پاسخ به سوالات شما؛

ویروس کرونا؛ روش‌های ضدعفونی قابل اجرا در خانه چیست؟

با توجه به توصیه‌های فراوان در خصوص قرنطینه خانگی رعایت اصول بهداشتی در منزل و ضدعفونی کردن سطوح بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، در حالی که ویروس کرونا استرس و نگرانی زیادی در بین مردم ایجاد کرده است، اما توصیه های فراوانی مبنی بر این موضوع است که پیشگیری از گسترش کرونا باید از خانه شروع شود. درست است که زدن ماسک، استفاده از ژل های ضدعفونی کننده، پوشیدن دستکش و عدم حضور در اماکن عمومی بسیار مهم است، اما رعایت نکات بهداشتی و پاکسازی سطوح منزل در برابر کرونا بسیار مهم است که باید جدی گرفته شود.

در خصوص مواد ضدعفونی کننده اگر می خواهید ضدعفونی سبک، ساده در عین حال موثر داشته باشید، صابون و آب اصلی ترین پاک کننده سازگار با ویروس کرونا است. صابون ترکیبی دارد که قادر است روغن و آب را به گونه ای مخلوط کرده، ذرات کثیف را به خود جذب کرده و آن ها را از بین برد.
همچنین به دلیل خاصیت لیپیدی سطح ویروس کرونا ترکیب آب و صابون بهترین روش برای از بین بردن چربی ها است.

برای ضدعفونی سطوح منزل می توان از وایتکس به عنوان پاک کننده استفاده کرد (۱ واحد وایتکس را در ۴۹ واحد آب حل کنید، یا ۱۰۰۰ppm، یا طبق توصیه ی تولید کننده عمل کنید). توصیه می کنیم که سطح آلوده را حداقل ۱۰ دقیقه در تماس با این محلول قرار دهید.
می توان از الکل برای ضدعفونی کردن سطوحی که استفاده از وایتکس روی آن امکان پذیر نیست، استفاده کرد.

از دیگر روش های ضدعفونی قابل اجرا در منزل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. دستگیره درب خانه را تمیز کنید

دستگیره درب ها یکی از کانون های اصلی ویروس کرونا در محیط منزل است. به این دلیل که هر زمان که وارد خانه شدید، دست های کثیف خود را روی آن ها قرار می دهید. به همین منظور پاکسازی و ضدعفونی کردن دستگیره درب ها را جدی بگیرید و در صورت امکان یک بسته از دستمال مرطوب ضد ویروسی (پد الکل) را در کنار درب قرار دهید تا مطمئن شوید که مرتباً بعد از باز کردن درب، دستگیره را تمیز می کنید.

۲-آشپزخانه را فراموش نکنید

آشپزخانه یکی دیگر از مکان هایی است که امکان گسترش ویروس کرونا در آن وجود دارد. هر سطحی که در حین تهیه غذا لمس می شود، می تواند ویروس را منتقل کند؛ بنابراین حتماً همه وسایل آشپزخانه (ظروف، قاشق و چنگال، لیوان و موارد دیگر) و میز ناهارخوری را به طور مرتب با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید تا عاری از ویروس شوند.

۳. گوشی موبایل و وسایل شخصی خود را ضدعفونی کنید

کرونا می تواند ساعت ها یا حتی روز ها روی سطوح سخت زندگی کند. اگر از مترو یا بی آرتی یا هر مکان شلوغ دیگری عبور می کنید، تلفن و وسایل شخصی شما می تواند اثرات ویروسی را بر روی خود ثبت کنند. عادت داشته باشید گوشی خود را مرتباً با دستمال مرطوب ضدعفونی کنید.

۴- مرتباً لباس های خود را بشویید

وقتی به خانه می آیید، کاپشن و لباس های بیرونی خود را برای شستن کنار بگذارید. پس به طور مرتب لباس های خود را بشویید و هر بار که به بیرون از خانه می روید، سعی کنید با افراد و سطوح، برخورد فیزیکی نداشته باشید. اماکن شلوغ همانند مترو، اتوبوس و موارد دیگر، می توانند به سرعت ویروس را به پوشاک شما منتقل کنند.

۵. کفش ها را بیرون از منزل قرار دهید

دانستن این موضوع ضروری است که کفش ها می توانند انواع میکروب ها و ویروس ها همانند کرونا را حمل کنند. حتماً کفش ها را از محیط داخل خانه دور نگه دارید و دستان خود را بعد از لمس کفش هایتان به خوبی بشویید و مرتباً از ضد عفونی کننده بر روی سطوح جاکفشی استفاده کنید.

از آنجا که ویروس کرونا می تواند حداقل ۲ تا ۳ روز بر روی سطوح مختلف زنده بماند، رعایت نکات بهداشتی و پاکسازی سطوح منزل در برابر کرونا امری ضروری است؛ بنابراین با توجه به موارد بیان شده در بالا سعی کنید از گسترش ویروس در محیط خانه خود جلوگیری کنید وحتماً این موارد را جدی بگیرید.

انتهای پیام/

افزودن نظر