توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1242522
رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

تولید ۱۸۰ قلم ماده اولیه دارویی در ۲ سال آینده

شانه ساز گفت: در ۲ سال آینده حدود ۱۸۰ قلم ماده اولیه دارویی تولید خواهیم کرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ، محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در نشست خبری نمایشگاه فارمکس اظهار کرد: دشمنان تلاش می کنند تا سم ناامیدی را با شایعه پراکنی و اخبار کذب در جامعه منتشر کنند اما رسانه ها می توانند با انعکاس توانمندی های کشور، امید را به جامعه تزریق می کنید.
او ادامه داد: در سایه تحریم ها نه تنها سرعت ما کند نشده بلکه قدم های ما بلندتر شده است. صنعت داروسازی از ۲ بخش تولید دارو و فرموله سازی و تولید ماده اولیه تشکیل شده است و داروسازان از ماده های سم دارو های حیات بخش تولید می کنند، بحث تولید ماده اولیه حاصل چند علم است.
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هند و چین ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد اولیه دارو را تولید می کنند، گفت: ایران یکی از معدود کشور های تولیدکننده ماده اولیه دارو در جهان بوده است.

۹۷ درصد دارو های بازار کاملا ایرانی است

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در واقع ۹۹ درصد دارو را تولید می کنیم و به دلیل برخی مسایل حدود ۲ درصد دارو های مشابه داخل را وارد می کنیم. ۹۷ درصد دارو های بازار کاملا ایرانی است و نمونه خارجی آن ها وارد نمی شود.
او ادامه داد: دانش تولید ماده اولیه بسیار پیچیده است و یک صنعت با تکنولوژی بالاست و هر کشوری نمی تواند در این عرصه وارد شود. فاصله تولید برخی دارو ها در ایران با سایر کشور ها به دلیل چالش در ماده اولیه بود که خوشبختانه در این حوزه ورود کرده ایم. چند رشته فیزیک، شیمی، زیست شناسی و داروسازی در کنار هم قرار گرفته اند تا بتوانیم ماده اولیه مورد نیاز را تولید کنیم.
شانه ساز با اشاره به ارزبری دارو و مواد اولیه اظهار کرد: سه درصد واردات میزان ۱.۳ میلیارد دلار و ۹۷ درصد دارو حدود ۷۵۰ میلیون دلار ارزبری داشته است. در مواد اولیه دارو سال ۹۷ حدود ۶۵ درصد مواد اولیه دارو را با ۱۳۰ میلیون دلار ارزبری تولید کردیم.

او بیان کرد: دشمنان ما را تهدید می کنند که اجازه نمی دهیم نفت ایران به فروش برسد ؛ غافل از اینکه ما با تولید فرآورده هایی از نفت مثل ماده اولیه دارو می توانیم، تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.
شانه ساز تصریح کرد: توفیقات خوبی در تولید ماده اولیه داریم،به طوریکه صفر تا صد دارو در سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است و عزم وزارت بهداست، وزارت صمت و معاونت علمی ریاست جمهوری در حمایت از صنعت داروسازی است.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: یکی از دلایلی که در تولید ماده اولیه به خودکفایی نرسیدیم این است که علمِ تولید ماده اولیه دارو در ایران، جوان است، اما در ۲ سال آینده حدود ۱۸۰ قلم ماده اولیه دارویی تولید خواهیم کرد.
شانه ساز گفت: دشمنان از دارو به عنوان سلاح علیه ملت ها و دولت های مخالف خود استفاده می کنند. در ۵۰ سال اخیر یکی از راه های سرنگونی ملت ها، حوزه دارو بوده است برای مثال در کشور شیلی، راه ناراضی کردن مردم، چالش در تامین دارو بود.
در حال تکمیل...

تماشاخانه تصویر

{gallery}1242522{/gallery}

افزودن نظر