اقبالی: جریان دانشجویی با استناد به کتاب بهارستان به مطالبه‌گری از نامزد‌های انتخاباتی می‌پردازد / کیان: مردم به کسانی رای دهند که پاسخ انقلابی برای مسائل داشته باشند

معاون پژوهشی و فن آوری سازمان بسیج دانشجویی گفت: جریان دانشجویی با استناد به کتاب بهارستان «به مطالبه‌گری از نامزد‌های انتخاباتی می‌پردازند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، اقبالی، معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی امروز در مراسم رونمایی از کتاب بهارستان (مجلس و چالش ها و مسائل اولویت دار کشور) که در سازمان بسیج دانشجویی برگزار شد گفت: رویکرد اخیر سازمان بسیج دانشجویی رویکرد مسئله محوری و جریان سازی است و راه انداختن نهضت مسئله محوری مبتنی بر حرکت های جریان دانشجویی است و در حال حاضر نیز بسیج دانشجویی به موضوع انتخابات مجلس به عنوان یک رویکرد کلان ورود کرده است.
وی افزود: آن چیزی که زمین بازی انتخابات را شکل می دهد مسائلی است که برجسته می شوند و حول این مسائل دوگانه ها نیز شکل می گیرند و افراد در نسبت با این مسائل موضع خود را مشخص می کنند. با این وجود یکی از کارکرد های این برجسته سازی این است که نامزد ها از مسائل دلخواه خود استفاده کرده و دوگانه هایی را ایجاد می کنند که صرفا جنبه تبلیغاتی دارد تا رای بیشتری را کسب کنند و البته این مسائل نیز جهت دار هستند به هر حال ما باید مسائل اصلی کشور را به گفتمان تبدیل کنیم تا زمین بازی به گونه ای شکل بگیرد که برنده آن مردم باشند و این مهم نیز با شناسایی مسائل اولویت دار کشور محقق می شود.
اقبالی با اشاره به اجرای برنامه ملی شناسایی مسائل استان ها (شمسا) توسط سازمان بسیج دانشجویی افزود: طرح شمسا به همت تیم های پژوهشی در سطح استان ها به شناسایی مسائل استانی می پردازد و این مسائل نیز به صورت برخط احصا شده و توسط جنبش دانشجویی پیگیری می شوند. البته در لایه ملی نیز مسائل احصا شده و در قالب کتاب بهارستان منتشر می شود.

کتاب بهارستان؛ سرنخی برای شناسایی مسائل اولویت دار

معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه کتاب بهارستان در قالب گفتگو با نخبگان گردآوری شده تا سرنخی باشد برای شناسایی مسائل اولویت دار و مطالبه گری این مسائل افزود: ما به دنبال این هستیم که مسائل اساسی مردم مطالبه و به گفتمان تبدیل شوند به هر حال از برکات این کار این است که نمایندگان مجبور می شوند به سمتی بروند که به ارائه برنامه برای مسائل اولویت دار کشور بپردازند و در قالب این برنامه ها به صحنه رقابت وارد شوند.
وی با طرح این سوال که چرا باید به دنبال ارائه لیست در انتخابات باشیم و چرا نباید انتخابات برنامه محور باشد، افزود: چرا نباید برنامه های هر یک از جریان ها و گروه های سیاسی به لیست های انتخاباتی ضمیمه شود و چرا این جریانات که لیست های انتخاباتی ارائه کرده اند برای حل مشکلات اساسی کشور برنامه ای ارائه ندادند.

جریان دانشجویی مسائل اولویت دار کشور را به گفتمان تبدیل کند

اقبالی تصریح کرد: مردم زمانی برنده واقعی انتخابات هستند که معلوم باشد کاندیدا ها با توجه به چه مسئله و برنامه ای می خواهند به عرصه وارد شوند و چه کسی قرار است این برنامه ها را عملیاتی کند؟ افزود: عرصه مطلوب ما در مجلس زمانی شکل می گیرد که جریان دانشجویی بتواند مسائل اولویت دار کشور را به گفتمان تبدیل کند، چون در این شرایط نامزد های انتخاباتی مجبور به ارائه برنامه می شوند.
معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی بر ضرورت شناسایی مسائل اولویت دار کشور تاکید کرد و افزود: مسائل جهت دار و چند بعدی هستند به همین دلیل بعضی وقت ها به مسائلی که اولویت دار نیستند می پردازیم به هر حال لازمه کار شناخت شبکه وار مسئله است و این شناخت نیز در قالب کار های پژوهشی محقق می شود به هر حال با توجه به شبکه نخبگانی که در سازمان بسیج دانشجویی شکل گرفته امیدواریم بتوانیم مسائل کشور را در لایه های ملی و استانی احصا کنیم.
وی با بیان اینکه کتاب بهارستان تاکنون در اختیار جریان دانشجویی قرار گرفته و نشر عمومی نیز خواهد شد، افزود: به دنبال انتشار این کتاب مطالبه گری از نامزد ها و نمایندگان چه در ایام انتخابات و چه بعد از آن در دستور کار جریان دانشجویی قرار می گیرد.
اقبالی با تاکید بر اینکه مجلس باید در راس امور قرار بگیرد و این مهم نیز با اصلاح وضعیت فعلی مجلس محقق خواهد شد، تصریح کرد: مجلسی که ۹۰ نفر از نمایندگان آن رد صلاحیت می شوند معنایش این است که سازوکار های درونی آن فسادزاست و باید اصلاح شود.
معاون پژوهش و فناوری سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه سازوکار های مجلس رانت های اطلاعاتی ایجاد می کند، اظهار کرد: شفافیت آراء و رویه نظارت بر نمایندگان مسائلی است که باید اصلاح شوند و البته این اصلاح نیز باید به دست نمایندگان صورت بگیرد، ولی تاکنون اقدامی نشده است به هر حال این اصلاح نیازمند یک فشار عمومی بر نمایندگان است.
وی اضافه کرد: ساختار فعلی مجلس جدال گفتمانی و محتوایی را رقم نمی زند و به بستر لیست دادن و سهم خواهی دامن می زند.
همچنین علی کیان، معاون مطالبه گری و گفتمان سازی سازمان بسیج دانشجویی گفت: رویکرد بسیج دانشجویی در دوره جدید تغییر کرده و رویکرد مسئله محوری و نقش آفرینی تخصصی را برگزیده است. ما معتقدیم که اگر با این رویکرد حرکت کنیم اهداف امامین انقلاب در نقش آفرینی آحاد مردم در مسائل اولویت دار کشور محقق می شود.
وی افزود: انتخابات از آن جمله مقاطعی است که ما باید با رویکرد مسئله محوری به آن وارد شویم، چون اگر مسائل به درستی احصا و برجسته شوند دیگر گروه های سیاسی نمی توانند برای مردم دوگانه های کاذب ایجاد کنند.
کیان افزود: معتقدیم با توجه به اتفاقاتی که در چند سال اخیر افتاده اگر نخبگان و دلسوزان فضای انقلابی از جمله دانشجویان انقلابی بتوانند از کسانی که می خواهند کاندیدای مجلس شوند به درستی سوال بپرسند و پاسخ این سوالات نیز در اختیار مردم قرار بگیرد مردم هم می توانند به درستی دست به انتخاب بزنند.
معاون مطالبه گری و گفتمان سازی سازمان بسیج دانشجویی با بیان اینکه جریانی که در کشور حاکم شده قول های زیادی به مردم داد، ولی به دلیل رویکرد اشتباهی که در پیش گرفتند نتوانستند به وعده های خود عمل کنند، افزود: ما اگر براساس ظرفیت های واقعی کشور و فضای آرمانی ناشی از انقلاب اسلامی مسائل را احصا و پیگیری کنیم این یک عملیاتی بزرگ است که حول این عملیات مشکلات کشور حل خواهد شد و از دل این عملیات نیز نیرو هایی سر برمی آورند که تقریبا می توانند جایگزین مدیران فعلی کشور شوند.


مردم به کسانی رای دهند که پاسخ انقلابی به مسائل اولویت دار بدهند

وی از مسئله محوری به عنوان یک استراتژی کلان در بسیج دانشجویی نام برد و افزود: عمده فعالیت و کنش بسیج دانشجویی پرسیدن سوال درست است، چون ما معتقدیم با پرسیدن سوالات درست مخاطبین این سوالات می توانند جواب انقلابی و یا غیرانقلابی بدهند با این وجود، چون شرایط روشن شده پس نمی توانند خارج از فضای انقلابی و یا غیرانقلابی به ارائه پاسخ بپردازند. به هر حال ما از مردم می خواهیم به کسانی رای دهند که پاسخ انقلابی به این سوالات می دهند. به هرحال بسیج دانشجویی با استفاده از شبکه نخبگانی که در اختیار دارد و همچنین با استفاده از کتاب بهارستان این رویکرد را دنبال می کند.
فاطمی، سرپرست مولفان کتاب بهارستان نیز گفت: اگرچه قرار بوده که مجلس در راس امور و تمام ارکان نظام باشد، اما در حال حاضر جایگاه واقعی خود را ندارد لذا ما باید مجلس را به جایگاه خود برگردانیم.
وی با بیان اینکه مسئله محوری از جمله مسائلی است که باید به آن پرداخته شود، اظهار کرد: کتاب بهارستان حول مسائل اولویت دار کشور که برگرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب و بزرگان کشور بوده منتشر شده است.
فاطمی با بیان اینکه رهبری صحبت های واضحی خطاب به نمایندگان مجلس دارند و چند ملاک را برای انتخابات ارائه کرده اند که این ملاک ها بر روح کتاب بهارستان حاکم هستند، افزود: پیگیری مسائل اولویت دار عملیاتی و قابل پیگیری، پیگیری مسائلی که تعارضی با منافع کشور نداشته باشند مانند پیوستن به کنوانسیون های بین المللی، رعایت جنبه های کارشناسی و استفاده از نخبگان خارج از مجلس از جمله توصیه های رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس بوده اند.

سرپرست مولفان کتاب بهارستان گفت: در کتاب بهارستان اصالت با مسائل اولویت دار کشور است با این وجود ما برای اینکه این مسائل را به صورت دسته بندی ارائه کنیم به سراغ کمیسیون های مختلف مجلس رفته ایم و سعی کرده ایم مسائل را براساس اولویت های این کمیسیون ها ارائه کنیم. با این وجود مسائل اولویت دار کمیسیون ها در کتاب بهارستان آمده است.
وی اظهار کرد: در کتاب بهارستان به منابع مختلفی از جمله سخنان رهبر معظم انقلاب، بزرگان کشور، اسناد بالادستی، مطالب کارشناسی اندیشکده ها و منابع کتابخانه ای و همچنین منابع اینترنتی استناد شده است.
فاطمی افزود: ما پس از احصا مسائل اولویت دار کشور و دسته بندی آن ها لیست این مسائل را در اختیار کارشناسان مختلف قرار دادیم و لیست این مسائل توسط کارشناسان هر حوزه ای که بین سه تا چهار نفر بودند، اصلاح شده است. با این وجود در تهیه کتاب بهارستان از یک نگاه و طیف استفاده نشده است.
سرپرست مولفان کتاب بهارستان با بیان اینکه مسائل مطرح شده در کتاب بهارستان به صورت مختصر و مفید و توسط کارشناسان اولویت بندی شده است، افزود: بنای ما این نبوده که در کتاب بهارستان طرحی را به عنوان پیشنهاد متمم کتاب کنیم به هر حال هدف ما ایجاد یک دغدغه و آگاهی در بین جریان دانشجویی بوده و در پایان کتاب نیز منابعی را جهت مطالعات تکمیلی ذکر کرده ایم.
وی افزود: برای تالیف کتاب بهارستان و احصا مسائل اولویت دار از ظرفیت بیش از ۳۰ نفر از کارشناسان حوزه های مختلف، منابع بیست اندیشکده برتر و ۱۰۰ منبع اینترنتی و کتاب استفاده شده است.
فاطمی افزود: کتاب بهارستان ناظر به حوزه های ساختاری، مسائل کلان و گفتمانی در حوزه اقتصاد، سیاست خارجی و دیگر حوزه ها و همچنین ناظر به طرح هایی است که در مجلس وجود دارند، ولی به آن ها کم توجهی شده و از طرفی ناظر به مسائلی است که اصلا در مجلس به آن ها پرداخته نشده است به هر حال ما این مسائل را به صورت مختصر و مفید در این کتاب ارائه کرده ایم.

کارکرد کتاب بهارستان صرفا مربوط به ایام انتخابات نیست

سرپرست مولفان کتاب بهارستان بیان کرد: کارکرد کتاب بهارستان صرفا مربوط به ایام انتخابات نیست و جریان دانشجویی می تواند بعد از انتخابات نیز با استناد به محتوای این کتاب به مطالبه گری بپردازد.
وی با بیان اینکه اگر در انتخابات برنامه نامزد ها ملاک بود در کنار لیست هایی که با شعار های مختلف ارائه می شوند نامزد ها اولویت ها و برنامه های خود برای تحقق این شعار ها را نیز اعلام می کردند، افزود: نامزد های مجلس باید بگویند که برنامه آن ها در حل مسائل مختلف کشور چیست البته کتاب بهارستان نیز می تواند در این زمینه به نامزد های انتخابات مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس کمک کند.

افزودن نظر