توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1269396

نحلیل روابط چگونه به استحکام ارتباطاتمان کمک می‌کند؟

مشاور خانواده به تببین نوع ارتباطات در روابط اجتماعی و اهمیت آن در تعاملات اشاره کرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ایزدخواه 11 /

وجیهه پیله بالا مشاور خانواده در گفت و گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه همه ما به برقراری ارتباط با دیگران نیاز داریم، اظهار کرد: این نیاز باعث می شود که جست وجو کرده و بفهمیم که چگونه می شود فکر و احساس دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم و حس خوبی را نیز به دیگران منتقل کنیم.

او ادامه داد: برای این کار نیازمند تقویت برخی مهارت ها هستیم؛ برای انتقال پیام هایمان بهتر است از کلمات درست استفاده کرده و واضح صحبت کنیم زیرا شفافیت نداشتن در کلام افراد پیام ما را به درستی دریافت نکرده است و دچار سوء تفاهم خواهد شد.

مشاور خانواده درباره ارتباط موثر تشریح کرد: در انتقال پیام و ایجاد ارتباط موثر سه عنصر وجود دارد؛ فردی که پیام را ارسال می کند، کسی که پیام را دریافت می کند و بازخوردی که فرد نسبت به پیام دریافت شده دارد. اگر هرکدام از این عناصر دچار مشکل شوند ارتباط ما با دیگران دچار مشکل خواهد شد. با بررسی این عوامل می توانیم بفهمیم چه عواملی باعث می شوند در روابطمان با بن بست روبرو شویم.

انواع ارتباطات در روابط اجتماعی

پیله بالا با اشاره به اینکه به طور کلی دو نوع ارتباط کلامی و ارتباط غیرکلامی وجود دارد، گفت: ارتباط کلامی با نوشتن و صحبت کردن اتفاق می افتد و ارتباط غیرکلامی هم با نوع لباس پوشیدن و زبان بدن ما و حالت چهره ما نمایش داده می شود؛ یکی از روانشناسان درباره تحلیل ارتباط کلامی می گوید؛ اگر روابطمان را تحلیل کنیم بهتر می توانیم روابطمان را مدیریت کرده و به جلو ببریم.

او ادامه داد: سه حالت شخصیتی به نام من کودک که یک کودک در واکنش به اتفاقات از خود بروز می دهد، من والد که وجدان و اخلاقیات یا بهتر است بگویم همه باید ها و نبایدها را در برمی گیرد، من بالغ نیز حالت منطقی فرد را در برمی گیرد، وجود دارد.

مشاور خانواده گفت: اگر افراد بتوانند هر سه حالت را در خود داشته باشند می توانند ارتباط موثری را با اطرافیان خود برقرار کنند همچنین به عنوان مثال اگر شخصی ۲۵ ساله فقط کودکانه رفتار کند، روابط خوب و موثری نخواهد داشت و آسیب زننده است یا بلعکس اگر کودکی ۱۰ ساله رفتار های بالغ گونه داشته باشد باعث ایجاد سوء تفاهم هایی شده و روابط موثری نخواهد داشت.


بیشتر بخوانید:اگر "روابط اجتماعی پایینی" دارید بخوانید


این مشاور خانواده توضیح داد: برای ارتباط با نوجوانان هم باید هرسه نوع را داشته باشیم تا این ارتباط خوب و تاثیرگذار باشد. نوجوانان شادی و هیجانات و ارتباطات زیاد را دوست دارند و اگر بتوانیم در مرحله اول این نکته را رعایت کنیم نوجوان به ما اعتماد خواهد کرد؛ به طور خلاصه می توان گفت اگر بخواهیم با نوجوانان ارتباط خوب و موثری داشته باشیم باید با هیجانات آن ها ارتباط برقرار کنیم و به مرور زمان می توان در آن ها یادگیری را تقویت کنیم.

او در پایان گفت: باید به فرزندانمان این نکات را آموزش دهیم تا آن ها از این ابعاد شخصیتی خود آگاهی پیدا کرده، خود را ارزیابی کنند و یاد بگیرند در چه زمان و مکانی باید از کدام ابعاد شخصیتی خود استفاده کنند؛ این ابعاد شخصیتی به همه افراد در تمام سنین کمک می کند تا مهارت های ارتباطی خود را رشد دهند و حال درونی خود را خوب نگه دارند.


انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1269396{/gallery}

افزودن نظر