وزارت بهداشت در مرداد ۹۸؛

از فهرست کالاهای آسیب رسان سلامت تا استقرار ۵۴ پایگاه ساحلی اورژانس در شمال کشور

حوزه سلامت در مرداد ۹۸ با اخبار مهمی مواجه بو که به بیان مهمترین آن‌ها می‌پردازیم.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سال ۹۸ با همه خوبی ها و بدی هایش به اتمام رسید، در سال ۹۸ شاهد اخبار و رخداد های بسیاری در حوزه های مختلف بودیم، در این بین حوزه سلامت نیز شاهد رخداد های بسیاری بود و پایان سال با چالش بزرگ مبارزه با ویروس کرونا مواجه شد، در این بسته خبری می توانید مهمترین اخبار مرداد ماه سال ۹۸ را مرور کنید.

استقرار ۵۴ پایگاه ساحلی اورژانس در شمال کشور/ جاده دسترسی برای آمبولانس ها در سواحل جنوبی وجود ندارد

محمد نوری معاون فنی و عملیات اورژانس کشور با اشاره به اورژانس ساحلی در سواحل شمالی کشور اظهار کرد: اکنون سازمان اورژانس کشور ۲۵ پایگاه اورژانس ساحلی در استان گیلان، ۲۵ کانکس اورژانس ساحلی در استان مازندران و ۴ کمپ اورژانس در استان گلستان در زمان پیک مسافرت های مردم برپا می کند تا در صورت نیاز خدمات فوریت های پزشکی به مردم و غرق شدگان ارائه شود.

معاون فنی و عملیات اورژانس کشور ادامه داد: سازمان اورژانس کشور در زمینه کاهش حوادث ناشی از غرق شدگی امکانات لازم و کافی را در خطه شمالی سواحل کشور و دیگر مناطق برپا کرده است به طوری که در هر یک از ۵۴ پایگاه اورژانس یک دستگاه آمبولانس به همراه موتورلانس به طور دائمی مستقر هستند.

صدور حواله الکترونیکی دارو بیماران پیوندی از ۱۰ شهریور ماه/ داروی بیماران خاص درب منازل به دستشان می رسد

مهدی شادنوش رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشتبا اشاره به اقدامی جدید برای رفاه حال بیماران پیوندی اظهار کرد: از تاریخ ۱۰ شهریور ماه برای دارو های بیماران پیوندی و برخی بیماران خاص حواله الکترونیکی صادر می شود و این طرح به صورت آزمایشی در تهران کلید می خورد و پس از اجرای طرح پایلوت در تهران، این برنامه را در سراسر کشور اجرایی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بیماران می توانند با ارائه حواله الکترونیکی دارو به نزدیکترین داروخانه های محل زندگی خود مراجعه و سهمیه دارویی خود را دریافت کنند و به مرور زمان تعداد استان های تخت پوشش طرح صدور حواله الکترونیکی دارو های بیماران پیوندی و صعب العلاج افزایش پیدا می کند.

شادنوش تاکید کرد: در شرایط فعلی تمام دارو های پیوندی و برخی از دارو های بیماران خاص در طرح صدور حواله الکترونیکی قرار دارند، اما به تدریج سایر دارو های بیماران خاص نیز تحت پوشش این طرح قرار می گیرد.

۸ هزار پرستار جدید جذب وزارت بهداشت می شوند

حیدر عابدی عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به جلسه مشترک کمیسیون بهداشت مجلس با وزیر بهداشت اظهار کرد: وزیر بهداشت مجوز استخدام ۱۰ هزار پرستار را برای نیمه اول سال صادرکرده است که از میان ۱۰ هزار نیرو های استخدامی جدید تعداد ۸ هزار پرستاران و ۲ هزار نفر نیروهای کادر بهداشت و درمان و فارغ التحصیلان رشته مامایی در کشور است.

وی ادامه داد: افرادی که در رشته پرستاری تحصیل کرده اند می توانند در قالب نیرو های ماما و کادر بهداشت و درمان جذب مراکز درمانی و بیمارستان ها شوند.

عابدی تاکید کرد: احتمال می رود که برای هر دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور سهمیه جذب در نظر گرفته شود و این مراکز به طور مستقل آزمون استخدامی برای جذب خود برگزار کنند.

فهرست کالاهای آسیب رسان سلامت مشمول عوارض اعلام شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فهرست کالاهای آسیب رسان سلامت مشمول عوارض در سال ۹۸ را اعلام کرد.

بر این اساس عوارض مصوب برای نوشابه های گازدار مبنی بر وضعیت FSA، با امتیاز ناسالم ۶، نوشابه انرژی زا با امتیاز ناسالم ۲، انواع نوشیدنی میوه ای گازدار یا بدون گاز با محتوای آب میوه کمتر از ۲۵ درصد، با امتیاز ناسالم ۲، چیپس سیب زمینی با امتیاز ناسالم ۱۶، فرآورده های حجیم شده غلات با امتیاز ناسالم ۱۵ ، تولید داخل ۸ درصد و واردتی ۱۰ درصد و برای فراورده های گوشتی اعم از سوسیس کالباس و ژامبون با امتیاز ناسالم ۱۲، برای تولید داخل ۶ درصد و واردات ۱۰ درصد پیش بینی شده است.

ایران چهارمین کشور در تولید گلاس لایند/ مصارف دارویی در دنیا معادل ۴۴ میلیارد دلار است

فرامرز اختیاری رئیس انجمن مواد موثره دارویی اظهار کرد: آمریکا، آلمان و چین راکتور های گلاس لایند را تولید و ایران چهارمین کشوری است که این فناوری رابه خدمت گرفته است.

وی افزود: ارزش مصارف دارویی در دنیا معادل ۴۴ میلیارد دلار است و دشمنان می خواهند کاری کنند که ایران پولی برای کمک به کشور های دیگر نداشته باشد.

اختیاری بیان کرد: مافیای دارو زنجیره بسیار پیچیده ای است و امروز باید به جای جنگ به خدمت بپردازیم و هنر وزیر بهداشت این است که قیمت دارو را پایین بیاورد و در تولید دارو ۱۰۰ درصد خودکفا باشیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو برکنار شد

براساس شنیده ها از منابع موثق شهرام شعیبی سخنگوی غذا و دارو برکنار شد.

کیانوش جهانپور سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت به طور موقت جانشین شعیبی شده است.

برخی منابع خبری علت برکناری ناگهانی شعیبی از سمت خود را اظهارنظر اخیر او درباره تیتک عنوان کرده اند.

شهرام شعیبی دانشیار شیمی دارویی قبلا در امور استان های سازمان غذا و دارو فعالیت داشت و هم اکنون نیز در آزمایشگاه غذا و دارو هیئت علمی است.

مافیای کنکور به دنبال افزایش ظرفیت پزشکی در بهارستان/ مسئولانی که سودای پزشک شدن فرزندشان را دارند

عشق به قبولی در پزشکی، پولدار شدن، تضمین شغل و از این دست موضوعات تب پزشک شدن و رقابت در کنکور تجربی را داغ کرده است و برخی به دنبال افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در رشته پزشکی هستند تا صف پشت کنکور پزشکی را کمی خلوت کنند.

افزایش_ ظرفیت_تهدید_سلامت، موضوعی که شنبه شب با ۵۷ هزار توئیت به هشتگ داغ تبدیل شد چرا که برخی از طرحی جدید در مجلس خبر می دادند، گمانه زنی ها درست بود چرا که ۸۶ نماینده طرح دو فوریت افزایش صد درصدی ظرفیت های پزشکی و انتقال به داخل دانشجویان علوم پزشکی در صورت داشتن شرایط را امضا کردند تا در صحن علنی مطرح شود.

در توضیحات این طرح آمده است که سرانه پزشکی در ایران در مقایسه با کشور های منطقه و پیشرفته و ظرفیت پایین پذیرش دانشجوی پزشکی در مقایسه سایر کشور های دنیا از جمله دلایل مطرح شده برای این طرح دو فوریتی مطرح شده است.

هر چند به گفته برخی ها کلید زننده این طرح دو فوریتی یکی از مسئولان است که فرزند پشت کنکوری در رشته تجربی دارد و برای دومین سال در آزمون شرکت خواهد کرد.

رونمایی از ۱۵ محصول هایتک داخلی تا پایان سال/ صادرات ۷۸۰ میلیون دلاری محصولات دانش بنیان سلامت محور

وطنپور رئیس دفتر توسعه فناوری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشتدرباره میزان صادرات محصولات دانش بنیان سلامت محور، اظهار کرد: ۷۵۰ تا ۷۸۰ میلیون دلار رقم صادرات محصولات دانش بنیان سلامت محور است و ۶۲ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت در کشور داریم که محصولات خود را صادر می کنند.عمدتا این محصولات در حوزه هایتک هستند.
وی ادامه داد: در محصولات لو هایتک به دلیل آنکه فناوری پایینی دارند برندینگ نداریم و امکان صادرات وجود ندارد و عملا محصولات صادراتی باید هایتک باشند.
وطنپور با اشاره به برخی محصولات دانش بنیان صادراتی در حوزه سلامت، تصریح کرد: دارو های بایوتک، برخی تجهیزات پزشکی مانند مانیتور های قلب، نانو مواد و برخی لیزر ها صادر می شوند.

ایران، تنها کشور اسلامی عضو انجمن بین المللی خون های نادر

بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال با اشاره به چهل و ششمین سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون گفت: این مسیر را با ۲۰۰ هزار اهدای خون شروع کردیم و اکنون به همت اهدا کنندگان به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد اهدای خون رسیده ایم.
سخنگوی سازمان به اجرای طرح غربالگری اهدا کنندگان بار اول و واکسیناسیون هپاتیت B برای اهدا کنندگان مستمر اشاره کرد و افزود: این طرح پارسال، ۴۵ درصد پیشرفت داشت که مهر امسال فاز دوم آن آغاز می شود و امیدواریم همه در این طرح واکسینه شوند.
به گفته وی این طرح ضریب امنیت و سلامت خون را در اهدا کنندگان مستمر خون افزایش می دهد.
کیانوش جهانپور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت درباره دو تابعیتی بودن وزیر بهداشت اظهار کرد: موضوع دو تابعیتی بودن وزیر بهداشت کذب محض است و بنا بر شواهد احتمالی مطمئنا هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد.

وی افزود: اگر افراد شواهد و قرائنی دارند باید آنها را منتشر کنند این ادعاها برای بی ارزش کردن موضوع دوتابعیتی ها در کشور است و حرف های این چنینی با قصد و انگیزه انجام می شود.

جهانپور تصریح کرد: این موضوع را تکذیب می کنم و با توجه به اینکه این صحبت ها قبلا هم ذکر شده بودند اگر شواهد و مدارک قانونی منتشر نشود قطعا از مسیر قانونی موضوع را پیگیری می کنیم.

انتهای پیام/

افزودن نظر