انتخاب ناظر با طعم تخلف/ شوقی که منجر به برگزاری زودهنگام انتخابات نشریات دانشگاهی شد!

ماجرا از این قرار است که یک انتخابات ساده نشریات دانشگاه تهران در پیچیده‌ترین حالت ممکن خود قرار گرفته و به جای عمل به قانون نشریات، بر خلاف آن پیش رفته است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، هر سال همزمان با آغاز نیم سال دوم تحصیلی در دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم (طبق تبصره دوم ماده اول شیوه نامه انتخابات کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم) پروسه ثبت نام انتخابات نشریات در دانشگاه ها آغاز می شود. به این ترتیب که با آغاز ترم تحصیلی جدید در نیم سال دوم فراخوان ثبت نام کاندید ها از میان مدیران مسئول نشریات دانشجویی برای حضور در انتخابات کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه توسط معاونت فرهنگی دانشگاه اعلام شده و هر دانشگاهی موظف است تا پایان اسفند ماه همان سال انتخابات را برگزار و نتیجه آن را به وزارت علوم اعلام کند.
امسال نیز به مانند هر ساله دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم موظف به برگزاری این انتخابات تا پایان اسفندماه هستند اما این فرآیند در دانشگاه های شهر تهران در حالی رخ داد که برخی به جای آغاز فرآیند ثبت نام در ابتدای نیم سال دوم تحصیلی به انجام آن در اواخر نیم سال اول تحصیلی اقدام کرده و نص صریح شیوه نامه نشریات را زیر پا گذاشتند.
تیتر شنبه//// داستان دومینوی تخلفات نشریاتی دانشگاه تهران چیست؟
برای دریافت این موضوع که امسال روند انتخابات در دانشگاه ها چگونه پیش می رود با دو عضو شورای مرکزی وزارت علوم که طبق آراء بیشترین رأی دانشجویی برای نماینده شدن در این کمیته را داشتند، به گفتگو پرداختیم.
محمدرضا محمدی و میلاد مفاخری درباره این موضوع به خبرنگار خبرگزاری دانشجو خبردادند که طبق قانون شیوه نامه نشریات ثبت نام کاندید های انتخابات نشریات وزارت علوم می بایست از ابتدای نیم سال دوم تحصیلی در هر دانشگاهی برگزار شود؛ درحالیکه دانشگاه تهران تا کنون از جمله دانشگاه هایی است که ثبت نام خود را خلاف قانون شیوه نامه نشریات از اواخر نیم سال اول تحصیلی آغاز کرده است.
میلاد مفاخری در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو پیرامون این موضوع گفت: تاریخ ۱۷ دی ماه به گزارش اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران؛ فراخوان ثبت نام کاندیداتوری انتخابات نمایندگان مدیران مسئول نشریات در کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه تهران منتشر شد، این فراخوان در ترم اول تحصیلی منتشر شده است و دانشجویان در حال گذراندن امتحانات ترم اول بودند.
مفاخری اظهار داشت: دلیل غیر قانونی بودن فرآیند انتخابات دانشگاه تهران ثبت نام نکردن دانشجویان و مواردی از این دست نبوده است. بلکه طبق ماده ۱ تبصره ۲ شیوه نامه: ((تبصره ۱ ـ. معاونت فرهنگی دانشگاهها) طبق تبصره یک ماده یک (موظفند هر سال انتخابات کمیته ناظر دانشگاه را در نیم سالتحصیلی دوم حداکثر تا پایان اسفند ماه با شرکت کلیه مدیران مسئول نشریات دانشگاهی فعال برگزار نمیاد.))که منطقا ۱۷ دی ترم دوم تحصیلی دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه ها نمی باشد.
این عضو کمیته ناظر بر نشریات تصریح کرد: در جلسه شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم مسئله شروع زود هنگام انتخابات توسط دانشگاه تهران توسط اعضای دانشجویی و با نیت جلوگیری از ضایع شدن حق فعالان آن دانشگاه در حین برگزاری جلسه و خارج از دستور جلسه مطرح شد و به اتفاق آراء در جلسه همه به توافق رسیدند که شروع انتخابات در دانشگاه تهران خلاف قانون نشریات بوده چرا که از ترم دوم شروع نشده است.
بیشتر بخوانید:وی ادامه داد: ترم دوم تحصیلی دانشجویان دانشگاه تهران طبق گفته غفاری معاونت فرهنگی وزارت علوم از پنجم بهمن ماه شروع شده، این امر درحالی است که چند هفته قبل از پنجم بهمن ماه فرآیند انتخابات آغاز شده و تاریخ رای گیری هم ۲۷ بهمن ماه قرار داده شده است. طبق آنچه در جلسه به صورت شفاهی مطرح شد و به اطلاع مدیر فرهنگی دانشگاه تهران هم رسید، آغاز فرآیند انتخابات دانشگاه تهران با این شرایط باطل اعلام شده، اما این موضوع هنوز تصویب نشده و ابلاغ نشده است.
با وجود اینکه خلاف قانون بودن برگزاری انتخابات در دانشگاه تهران طبق نص صریح قانون بر همگان آشکار شده است، اما دانشگاه تهران در این باره واکنشی نشان نداده و همچنان به تخلف خود ادامه می دهد و در آخرین اطلاعیه ای که برای انتخابات نشریات در تاریخ ۲۱ بهمن ماه منتشر کرده است لیست نمایندگانی که خارج از تاریخ قانونی ثبت نام کرده اند را منتشر کرده است.
تیتر شنبه//// ماجرای دومینوی تخلفات نشریاتی دانشگاه تهران از چه قرار است؟
دانشگاه تهران که پیش از این هم پرچمدار تخلف در حوزه نشریات دانشجویی بوده است این بار نیز پرچم این تخطی را زمین نگذاشته و شاید به سبب دانشگاه تهران بودن خود قصد ندارد این پرچم را زمین بگذارد.
البته ناگفته نماند که دانشگاه تهران در این گونه تخطی های مسبوق به سابق است، همانطور که پیش از این نماینده این دانشگاه در کمیته ناظر بر نشریات وزارت علوم "کامفیروزی" با تقلب و زیرپا گذاشتن اخلاق سعی در نماینده شدن در وزارت علوم داشت و یا همانطور که تعداد نشریات فعال دانشگاه تهران به سیصد عدد هم شاید نرسد، اما در آمار آن را 500 نشریه فعال اعلام می کنند و هنگام سهم گیری برای انتخابات با نشریاتی که شاید سالی یکبار هم چاپ نشود، نماینده نشریات وارد پروسه رأی دهی می کنند.
این بار هم اتفاق جدیدی رخ نداده، فقط دنباله دار بودن این تخطی های آشکار و زیرپا گذاشتن حقوق فعالین نشریات دانشجویی در دانشگاه های دیگر که به قانون پایبند بوده اند آدمی را به تعجب وا می دارد که چرا سلسله حمایت های وزارت علوم یا بهتر است بگوییم سلسله چشم پوشی های وزارت علوم از این رفتارهای غیرقانونی دانشگاه تهران به پایان نمی رسد؟ و آقایان معاونت فرهنگی وزارت علوم تا کی می خواهند روی حق پا بگذارند؟

افزودن نظر