرونا قرار بگیرد من به هیچ عنوان اجازه نمی دهم اقتصاد آمریکا تعطیل شود. متاسفانه این احساس وجود دارد که نظام سلامت کشورمان هم مبتنی بر این تفکر است، ولی به هر حال آنچه ما را در این فضا از کشور های غربی متمایز کرد ورود گروه های جهادی و مردمی و تفکر بسیجی به این عرصه بود.
در مجموع بنده معتقدم مجلس باید به طور مستقیم به موضوع تغییر پارادایم نظام سلامت ورود کند، چون نظام سلامت ما باید تکلیف خود را روشن سازد بر این اساس که آیا هم چنان می خواهد با تفکر غربی پیش برود یا نه با تفکر اسلامی.

معتقدم مجلس می تواند در کنار مسائل کلانی که به آن ها اشاره شد به موضوعات خردی مثل افزایش ظرفیت پزشکان، تعرفه گذاری، تعارض منافع بین نظام پزشکی و نظام سلامت و هیئت امنا هایی که دانشگاه های علوم پزشکی را مدیریت می کنند و علاوه بر مدیریت به یک هلدینگ تبدیل شده اند ورود پیدا کند.

انحصار طلبی در تمام صنف ها از جمله در بین بخشی از جامعه پزشکی وجود دارد و طبیعی است اگر بخواهیم جلوی سود رسانی به عده ای را که این سود ها به ناحق نصیب آن ها می شود را بگیریم صدای این افراد در می آید، ولی مهمترین مسئله این است کسی در مقابل افراد رانت خوار و فاسد پا پس نکشد اگر چه این افراد هم ساکت نمی نشینند.

در بحث تعارض منافع مسئله ای که وجود دارد این است که ما در حوزه نظام سلامت نمایندگانی داریم که سهامدار بخش خصوصی هستند و بعد همین آقایان می خواهند در مورد تعرفه های بخش خصوصی قانون بنویسند خب کسی که در یک مرکز خصوصی سهام دار است حتی اگر این فرد جزو با تقواترین انسان ها هم باشد عقل حکم می کند که این حق را از او بگیریم و این رویه در خیلی از کشور های دنیا در حال اجرا است و یک راه حل برای کاهش تعارض منافع محسوب می شود.
موضوع دیگر اینکه باید مراقب باشیم تا تمام کسانی که عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می شوند پزشک نباشند، چون برخی از این نمایندگان سهام دار بخش خصوصی هستند و البته برخی از این نمایندگان همچون خانم الهیان، میرمحمدی و ویس کرمی بر این باورند که کمیسیون بهداشت جایی نیست که تمام اعضای آن پزشک باشند و مسلما در این کمیسیون به وجود نمایندگانی با رشته های اقتصاد، مدیریت و سیاست گذاری هم نیاز است.
تعیین ترکیب کمیسیون بهداشت متناسب با تخصص های مورد نیاز
به طور حتم در کمیسیون بهداشت به وجود نمایندگان متخصص و فوق تخصص در رشته های پزشکی نیاز است، چون برخی از مسائل مربوط به بحث های تخصصی و درمانی و پیشگیری هستند و طبیعتا باید از ظرفیت این بزرگواران در این کمیسیون استفاده شود، اما بحث ما بر سر انحصار است با این وجود معتقدیم باید ترکیب کمیسیون بهداشت در راستای کاهش تعارض منافع متناسب با تخصص های مورد نیاز مشخص شود.
رئیس مجلس این ظرفیت را دارد که اگر موضوعی برای سایر نمایندگان مهم نباشد مجلس را به سمت آن موضوع سوق دهد و البته این موضوع نمود وابستگی نمایندگان به رئیس مجلس نیست و طبیعتا به نحوه مدیریت و گفتمان سازی در مجلس برمی گردد و رئیس مجلس نیز در این زمینه نقش مهمی دارد با این وجود همین تناسب نیز در کمیسیون ها وجود دارد به گونه ای که یک موضوع می تواند آنچنان توسط یک رئیس کمیسیون مطرح شود که مورد اقبال مجلس قرار بگیرد.
ویژگی های رئیس کمیسیون بهداشت و درمان
اولین ویژگی رئیس یک کمیسیون این است که نه برای صنف، شخص و قوم خود بلکه برای ملت ایران دلسوز باشد و منافع ملی را در نظر بگیرد از طرفی رئیس یک کمیسیون باید تخصص داشته باشد به هر روی رئیس کمیسیونی که در جا های مختلفی مشغول به کار است خیلی خوب است، ولی سوال این است که آیا چنین فردی فرصت وقت گذاری برای مسائل کلان به ویژه در حوزه نظام سلامت را دارد؟
معتقدم سوابق رئیس کمیسیون باید سوابق روشنی باشد مثلا اگر او قبلا رئیس کمیسیون بوده سوابق او به عنوان یک سند در اختیار ما است و از طریق این سوابق می توانیم بفهمیم که در این دوره شرایط قرار گرفتن در جایگاه ریاست کمیسیون را دارد یا نه؟
متاسفانه بعضا شاهدیم که اگر لیست حضور و غیاب نمایندگان در کمیسیون ها منتشر شود این لیست از لیست حضور و غیاب برخی از کلاس های دانشجویی هم افتضاح تر است.

نکته دیگر اینکه شاید نماینده ای بگوید من با اینکه سهام دار بخش خصوصی هستم و مثلا ۵۰ درصد سهام فلان بیمارستان پردرآمد تهران را دارم، اما چشمانم را روی سهام خودم می بندم بنده معتقدم ما اصلا نباید چنین ادعایی را بپذیریم و این آقایان اگر احساس می کنند وصله ای به آن ها نمی چسبد پس لطف کنند این سمت ها را تحویل دهند و در اختیار کسانی بگذارند که حرف و حدیثی پشت سرشان نیست.

نماینده ای که به فقرا پیشنهاد می دهد کلیه خود را بفروشند صلاحیت ریاست کمیسیون بهداشت را ندارد
معتقدم نماینده ای که پیش از این پیشنهاد فروش کلیه فقرا را برای جبران هزینه های زندگی مطرح کرده و یا در جریان رها کردن دو بیمار در حاشیه یکی از اتوبان های تهران به تهدید رسانه ها برای جلوگیری از انتشار این خبر پرداخته صلاحیت ریاست کمیسیون بهداشت و درمان را ندارد، ولی همین آقا در حال حاضر گزینه ریاست این کمیسیون است.
بحث افزایش جمعیت پزشکان یکی از معضلات کشور است که بعد ها تبعات آن مشخص می شود و البته شاید در حال حاضر این تبعات به چشم نیاید و یا به چشم بیاید، اما ما که در تهران هستیم هزینه های آن را لمس نکنیم، چون در تهران پزشک متخصص در رشته های مختلف در دسترس مردم قرار دارد، ولی یک مقدار پایین تر از بیمارستان مفید افرادی وجود دارند که از شهر های مختلف ایران از جمله زاهدان برای ویزیت یک متخصص اطفال مراجعه کرده اند با این وجود همین نماینده ای که کاندیدای ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است گفته وجود چهار تا پنج متخصص در زاهدان کافی است به هر روی ما ریاست این نماینده را بر کمیسیون بهداشت تحمل نخواهیم کرد و به عنوان بخشی از بدنه جنبش دانشجویی اعلام می کنیم که افرادی که در گذشته امتحان خود را پس داده اند و در خیلی از مسائل نمره قبولی نگرفتند صلاحیت ریاست کمیسیون بهداشت را ندارند.
امام خمینی در فرمان تشکیل بسیج دانشجویی و طلبه خطاب به دانشجویان فرمودند که شما حافظ و پاسدار آرمان های انقلاب اسلامی باشید پس اگر بسیج دانشجویی در قضیه نظام سلامت ورود کرده و در خصوص کمیسیون بهداشت حرف برای گفتن دارد پیرو این فرموده امام خمینی است. به هر روی یکی از اصول کلی ما طبقه مستضعف است، اما به خاطر قوانینی که توسط کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصویب شده برخی ها در طبقه مستضعف آسیب دیده اند پس ما به خاطر مردم و برای برطرف کردن درد فقر باید کاری کنیم به گونه ای که به تعبیر رهبر معظم انقلاب یک بیمار فقط درد خودش را داشته باشد و دیگر درد پول نداشته باشد. در مجموع هدف ما از ورود به حوزه نظام سلامت این نیست که بخواهیم جلوی کسی را بگیریم و دعوای ما هم نه سیاسی است و نه صنفی بلکه دعوای ما صرفا به خاطر قشر مستضعف و اصلاح نظام سلامت کشور است و در همین جا هم به نمایندگان اعلام می کنیم که ما هم برنامه داریم و هر زمان که لازم باشد آماده ارائه برنامه های خود هستیم و از طرفی همواره به پایش و نظارت های خود بر مجلس خواهیم پرداخت.
مجلس به وظیفه نظارتی خود در خصوص صرف اعتبار یک میلیارد یورویی کرونا عمل کند
در خبر ها آمده بود که با درخواست رئیس جمهور و موافقت رهبر معظم انقلاب یک میلیارد یورو جهت مصارف مربوط به کرونا اختصاص یابد، اما خبر ها حاکی از آن است که این اعتبار به اسم کرونا گرفته شده، ولی برای جبران کسری هزینه های طرح تحول سلامت و بیمه هایی که در حال ورشکستگی بودند از جمله بیمه سلامت هزینه می شود؛ بنابراین یکی از وظایف مجلس در بحث نظارت این است که در اولین فرصت از رئیس سازمان برنامه و بودجه سوال بپرسد که این اعتبار چه طور تخصیص یافته، چون طبق شنیده ها فقط سی درصد آن اختصاص پیدا کرده است. پس نمایندگان باید بپرسند که بقیه این اعتبار کجاست و قرار است صرف چه مصارفی شود. همچنین مجلس باید صراحتا از وزیر بهداشت بخواهد که جزئیات هزینه یک میلیارد یورویی که از صندوق توسعه ملی گرفته شده را اعلام کند.
مقدسیان: یکی از دلایلی که از مجلس دهم به نیکی یاد نمی شود این است که نمایندگان در این دوره وکیل الدوله بودند تا اینکه بخواهند وکیل ملت باشند.
شئون نظارتی مجلس بر دولت در اصول اجرای قوانین زمانی می تواند موثر باشد که نمایندگان شایسته ای به مجلس راه یابند پس وجود قوانین و وجود یکسری اهرم های بازدارنده یا وادارکننده در کنار افرادی که این قوانین را در دولت اجرا می کنند و افرادی که بر جریان اجرای این قوانین در مجلس نظارت می کنند مکمل هم هستند، اما متاسفانه این مهم در مجلس دهم مغفول بود و مجلس شأن نظارت خود را اعمال نکرد.
اگرچه مجلس یازدهم در آستانه راه قرار دارد، اما با شعائر انقلابی که به واسطه آن ها منتخبین مردم به مجلس راه یافتند یک روزنه امید از این جهت که افراد داعیه دار انقلاب و متعهد و ملتزم به شعائر انقلابی وارد مجلس شده اند ایجاد شده است و امیدواریم نمایندگان هم به این شعائر پایبند باشند. به هر روی این روزنه امید باعث شد تا دفاتر بسیج دانشجویی ۳۶ دانشگاه علوم پزشکی نامه ای را تنظیم کرده و تذکراتی را به صورت دوستانه به منتخبین مردم در مجلس یازدهم بدهند تا نمایندگان نسبت به مسائلی که در دوره گذشته در مواجهه با آن ها کم لطفی و کم کاری صورت گرفته و یا بعضا از سر اغماض و حفظ یکسری منافع شخصی و صنفی به آن ها توجه نشده توجه داشته باشند و آن ها را به نفع ملت تغییر بدهند.
متاسفانه افرادی که در دوره های گذشته در مجلس حضور داشتند مخصوصا در کمیسیون بهداشت کسانی بودند که در زمینه مسائل صنفی منافع خاصی داشتند و بر حسب منافع خود به اعمال رای و نظر می پرداختند و منافع دیگران را مدنظر قرار نمی دادند. در مجلس دهم شاهد بودیم که کمیسیون بهداشت اصلا در بحث داروسازی، واردات تجهیزات پزشکی و از همه مهم تر در مورد شرایط آواسلامت که تعارضات شدیدی را در دانشگاه علوم پزشکی به وجود آورده بودند ورود پیدا نکرد، اما البته شاید منافعی در این رابطه بوده که موجب شده نمایندگان نسبت به این مسائل یا بی تفاوت باشند و یا از کنار آن ها بگذرند به هر روی ما در مجلس یازدهم با نمایندگانی روبرو هستیم که هنوز وارد یکسری باندبازی ها نشدند پس از همین حالا این نمایندگان می توانند تکلیف خود را در رابطه با اینکه پیگیر حقوق حقه پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان و همچنین منافع و حقوق ملت در حوزه سلامت باشند، مشخص کنند.
مجلس هر چه سریعتر نظام پرداخت پزشکان و پیراپزشکان را به سرانجام برساند
همچنین در حال حاضر بحث نظام پرداخت پزشکان و پیراپزشکان مطرح است و این موضوعی است که باید هر چه سریع تر به سرانجام برسد؛ البته یکسری قوانین در این زمینه ها وجود دارد که باید در جهت اجرایی کردن آنها به دولت فشار آورد در این صورت شاید با اجرای این قوانین نیز به طرح قوانین جدید نیازی نباشد. از طرفی در مجلس دهم بحث افزایش ظرفیت رشته های پزشکی چندین بار مطرح شد، اما به سرانجام خاصی نرسید پس اگر بخواهیم کمبود پزشکان در مناطق محروم را جبران کنیم و ازطرفی اگر قرار است که یکسری از تعارضات را کاهش دهیم باید ظرفیت رشته های پزشکی تعیین تکلیف شوند؛ البته باید سازوکار های اجرایی این افزایش نیز مدنظر قرار گیرد، چون با کمبود زیرساخت ها در دانشگاه های علوم پزشکی فعلا افزایش ناگهانی ظرفیت رشته های پزشکی به دو برابر اصلا معقول و منطقی نیست.
در بحث سیاست های کلی سلامت مثل تقدم پیشگیری بر درمان نیز وضعیتی که در کشور وجود دارد این است که به جای مراجعه پزشکان به مردم این مردم هستند که به پزشکان مراجعه می کنند و این در حالی است که در سیستم های موفق دنیا پزشک در طرح پزشک خانواده نسبت به خانواده هایی که تحت درمان و نظر او قرار دارند تعهداتی دارد که باید به آن ها عمل کند، اما در ایران وضعیت به این شکل نیست.
اعضای کمیسیون بهداشت قانون گذار و ناظر تخصصی در اجرای قوانین مرتبط با حوزه سلامت هستند پس انتظار از این نمایندگان در حوزه سلامت بیشتر از سایر نمایندگان است، چون هم در این حوزه تحصیل کردند و هم نس بت به قوانین اجرایی بیشتر آگاهی دارند؛ لذا وقتی که می بینیم چنین نمایندگانی در مورد مسائل تخصصی دغدغه از خود نشان نمی دهند و یا دغدغه آن ها متناظر با یکسری منافع شخصی و صنفی است این قضیه خیلی آسیب زاست.
معتقدم اگر اعضای کمیسیون بهداشت سیاست گذاری، قانون گذاری و نظارت درستی بر اجرای قانون داشته باشند و هم در صورتی که از اصناف حمایت کافی و لازم را به عمل بیاورند و جوابگوی مطالبات آن ها باشند شاهد تغییر در نظام سلامت کشور و رفع یکسری از تعارضات در جهت افزایش کارایی و بازدهی نظام سلامت خواهیم بود و همچنین می توانیم جلوی هدر رفت بودجه کشور را که ناشی از یکسری از قوانین و رفتار های نادرست است را بگیریم.

غفلت از تبدیل سیاست های کلی نظام سلامت به برنامه اجرایی
ما نیازمند این هستیم که سیاست های کلی ابلاغی توسط رهبری در حوزه سلامت در یک جایی به برنامه اجرایی تبدیل شود، اما متاسفانه در این زمینه نقص داریم و در عمل به آن ها همواره غفلت می کنیم پس اگر می خواهیم مجلس یک ریل گذاری مفید را انجام دهد نیازمند این هستیم که نمایندگان در کمیسیون بهداشت و درمان سیاست های کلی ابلاغ شده در حوزه سلامت را به سیاست های اجرایی و الزام آور تبدیل کنند و در زمان اجرای این قوانین نیز پایش کافی را انجام دهند.
در کشور ما مواردی مثل تقدم پیشگیری بر درمان و سیاست های کلی جمعیت به صورت خاص مدنظر هستند، اما رویکردی که شاید از آن غافل مانده باشیم این است که ابعاد مختلف دخیل در سلامت جامعه را در نظر نمی گیریم به گونه ای که بحث عمده ای را که کمیسیون بهداشت و درمان بر آن نظارت می کند صرفا محدود به وزارت بهداشت و زیرمجموعه آن می شود و کلا بحث پژوهش های بین رشته ای در حوزه سلامت مورد غفلت واقع شده است.
تاکنون ما در رابطه با این موضوع بحث کرده ایم که کمیسیون بهداشت به چه شکلی تنظیم شود که تعارض منافع در آن کاهش یابد با این وجود سوال این است که اگر این روال مطابق آنچه که مد نظر ماست پیش نرفت و یا حتی پیش رفت، ولی در آینده رویکرد نمایندگان نسبت به مسائل صنفی و یا منافع شخصی شان تغییر کرد آن وقت در اینجا ما چه اهرم هایی داریم که بتوانیم این تعارض منافع را به حداقل برسانیم؟ پاسخ این است که در اینجا باید از شأن نظارتی مجلس بر خودش استفاده شود یعنی دیگر نمایندگان مجلس که در کمیسیون بهداشت حضور ندارند شأن نظارتی بر اعضای این کمیسیون را خواهند داشت پس ما نیاز داریم که دیگر نمایندگان را هم توجیه کنیم تا نسبت به تخلفات احتمالی که در کمیسیون بهداشت صورت می گیرد بی تفاوت نباشند.
وقتی که ما وارد بسیج دانشجویی می شویم آنچه اهمیت دارد رضایت جناح یا شخص خاصی نیست، چون آنچه ما انجام می دهیم ادای دین و وظیفه است بنابراین ما از کنار هجمه هایی که علیه مطالبه گری های بسیج دانشجویی در جریان انتشار نامه اخیر خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم صورت گرفت، می گذریم و خیلی به این هجمه ها اهمیت نمی دهیم.
سابقه نامه نگاری و صدور بیانیه از گذشته در بسیج دانشجویی وجود داشته، ولی در نامه اخیر به صورت تخصصی به موضوع کمیسیون بهداشت پرداخته شد و پیش از تشکیل این کمیسیون یکسری خط و مشی برای آن تعیین شده و این یک بدعت حسنه است که تاکنون وجود نداشته است. معتقدم در ادامه فعالیت مجلس وظیفه ما پایش عملکرد نمایندگان کمیسیون بهداشت و در مجموع سایر نمایندگان مجلس یازدهم است.

افزودن نظر