توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1306600
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ارتقای کتابخوانی دانشجویان به همت دانشگاه تهران

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران گفت: با توجه به کاهش نرخ سرانه مطالعه در میان دانشجویان اقدام به ایجاد طرحی برای ارتقای کتابخوانی آن‌ها کرده‌ایم.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ارتقای طرح کتابخوانی افراد جامعه به همت دانشگاه تهرانجمال رحیمیان معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جزئیات مسابقه کتابخوانی دانشگاه تهران بیان کرد: با توجه به پایین بودن نرخ سرانه مطالعه در کشور به خصوص در میان جامعه دانشجویی و افزایش استفاده از صفحات مجازی، اقدام به ایجاد طرحی برای تشویق افزایش تفکر و تعقل در مطالعه کتاب به صورت مجازی کردیم.

او افزود: با توجه به محبوبیت صفحات مجازی در بین جوانان، همت کردیم تا این کار را در جهت درست از طریق صفحات مجازی به انجام برسانیم و به صورت آنلاین مسابقات کتابخوانی را با عنوان طرح هشت بهشت برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران برگزار کنیم تا آن ها یک مطالعه منسجم در طول تحصیل خود داشته باشند. البته قبل از این موضوع یک نظر سنجی انجام دادیم و حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد دانشجویان در این نظر سنجی شرکت کردند و اولویت محتوی کتاب ها را از زبان آنان برگزیدیم.

رحیمیان درباره طرح هشت بهشت گفت: طرح هشت بهشت بر اساس بررسی های کارشناسانه ای که در میان مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می شود، هر ساله ۸ کتاب را به جامعه دانشجویی معرفی کرده و طبق مطالعات هر ساله در زمان تعیین شده به برگزاری آزمون اقدام می کند. هر ماه جهت تشویق به ۳ دانشجوی کتابخوان هدایایی تعلق می گیرد. همچنین دانشگاه تهران طرح هشت بهشت را که در طول ۸ ماه طول می کشد به گونه ای اجرا می کند که با کلاس ها، امتحانات و برنامه های دانشجویان تداخل نداشته باشد و آن ها بتوانند به راحتی در این کلاس ها شرکت کنند.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: دانشجویانی که به صورت کامل در طرح هشت بهشت شرکت می کنند، می توانند در ۴ سال دوره کارشناسی تامین کننده نیاز های اجتماعی، فکری، فرهنگی، روان شناختی و اقتصادی جامعه باشند و در آخر افرادی که به عنوان ۸ فرد برگزیده، انتخاب می شوند و جوایز ویژه ای دریافت خواهند کرد.

هدف طرح هشت بهشت ارتقای مطالعه در جامعه است

رحیمیان با اشاره به هدف ایجاد طرح هشت بهشت برای دانشجویان در دانشگاه تهران اظهار کرد: زمینه سازی جهت تربیت نسل آینده ساز کشور با ارتقای شاخص های فرهنگی به ویژه کتابخوانی، بهره برداری مناسب و کیفی از اوقات فراغت دانشجویان، تشویق و ترغیب دانشجویان به مطالعه آثار فاخر فرهنگی و اجتماعی فارسی یا غیر فارسی، تعمیق بخشیدن به مباحث فکری، اخلاقی و اجتماعی دانشجویان که در مسیر زندگی به آن احتیاج دارند و زمینه سازی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی از اهداف برگزاری طرح هشت بهشت است.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران درباره محتوا و ویژگی کتاب های طرح هشت بهشت، گفت: دانشجویانی که در شورای دانشگاه تهران عضو هستند در انتخاب محتوی این کتاب ها دخیل هستند و مطالعه آن ها به نیاز های فکری، روان شناختی، معرفتی و اجتماعی دانشجو پاسخ می دهد. همچنین افرادی که از مطالعه کتاب های تئوریک یا نظری پرهیز می کنند، می توانند بخش قابل توجهی از کتاب ها را در قالب رمان، خاطره یا کتاب های تاریخی مطالعه کنند.

رحیمیان با اشاره به نحوه برگزاری آزمون بعد از اتمام طرح هشت کتاب ادامه داد: دانشجویان می توانند در طرح هشت کتاب شرکت کنند و بعد از اتمام آن را به صورت آنلاین در سایت bookrc.ir آزمون دهند و اگر پیشنهادی در ارتباط با این موضوع داشتند اعضای این طرح را به صورت ایمیل و ... از نظر خود با خبر کنند.

ارتقای طرح کتابخوانی افراد جامعه به همت دانشگاه تهران

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران مطرح کرد: در گام اول که اردیبهشت امسال آغاز شده است، دانشگاه های استان تهران و استان البرز یعنی دانشگاه های منطقه یک کشوری بر اساس تقسیمات وزارت علوم را پوشش داده ایم و در تلاش هستیم تا در صورت حمایت و همکاری دستگاه هایی مانند: وزارت ارشاد، وزارت علوم، صدا و سیما، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد بتوانیم هشت بهشت را به عنوان طرح ملی معرفی کنیم و بخش عظیمی از جامعه دانشگاهی را به کتابخوانی جذب کنیم.


بیشتر بخوانید:

دانشگاه تهران در مقطع دکتری دانشجوی استعداد درخشان می پذیرد

برگزاری نخستین دوره آزمون های آنلاین مسابقه کتابخوانی در دانشگاه تهران

بازگشایی سلف غذاخوری همزمان با امتحانات حضوری دانشگاه تهران

آغاز پذیرش بدون کنکور دکتری در دانشگاه تهران

ماجرای اهانت یک عضو هیئت علمی به دانشجویان دانشگاه تهران چه بود؟


انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1306600{/gallery}

افزودن نظر