فساد در آموزش عالی بسیار کمتر از سایر بخش‌ها است / لزوم ارائه راه‌حل انجمن‌های علمی برای عبور از تله تحریمی

قائم مقام وزیر علوم گفت: در پارادایم‌های جدید جهانی که چرخه‌های دانش به شدت در حال شکل‌گیری است، باید انجمن‌های علمی ورود و راه‌حل‌هایی برای عبور از تله تحریمی ارائه کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از وزارت علوم، نشست تخصصی چالش ها و راهکار های گسترش تعاملات بین المللی انجمن های علمی برگزار شد. حسین سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل در این برنامه گفت: وزارت علوم سه سیاست کلان را در پیش گرفته است؛ نخست رفع نیاز جامعه در زمینه های سیاست، فرهنگ، صنعت و غیره، دوم مسئله فنی و حرفه ای و سوم موضوع بین المللی سازی است.
سالارآملی افزود: وظیفه اصلی همه ما این است که در چرخه علم و فناوری بین المللی قرار بگیریم؛ بر اساس چرخه بین المللی علم، یک علم هیچگاه در یک کشور شکل نمی گیرد. استکبار جهانی در تلاش است که کشور های در حال توسعه را از این چرخه کنار بگذارد. از لحاظ علمی اگر بخواهیم توسعه پیدا کنیم باید در این چرخه قرار بگیریم.
به گفته قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل، در چرخه علم بین المللی سه گروه وجود دارند. نخست کشور های پیشرو که جهت می دهند و ظرفیت سازی می کنند، دوم رهروان که فضای محدودی برای اثرگذاری دارند و سوم جاافتادگان که از چرخه دانایی کنار گذاشته شده اند. ما هم اکنون در رده رهروان هستیم. آمریکا تلاش دارد ما را از رده رهروان به رده جاماندگان بیاندازد.
وی خاطرنشان کرد: خط مقدم ما این است که نباید از چرخه تولید علم خارج گذاشته شویم. آموزش عالی کشور امروز دارای چهار دارایی بزرگ است. نخست نیروی انسانی توانا، دوم رشد علمی مناسب، سوم ریشه دار بودن علم آموزی در ایران و چهارم اینکه فساد در این بخش بسیار کمتر از سایر بخش ها است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: پتانسیل آن را داریم که در رده رهروان قرار داشته و حتی در مواردی پیش رو باشیم. در پارادایم های جدید جهانی که چرخه های دانش به شدت در حال شکل گیری است، باید انجمن های علمی ورود و راه حل هایی برای عبور از تله تحریمی ارائه کنند.
وی ادامه داد: در بخش کلان و در شرایط کنونی انجمن ها می توانند کمک های بسیاری به آموزش عالی کنند. در سراسر کشور مراجع ملی وجود دارد. باید انجمن ها به همکاری با این مراجع بپردازند. از دیگر زمینه هایی که انجمن ها می توانند ورود کنند در بخش تفاهم نامه های بین المللی است.
سالار آملی خاطرنشان کرد: اتحادیه انجمن های علمی داخلی و خارجی موضوع دیگری است که انجمن ها می توانند به آن ورود کنند. وزارت علوم نمی تواند وارد این حوزه شود و باید انجمن ها دنبال آن باشند. وزارت علوم سامانه ای به زبان انگلیسی دارد که در سطح جهان منتشر می شود و بازدیدکننده های بالایی نیز دارد. درباره انجمن ها می توانیم اخباری در این سامانه داشته باشیم.

افزودن نظر