شهبازی: بحران فعلی سلامت کار جناح «حداد_عارف» است! / رحمانی: اصولگرایی توسط محافظه‌کاران مصادره شده / روح‌الامینی: بابت بند ۱۳ سیاست کلی سلامت در مجلس یقه می‌گیرم

خسرو رحمانی، به نمایندگی از جناح اصلاح‌طلب، عبدالحسین روح‌الامینی، نماینده شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب و محمدصادق شهبازی، به‌عنوان نماینده لیست عدالتخواهان در مناظره نامزد‌های انتخاباتی مجلس چه گفتند؟

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مناظره نامزد های انتخابات مجلس یازدهم با موضوع نظام سلامت و کمیسیون بهداشت مجلس، روز گذشته در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.
در این برنامه که به همت مرکز مطالعات نظام سلامت بسیج دانشجویی این دانشگاه برگزار شد، نامزد های جناح های مختلف یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حضور یافتند. خسرو رحمانی، به نمایندگی از جناح اصلاح طلب، عبدالحسین روح الامینی، نماینده شورای ائتلاف نیرو های انقلاب و محمدصادق شهبازی، به عنوان نماینده لیست عدالتخواهان در این مناظره شرکت کردند.
محور های بحث نامزد ها پیرامون ۶ سوال کلی نظام سلامت بود؛ تفحص از نظام سلامت و طرح تحول، ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی، پزشک خانواده و نظام ارجاع، تفکیک آموزش و درمان، تعرفه های بخش خصوصی و دولتی، جایگاه طب سنتی.
مناظره انتخاباتی با موضوع نظام سلامت. محمدصادق شهبازی، خسرو رحمانی، عبدالحسین روح الامینی
در سوال اول این مناظره پرسیده شد: طرح تحول سلامت بدون تصویب در صحن علنی مجلس اجرا شد و پس از آن نیز طرح تحقیق و تفحص از این طرح در صحن علنی رأی نیاورد. نظر شما درمورد این طرح چیست و آیا به دنبال تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت خواهید بود؟
کتاب تعرفه کتاب پیچیده و مهمی است، کارشناسان نه چندان حرفه ای آن را دستکاری کردند و در آن عدالت بین رشته ای رعایت نشده است
خسرو رحمانی در پاسخ به این سوال گفت: نیازی به تصویب طرح تحول در صحن علنی نبوده و این طرح با همان قوانین موجود قابل انجام بوده است، البته در قوانین بودجه باید منابع مالی آن پیش بینی شده باشد که فکر می کنم همین طور باشد. البته من مدافع طرح نیستم و خودم نقد دارم، اما در این طرح ارتقا هتلینگ بیمارستان ها کار خوبی بوده. بهبود اورژانس ها و اورژانس هوایی نیز لازم بود. ترویج زایمان طبیعی هم کار ارزشمندی بوده است. اما مثلاً ماندگاری پزشکان در نقاط محروم به نظر من نیاز به تخصیص بودجه نداشت و بار دولت را اضافه کرده است. جلوگیری از ارجاع بیمار به خارج بیمارستان برای تهیه دارو مفید بوده است، اما به علت کمبود منابع کمرنگ شده است. کتاب تعرفه کتاب پیچیده و مهمی است، کارشناسان نه چندان حرفه ای آن را دستکاری کردند و در آن عدالت بین رشته ای رعایت نشده است. طرح تحول به طور کلی برای اصلاح نظام سلامت لازم بود، اما هم نقاط مثبت و لازم دارد و هم نکات قابل نقد.
پدر و مادر بنده هر دو با اهمال پزشکی فوت شدند و امکان شکایت خارج از سیستم پزشکی هم وجود ندارد
محمدصادق شهبازی در پاسخ به سوال اول و صحبت های دکتر رحمانی گفت: پایه این طرح پول پاشی در نظام سلامت بود و باعث ایجاد بحران شد و بودجه را مثل چاهی بلعید. منابع مالی پایداری برایش دیده نشد. خروجی اش این شد که الان بیشترین عمل جراحی در بیمارستان امام لیپوساکشن است. نفر اول بخش خصوصی را گذاشتند وزیر بهداشت و این اوج تعارض منافع است. مجلس باید بابت آن پاسخگو باشد!

پدر و مادر بنده هر دو با اهمال پزشکی فوت شدند و امکان شکایت خارج از سیستم پزشکی هم وجود ندارد. تجربه چندماهه دوران آقای نمکی نشان داد هیچ ذی نفعی نباید تصمیم گیر آن موضوع باشد! اصل ماجرا تعارض منافع است و اگر به مجلس بروم حتماً این را پیگیری خواهم کرد.
یک جناح می گوید خودت بمال و یک جناح دیگر تا می خواهیم دست بگذاریم روی تعارض منافع، همین آقای ولایتی و مرندی می آیند یک سری حرف های سیاسی تحویلمان می دهند
این بحران را دو جناح فعلی کشور درست کردند، که در واقع یک جناحند: جناح حداد عارف ! یک جناح می گوید خودت بمال و یک جناح دیگر تا می خواهیم دست بگذاریم روی تعارض منافع، همین آقای ولایتی و مرندی می آیند یک سری حرف های سیاسی تحویلمان می دهند. در حال حاضر آقای رحمانی باید پاسخ بدهد که به عنوان مسئول دولتی، آیا بیرون مطب دارد؟ و آقای روح الامینی که داروساز است باید پاسخ دهد که آیا داروخانه دارد یا خیر؟
آقای دکتر روح الامینی نیز در پاسخ به سوال از طرح تحول سلامت و در ادامه صحبت دو نامزد قبلی گفت: باید قسمت های پر و خالی این طرح را باهم دید. هتلینگ بهتر شده، اما چقدر اولویت داشته؟ من معاون دکتر مرندی و دکتر لنکرانی بودم، آرزویم بود این چنین بودجه هایی! این وضعیت فعلی به علت بی عرضگی در مدیریت و بی عرضگی در نظارت مجلس بوده است. کشور با رودربایستی اداره می شود و مرّ قانون اجرا نمی شود. مجلس در رأس امور نیست و وزیر مربوطه در سوال و استیضاح ککش نمی گزد. چرا؟ بده بستان و رانت و لابی وجود دارد! مجالس عروسی را تشریف ببرید، دور یک میز از همه جناح ها نشسته اند، اما وقتی می خواهند قانون را اجرا کنند رودربایستی دارند که او داماد دیگری است و پسر آن یکی... طرح را تصویب می کنند و بعد در رودربایستی با او می مانند و آخر هم قهر می کند و می رود.
مناظره انتخاباتی با موضوع نظام سلامت. محمدصادق شهبازی، خسرو رحمانی، عبدالحسین روح الامینی
- داروخانه خصوصی ندارم.
- درمورد جناحتان چی؟ شما در لیست اصولگرایان هستید.
- من جناحی نیستم و مدافع هیچ خطاکاری نیستم. من نماینده نیرو های انقلابم
او در پاسخ به سوال شهبازی گفت: بنده سال ها پیش داروخانه ام را به دو جوان رزیدنت واگذار کردم و داروخانه خصوصی ندارم.
شهبازی نیز پرسید: درمورد جناحتان چی؟ شما در لیست اصولگرایان هستید.
روح الامینی پاسخ داد: من جناحی نیستم و مدافع هیچ خطاکاری نیستم. من نماینده نیرو های انقلابم و صورت بندی نیرو های سیاسی کشور باید از این حالت فعلی تغییر کند.
رحمانی نیز در پاسخ به سوال محمدصادق شهبازی گفت: بنده هیئت علمی تمام وقت هستم و مطب خصوصی هم ندارم، پس تعارض منافع هم ندارم!

اتفاقاً در این دوره افرادی که از وزیر بهداشت حمایت می کردند عضو جبهه پایداری بوده اند! این که شعار های عدالت طلبی بدهیم و بعد به همه حمله کنیم و کف و هورا بگیریم، پوپولیستی می شود و دیگر کارشناسی نیست.
در سوال دوم این مناظره مطرح شد: در حال حاضر در کشور مشکل کمبود نیری کار فعال، بخصوصا در مناطق محروم و تمرکز کادر درمان در کلان شهر ها وجود دارد. برخی معتقدند در سیاست های توزیع نیروی انسانی باید اصلاح انجام بگیرد و برخی نیز معتقدند انحصار مشکل اصلی است و راه حل در افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو است. نظر شما چیست؟
محمدصادق شهبازی در پاسخ به این سوال گفت: مشکل هر دو است، اما اصل تعداد است. میانگین سرانه پزشک ما هم ۱۱ در ۱۰۰۰۰ است که به نسبت خیلی کم است، اما همین عدد هم در تهران ۳۰ است و در سیستان و بلوچستان ۴! توزیع ما هم مشکل دارد، اما تعداد اصل است. بازهم مشکل تعارض منافع است. برای اضافه نکردن ظرفیت می گویند کیفیت کاهش پیدا می کند و این ها... باید از مبدأ تفکیک کنیم و از اول که کسی می خواهد پزشک شود بورس برای مناطق محروم بگذاریم و تعهد ایجاد کنیم. الان وضعمان این گونه است که بیماری که باید فوراً عمل شود در صف است.
من معاون دکتر دکتر مرندی و دکتر لنکرانی بودم، آرزویم بود این چنین بودجه هایی!
دکتر روح الامینی در پاسخ به سوال دوم گفت: به عقیده من دکتر مرندی در دولت آقای هاشمیِ کارگزار، امیرکبیر داروسازی بود. دوره های تخصصی داروسازی ایجاد کرد و دانشجویان را فرستاد خارج درس بخوانند و استاد شوند. قهرمان تربیت نیرو و گسترش دوره های داروسازی آقای مرندی است.
بنده وقتی رئیس دانشکده بودم ظرفیت پی اچ دی را بالا بردم. من موافق افزایش ظرفیت هستم و توزیع آن حتی در پایتخت هم عادلانه نیست! ما در اقتصاد سلامت، در نیرو های جوان و مستعد مزیت نسبی داریم و حتی معتقدم بازار منطقه هم حق مسلم ماست! اگر زیاد بیاید می توانیم گردشگری سلامت را هم راه بیندازیم.

من اگر به مجلس بروم ‏ به بند ۱۳ سیاست کلی نظام در حوزه سلامت تعهد می کنم و بابتش یقه می گیرم، تفسیر سلیقه ای هم نداریم. سند می گوید تربیت نیرو باید طبق نیاز جامعه باشد، نه بازار کار!
مناظره انتخاباتی با موضوع نظام سلامت. محمدصادق شهبازی، خسرو رحمانی، عبدالحسین روح الامینی
رشته هایی مثل پرستاری کاربردی هستند و اگر فراتر از بازار کار باشد باید برود کار دیگری کند. الهیات هم که نیست بگوییم به درد آخرتش می خورد، نه به درد آخرتش می خورد نه دنیایش.
رحمانی نیز در پاسخ به سوال از ظرفیت پزشکی گفت: بحث ظرفیت نیاز به آمایش سرزمینی و سنجش ظرفیت بازار دارد. به صورت مطلق نمی شود گفت: ظرفیت کم یا زیاد است، این حرف شعاری و کارشناسی نشده است. رشته هایی مثل پرستاری کاربردی هستند و باید از ابتدا به بازار کارش فکر کرد. اگر فراتر از بازار کار باشد باید برود کار دیگری کند و به کار خلاف رو می آورد. الهیات هم که نیست بگوییم به درد آخرتش می خورد، نه به درد آخرتش می خورد نه دنیایش.

اما افزایش ظرفیت بازار کار بحث دیگری است و باید برای آن زیرساخت ایجاد شود. بومی گرفتن هم در مورد بهورز ها جواب داده و آن جا مانده اند، اما طبق تجربه، درمورد پزشک ها جواب نمی دهد و در شهر خودشان هم نمی مانند. دلیلش هم همان نبود زیرساخت است. بدون این امکانات افزایش ظرفیت به هیچ وجه مفید نیست.

اگر منابع کافی برای جذب و ماندگاری نیرو تخصیص داده شود، ما با همین تعداد تربیت شده هم می توانیم توزیع مناسب داشته باشیم.
پزشک را عادت داده ایم به درآمد بالا. پزشکان ما پول محور شده اند و این منطق آقای رحمانی که اگر پول بدهیم می روند در منطقه محروم، همان منطق آقای قاضی زاده است
شهبازی در پاسخ به سخنان دو نامزد دیگر گفت: وقتی ما در مناطق محروم کمبود پزشک داریم، چگونه از توریسم سلامت حرف بزنیم؟! پزشک را عادت داده ایم به درآمد بالا. پزشکان ما پول محور شده اند و این منطق آقای رحمانی که اگر پول بدهیم می روند در منطقه محروم، همان منطق آقای قاضی زاده است.
در سوال سوم نیز مطرح شد: در سال های اخیر همواره شاهد تعارض ارائه دهندگان خدمات درمانی و شورای عالی بیمه سلامت بر سر میزان افزایش تعرفه خدمات درمانی بوده ایم. در گام سوم ارقام نسبی تقریباً سه برابر شد و بیمه ها ناتوان شدند و مردم نمی توانند به راحتی و بدون سقف از بیمه استفاده کنند. نظر جنابعالی در رابطه با افزایش تعرفه های خدمات درمانی در سال های پس از طرح تحول و تعرفه ها در بخش خصوصی چیست؟
دکتر روح الامینی در پاسخ به این سوال گفت: قرار بود در طرح تحول سلامت زیرمیزی دیگر نباشد، متأسفیم که حالا دوباره دارد این اتفاق می افتد. اگر تعرفه را رها کنی مردم را اذیت می کند و اگر تنگ بگیری تبدیل می شود به زیرمیزی. مجلس باید در رگولاتوری این منابع محدود وارد شود. ما نظام سلامت را در افراط و تفریط داریم نابود می کنیم. در ارکان نظام سلامت بی عدالتی دارد موج می زند. قانون غذا و دارو برای سال ها پیش است و فقط در بعضی سال ها تخصیص خورده است. ابعاد مختلف نظام سلامت تکه پاره است. اولین کاری که مجلس آتی در همان سال اول باید بکند این است که قانون هایی که نظام جامع ندارند را یکپارچه کنند.
مناظره انتخاباتی با موضوع نظام سلامت. محمدصادق شهبازی، خسرو رحمانی، عبدالحسین روح الامینی
در جبهه بندی سیاسی ما، اصطلاح اصول گرایی توسط محافظه کاران مصادره شده است
رحمانی در پاسخ به سوال سوم گفت: برای پرداخت روش های مختلف داریم؛ یک روش حقوق محوری است، یعنی ساعات مقرری بیاید و به ازای حضور در مطب حقوق بگیرد. در این صورت ممکن است انگیزه برای دیدنِ بیمارِ بیشتر ایجاد نشود. تا سال ۷۲ نظام ما این بوده و بدون نظارت مشکل داشته است. پس تبدیل شده به کارانه. کارانه یعنی به ازای خدمتی که می کنید حقوق می گیرید. برای ویزیت بیمار بیشتر انگیزه ایجاد می شود، اما مشکلش این است که حالا تعداد مریض ها را بیشتر می کنیم که درآمدمان بالا برود. این هم نظارت می خواهد. روش دیگر ایجاد و حفظ سلامت است که در پزشک خانواده دیده می شود. باید پرونده ها را ثبت کند و به ازای آن تعداد که رسیدگی می کند حقوق بگیرد. این جا خودش پیگیری می کند که سلامت پرونده هایش تأمین شود. این بهترین نظام است و باید به این برسیم. با این حال اگر کارانه ای بود باید کنترل شود که در هر مورد کم کاری نکند.
محمدصادق شهبازی در پاسخ به سوال درمورد تعرفه ها گفت: باید قانون گذاری و نظارت از دست سندیکای پزشکی که در آن منفعت دارد خارج بشود. بدنه مدیریتی وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان هم باید از دست این ها دربیاید. تعارض منافع پزشکان متخصص که سیاستگذاران اصلی نظام سلامت هستند نگذاشت طرح پزشک خانواده در وزارت بهداشت و پزشک امین در تأمین اجتماعی شکل بگیرد.

در نظام سلامت از هر طرف برویم، به این تعارض منافع می رسیم، چه پزشک باشد و چه داروساز و چه هر ذی نفع دیگری. بیمار را در بیمارستان جیب هایش را خالی می کنند و لختش می کنند، جنازه اش را تحویل شما می دهند، و جایی هم نیست که بروی شکایت کنی. هر جا بروی همین پزشک ها هستند.
در نهایت با توجه به کمبود وقت، حول سه سوال دیگر بحث ایجاد نشد و در وقت باقی مانده سوالات حضار پاسخ داده شد.
خاک بر سر مای مسئول جمهوری اسلامی که چندهزارنفر در حومه زاهدان با آن وضع سلامت زندگی می کنند
روح الامینی در پاسخ به یکی از حضار که از کمبود پزشک در مناطق محروم پرسید گفت: من آدم سیاه نمایی نیستم و بسیار امیدوارم و از نظام دفاع می کنم، اما خاک بر سر مای مسئول جمهوری اسلامی که چندهزارنفر در حومه زاهدان با آن وضع سلامت زندگی می کنند.
رحمانی نیز در پاسخ به جهت گیری سیاسی خود گفت: همه ما به اصول اعتقاد داریم و کسی ضد اصول انقلاب و اسلام نیست. بنده اصول گرایی هستم که معتقدم برنامه های موجود باید اصلاح شود؛ یعنی اصولگرای اصلاح طلبم. اما در جبهه بندی سیاسی ما، اصطلاح اصول گرایی توسط محافظه کاران مصادره شده است. محافظه کار یعنی کسی که می گوید وضع فعلی خوب است.
من با این برنامه تحدی می کنم! ما برای اداره کشور برنامه دادیم، هیچ جریانی چنین برنامه ای نداده است!
محمدصادق شهبازی نیز در پاسخ به این سوال که شما همیشه دو جریان موجود را نقد می کنید و همیشه سلبی هستید و حرف های ایجابی ندارید، برنامه مدون لیست عدالتخواه را بالا گرفت و گفت: من با این برنامه تحدی می کنم! ما برای اداره کشور برنامه دادیم، هیچ جریانی چنین برنامه ای نداده است!
مناظره انتخاباتی با موضوع نظام سلامت. محمدصادق شهبازی، خسرو رحمانی، عبدالحسین روح الامینی

افزودن نظر