نحوه بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی شهیدبهشتی اعلام شد

اقدامات بازگشایی خوابگاه‌ها و نحوه ارائه تغذیه برای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اعلام شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، محمدعلی امام هادی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در نشستی با رؤسا و معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشکده ها درخصوص بررسی راهکار های مؤثر در رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی در بازگشایی دانشگاه و خوابگاه ها دیدار و گفتگو کرد.
امام هادی در این جلسه با اشاره به ضرورت اجرای دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کووید ۱۹ گفت: با رعایت تمام اصول ایمنی باید شرایط مطلوبی را برای دانشجویانی که دروس عملی دارند یا در پایان مراحل تحصیل خود هستند، فراهم کنیم.
وی افزود: با خرد جمعی و آگاه سازی باید بیش از پیش دست در دست یکدیگر نهاده و این سختی را آسان کنیم و این مهم جز با تعامل تنگاتنگ دانشکده ها و معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه میسر نمی شود.
به گفته معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی باتوجه به اهمیت جلوگیری از ازدحام در خوابگاه ها و حضور دانشجویان در دانشکده ها، باید تدابیر واحدی اندیشیده شود تا همه ملزم به رعایت آن باشند و خواستار ارائه پیشنهاد های کاربردی و توضیح مختصری از شرایط موجود در کلیه دانشکده ها شد.
در ادامه نشست ابراهیم مه آبادی سرپرست مدیریت امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اقدامات انجام شده گفت: براساس جلسات هم اندیشی با معاونت آموزشی تصمیم برآن شد بازگشایی در بازه زمانی خرداد تا مهر ماه به صورت پلکانی انجام شود، به این صورت که در مرحله اول دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان ترم آخر حضور داشته باشند.
وی در خصوص دانشجویان علوم پایه گفت: تا اطلاع ثانوی این دانشجویان به صورت آموزش از راه دور به تحصیل خود ادامه می دهند و تلاش بر این است که استاجر ها نیز به آموزش از راه دور ادامه دهند.
مه آبادی افزود: اقدامات مهمی در سه حوزه تغذیه، ایاب و ذهاب و اسکان صورت پذیرفته است تا جایی که غذا پس از طبخ با رعایت کلیه استاندارد های بهداشتی به صورت بسته بندی توزیع می شود و علیرغم دستور العمل بهداشتی باید برای خوردن غذا در دانشکده ها، سلف ها باز شوند، اما باید با زمان بیشتر و تراکم کمتر فعالیت خود را از سر بگیرند.
سرپرست مدیریت امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی همچنین درخصوص ایاب و ذهاب، اسکان ۵۰ درصدی در خوابگاه ها و تأمین تجهیزات بهداشتی و حافظتی به صورت رایگان برای دانشجویان توضیحاتی ارائه کرد.
در بخش دیگری از این نشست رؤسا و معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشکده ها به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که تصمیم گیری درخصوص نحوه برگزاری امتحانات به صورت مجازی یا حضوری، بازگشایی سلف ها با رعایت دستورالعمل های استاندارد، تهیه ابزار مناسب غربالگری در دانشکده ها و خوابگاه ها، تدوین پروتکل های ویژه برای رشته دندانپزشکی با توجه به ریسک بالای این رشته، عدم امکان آموزش مجازی در برخی از رشته ها و ضرورت فعالیت حضوری دانشجو، ارائه تجهیزات بهداشتی به دانشجویان برخی از این نظرات بودند.
رفع نواقص موجود در سامانه آموزش مجازی نوید، تعریف برنامه کوهورت برای بیماری کرونا، اسکان دادن دانشجویان با توجه به ریسک انتقال، افزایش پهنای باند اینترنت و بزرگ کردن تالار های گفتگوی مجازی، آموزش اصول بهداشتی به دانشجویان، بررسی راهکار های عملی گذراندن دروس عملی در شهر ها و استان های محل سکونت دانشجویان، برخی دیگر از این نظرات بود.
در این جلسه فاطمه درفشان نماینده شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به وجود مشکلاتی در سامانه نوید، آموزش اساتید و دانشجویان درخصوص نحوه استفاده از سامانه را ضروری دانست و از مسئولان خواست درخصوص نحوه برگزاری امتحان ها به صورت مجازی از دانشجویان نظرسنجی انجام شود و در تصمیمات نهایی اعمال شود.
وی ضمن تأکید بر توجه ویژه به شرایط نابرابر شهر ها و روستا ها در برخورداری از امکانات و زیر ساخت های اینترنتی افزود: با توجه به پیام های رسیده به شورای صنفی، دانشجویان از آموزش مجازی بهره کافی را نبرده اند که امتحان مجازی به خوبی برگزار شود مضاف بر این که عدم وجود امکانات در شهر های کم برخوردار را هم باید مد نظر قرار داد.

افزودن نظر