توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1307202
معاون کل وزیر بهداشت:

دچار غرور کاذب شکست کرونا نشویم

حریرچی گفت: نباید دچار غرور کاذب شکست کرونا شویم، رعایت نکردن نکات بهداشتی آمار مبتلایان به کرونا را افزایش داده است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود مردانی فوق تخصص بیماری های عفونی و ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت امشب ۱۲ خرداد ماه با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر به بررسی علل افزایش ابتلا و فوتی ها ی بیماری کرونا پرداختند.

کاهش اعتقاد به فاصله گذاری اجتماعی در جامعه

حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه واقعیت این است که دچار مشکل شده ایم و اعتقادات مردم و رفتار آن ها دچار غرور کاذب در پیروزی در مقابله با کرونا شده است، گفت: متاسفانه اعتقاد به فاصله گذاری اجتماعی از ۹۰ درصد در اسفندماه به حدود ۴۰ درصد رسیده است.

او با اشاره به اینکه اعتقاد به در خانه ماندن از ۸۶ درصد به حدود ۳۰ درصد رسیده است، افزود: در محدوده ۲۵ اسفندماه تا ۲۵ فروردین فوتی ها به صورت روزانه سه رقمی بود این در حالی است که از ۲۶ فروردین به این سمت رقم مرگ و میر دو رقمی شده به طوری که اوایل خرداد به رقم ۳۴ نفر رسید، اما در چند روز اخیر به دلیل عدم فاصله گذاری اجتماعی به خصوص در سه استان جنوبی مرگ و میر متاسفانه امروز به حدود ۸۱ نفر رسید.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ثمربخش ترین راه مقابله با کرونا رعایت اصول فاصله گذاری اجتماعی است، گفت: عدم رعایت بهداشت فردی عواقب سنگین خواهد داشت که جبران ناپذیر است.

او با اشاره به اینکه گزینه محدودیت های جدی هنوز بر روی میز است، بیان کرد: ۱۴ میلیون دانش آموز، بیش از یک میلیون معلم و چهار میلیون دانشجو هنوز تعطیل هستند به طوری که تمامی مراکز هنری، مهدکودک ها، آموزشگاه ها، سینما ها و مراکز علمی، ورزشی و تمامی مراسم های ترحیم و جشن عروسی تعطیل است.

حریرچی با اشاره به این که تک تک ایرانیان باید اصول بهداشتی را رعایت کنند، گفت: متاسفانه مردم کمتر به رعایت پروتکل های بهداشتی می پردازند، قبلا مطابق با منابع علمی روز دنیا بر روی استفاده از ماسک تاکید کمی می شد، اما الان می گویم که هر کسی که می خواهد از خانه خارج شود بهتر است ماسک بزند.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه دچار غرور کاذب شکست کرونا نشویم، ادامه داد: رعایت نکردن نکات بهداشتی آمار مبتلایان به کرونا را افزایش داده است، در صورت رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی آمار جانباختگان مبتلا به کرونا افزایش می یابد.

مردم باید به کادر درمان رحم کنند

حریرچی با بیان اینکه نباید جنگ رزمندگان پرستار با بیماری کرونا فرسایشی شود بیان کرد: تعداد مبتلایان به بیماری کرونا دو برابر شده است.

او با بیان اینکه کشور از نظر بهبودی بیماران کرونایی در رتبه هشتم است، افزود: کارکنان بخش بهداشت و درمان سه ماه و دوازده روز است که به صورت فرسایشی به مجاهدت مشغول هستند و حماسه آفرینی می کنند این در حالی است که مردم باید به این پرسنل رحم کنند.

او با اشاره به اینکه تعداد موارد بستری در کل کشور روزانه به حدود ۳۰۰ نفر کاهش یافته بود که اکنون تعداد روزانه افراد بستری شده به ۶۰۰ نفر رسیده است، افزود: اگر در تابستان و فصل گرما وضع ما به این منوال باشد در چند ماه آینده علی رغم اینکه به نتایج خوبی رسیده ایم ممکن است وضعیت به گونه ای دیگر باشد.

اوگفت: از نظر تعداد ابتلا در میان کشور ها رتبه ۵۴ را داریم به طوری که قطر، عمان و امارات از نظر تعداد ابتلا به مراتب از ما بیشتر هستند، در کشور عراق دو هفته حکومت نظامی و قانون منع رفت و آمد اعمال شده است، این در حالی است که ما بسیار نرم عمل می کنیم به طوری که کمک مردم در به وجود آمدن موفقیت بسیار موثر بوده است، اما عدم رعایت پروتکل های بهداشتی عواقب سختی خواهد داشت.

اعمال طرح ترافیک در تهران از ۱۷ خرداد

حریرچی با اشاره به اینکه برای معیشت مردم حداکثر بازگشایی را با رعایت پروتکل های بهداشتی داریم، ادامه داد: طرح ترافیک در تهران از ۱۷ خردادماه اعمال می شود. در جلسه ستاد بحث و قرار شد بررسی مجدد انجام شود. وزیر بهداشت دغدغه بیماری کرونا را دارند و اعلام کردند که اولویت اول مقابله با کرونا است؛ لذا آلودگی هوا در شرایط کنونی موضوعی مهم نیست به طوری که آلودگی نداریم.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: اگر حمل و نقل مشکل ساز شود حتماً نقش بازدارندگی خودمان را اعمال خواهیم کرد ما مطمئنا کرونا را به شرط همکاری مردم شکست می دهیم.

ایران در رتبه هشتم بهبودیافتگان کرونایی

مسعود مردانی با اشاره به اینکه ایران در رتبه هشتم بهبود یافتگان ویروس کرونا قرار دارد، گفت: کشورمان با وجود همه ی تحریم ها نسبت به بسیاری از کشور های دارای امکانات درمانی بیشتر، در رتبه ی بهتری قرار دارد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی با اشاره به ایتکه کرونا تمام نشده است، افزود: ویروس کرونا پیر و جوان نمی شناسد، هر کس با آن درگیر شود محکوم به بستری شدن است.

تظاهرات بالینی کرونا مدام در حال تغییر است

مردانی با اشاره به اینکه کرونا فعلا واکسن ندارد، ادامه داد: هنوز هیچ واکسن کرونایی در دنیا برای تزریق به انسان ها در دسترس نیست؛ لذا کرونا ویروس هزار و یک چهره دارد به طوری که تظاهرات بالینی این بیماری مدام در حال تغییر است.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1307202{/gallery}

افزودن نظر