توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1269949
رئیس کمیته مستندسازی مقابله با کرونا:

اقدامات ایمنی از ابتدای ورود کرونا به کشور در مناطق مرزی بکار برده شد

آسیایی گفت: از زمان ورود کرونا به ایران، نقاط قرنطینه‌ای در دو طرف مرز‌ها ایجاد شد و افراد غربالگری شدند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، اسیایی

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد آسایی اردکانی مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور بهداشتی و رئیس کمیته مستندسازی مقابله با کرونا در ارتباط ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران، با بیان اینکه برای مهار بیماری کووید ۱۹ تمام اقدامات تشخیصی در مناطق مرزی هوایی و زمینی اتخاذ شده است، گفت: تعداد زیادی از مسافران و زائران پاکستانی و افغانستانی هنگام بروز بیماری در حال بازگشت به کشورهایشان بودند و از سوی دیگر هموطنان ما نیز که مسافر این کشور ها بودند خواستار بازگشت به ایران بودند؛ لذا از همان زمان نقاط قرنطینه ای در دو طرف مرز ها ایجاد شد و افراد در آن نقاط مورد غربالگری قرار می گرفتند.

او افزود: موارد مشکوک بیماری در قرنطینه بررسی می شدند، اما به محض ورود به کشور ثانی مجددا تا ۱۴ روز تحت پیگیری قرار می گرفتند و ما در وزارت بهداشت به طور مرتب و منظم با وزارت های خارجه افغانستان و پاکستان در ارتباط بودیم تا مشکلی پیش نیاید.

آسایی اظهار کرد: باب همکاری های علمی و تامین تجهیزات پزشکی را باز کردیم و از تجارب سایر کشور ها بهره مند شدیم و با سازمان های بین المللی، چین و سازمان جهانی بهداشت ارتباط برقرار کردیم و در یک مرجع اطلاعات را در اختیار پزشکان قرار دادمی و با توجه به تجربه ۲ ماهه جمهوری اسلامی ایران ما حرف هایی برای گفتن داریم و به زودی نتایج تحقیقات به زبان انگلیسی در اختیار سازمان های بین المللی قرار خواهد گرفت و به گفته سازمان جهانی بهداشت تجارب ایران در کرونا قابل استفاده برای سایر کشورهاست.

آسایی اظهار کرد: دفتر روابط بین الملل وزارت بهداشت همکاری نزدیکی با وزارت خارجه و سفارتخانه های مستقر در تهران داشت و خانواده اتباع خارجی نگران بودند و ما تاکنون سه جلسه با سفارتخاته های سایر کشور ها در ایران داشتیم و آن ها را درباره برنامه ایران در حوزه کرونا اطلاع رسانی کردیم و بیمارستان هایی برای پذیرش اتباع خارجی مشخص کردیم و فرصت را مناسب دانستیم تا نیاز ها و همکاری ها برای کشور ها را مطرح کنیم و باب همکاری های علمی و تامین و تجهیز تجهیزات را با این کشور ها در میان گذاشتیم.

آسایی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد از تجربیات پزشکان ایرانی استفاده خواهد کرد، گفت: سازمان جهانی بهداشت بعد از بازدید ۱۱ روزه از ایران اعلام کردند که ایران می تواند به سایر کشور ها کمک کند و ما آمادگی داریم زمانی که بیماری به سطحی برسد که به نیرو های ارزنده نیازی نداشته باشیم و تجربیات ما اکنون می تواند در اختیار سایر کشور ها قرار گیرد و تجربیات نظام ارائه خدمات سلامت با اولویت کشور های منطقه مدیترانه شرقی مورد استفاده قرار گیرد.

آسایی ادامه داد: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد و ای کاش این طرح را در همه استان ها اجرایی کرده بودیم و از هر خانه یک نفر رابط بهداشت داشتیم تا در داخل خانه تمام موازین را به طور کامل اجرا می کرد و در پیشگیری و مراقب ز سلامت اعضای خانواده فعال بود و این طرح تاکنون در سه استان اجرایی شده است و با توجه به تجربیات این سه استان برخی شهر ها هم این برنامه را آغاز کردند و وقتی ۲۰ میلیون نفر وجود داشته باشند که مراقب سلامت هر خانواده باشند به طور حتم در پیشگیری از بیماری ها بسیار کمک کننده هستند.

رئیس کمیته مستندسازی مقابله با کرونا در پاسخ به سوالی درباره محافظت از کادر درمانی در ایران و سایر کشورها اظهار کرد: محافظت از نیروی انسانی، از ابتلا به بیماری هایی مثل کرونا در دستورالعمل های اکثر کشورهایی است که ما مطالعه می کنیم. یکی از موارد بسیار مهم نه تنها محافظت بلکه ارتقای علمی و توجه به نیازهای نیروی انسانی در بحران کروناست که در این زمان خیلی بیشتر به این عزیزان نیاز داریم. اینها از مسائلی است که سیاستمداران باید به آن توجه کافی کنند.

آسایی اظهار کرد: تعداد فوت یا ابتلای نیروهای درمانی در کشورهای مختلف، متفاوت بوده جرا که میزان محافظت هم متفاوت است. در شبکه اجتماعی دیدید که در آمریکا به جای گان از کیسه زباله استفاده می کنند و قطعا همه کشورها فوت شدگانی در نیروهای درمانی مبارزه با کرونا دارند اما آمار مشخص مقایسه ای اکنون وجود ندارد، ما شاید در هفته های اول به میزان کافی وسایل پیشگیری و محافظتی نداشتیم، اما اکنون تمام نیروهای بهداشتی وسایل محافظتی ماسک، کلاه، دستکش و گان های مخصوص دارند، استفاده از این لباس های پلاستیکی بسیار دشوار است و امیدواریم تعداد بیماران و فوتی ها در سیستم بهداشتی درمانی با محافظت و شیف بندی های مناسب، کم شود چرا که یک نیروی انسانی که ۸ ساعت کار می کند، بایدبا تدابیری استراحت کنند و در بخش های ویژه نیازمند نیروهای توانمند هستیم.

در حال تکمیل....

تماشاخانه تصویر

{gallery}1269949{/gallery}

افزودن نظر