توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1240837
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

ماجرای دور زدن قانون طی برگزاری آزمون‌های ارتقای معلمان در طرح رتبه‌بندی

ارتقای جایگاه معلمان در طرح رتبه‌بندی منوط به پذیرش در آزمون‌هایی است که حالا برگزاری همین آزمون‌ها، اما و اگر‌های بسیاری دارد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ، آنطور که آقای وزیر گفته بود معیار دستیابی به رتبه های بالاتر رتبه بندی شرکت و پذیرش در آزمون است و این روال تنها راه چاره برای دستیابی به رتبه های بالاتر فرایند رتبه بندی معلمان محسوب می شود، اما چالش ها درست از همین نقطه آغاز می شود.

براساس آیین نامه اجرایی طرح رتبه بندی، فرهنگیان در پنج گروه قرار می گیرند و به ازای این تقسیم بندی افزایشی هم در حقوق آن ها اعمال می شود و هرچه رتبه بالاتر باشد، میزان دریافتی افزایش می یابد، اما موضوع اصلی همین سازوکار برگزاری آزمون برای ارتقای رتبه است و بی شک هیچ امتحانی بدون شک و شبهه نیست چه دانش آموز سر جلسه باشد و چه معلم.

ماجرای دور زدن قانون طی برگزاری آزمون های ارتقای معلمان در طرح رتبه بندی

ملاک رتبه بندی فرهنگیان چیست؟

طبق آیین نامه اجرایی فرهنگیان رتبه بندی تابعی از سنوات کاری معلمان است و به این ترتیب رتبه ۱؛ ۲ سال سابقه تجربی، رتبه ۲؛ ۶ سال سابقه تجربی، رتبه ۳؛ ۱۲ سال سابقه تجربی، رتبه ۴؛ ۱۸ سال سابقه تجربی و رتبه ۵؛ ۲۴ سال سابقه تجربی باید داشته باشد علاوه بر آن اخذ گواهینامه صلاحیت معلمی از طریق سامانه LTMS سنجیده خواهد شد.

براساس آخرین زمان بندی اعلام شده زمان برگزاری آزمون به ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه موکول شده است تا معلمان با کسب امتیاز کافی در رتبه های بالاتر از رتبه فعلی شان قرار بگیرند.

هرچند آیین نامه اجرایی رتبه بندی فرهنگیان کم و کسری هایی دارد و تا حدی برخی نواقص آن از جمله احیای ضریب تعجیل و اصلاح ایراد های نگارشی در فیش حقوقی آن ها لحاظ شد، اما هنوز هم سازوکار اجرایی جای بحث دارد هرچند انتظار می رفت قانونی که مسیر تصویب آن چند سال طول کشیده است در اجرا نواقص کمتری داشته باشد.

ماجرای دور زدن قانون طی برگزاری آزمون های ارتقای معلمان در طرح رتبه بندی


بیشتر بخوانید: رفع بحران کمبود معلم در مدارس بازیچه بی ثباتی قوانین


بازار داغ سودجویان در آزمون های تعیین رتبه معلمان

گویی طبیعت آزمون راه تقلب و دور زدن قوانین را می طلبد و آزمون ارتقای رتبه معلمان هم از این قاعده مستثنی نیست، حالا امتحانی که دریافتی آقا و خانم معلم ها را افزایش می دهد دستخوش مسیر های میانبر و دور زدن قوانین آزمون شده است.

ماجرای دور زدن قانون طی برگزاری آزمون های ارتقای معلمان در طرح رتبه بندی

کافی است سری به شبکه های اجتماعی بزنید و از تبلیغات برای کمک به کسب نمره بهتر در آزمون رتبه بندی مطلع شوید، کمکی که اغلب در قالب تقلب و دور زدن ضوابط قانونی است؛ انگار تجربه فروش سوالات امتحانات نهایی و دیگر روش های برگزاری آزمون ناسالم برای دانش آموزان به آزمون های معلمان هم تسری پیدا کرده است و حالا باید دید این بار آموزش و پرورشی ها چه واکنشی، انکار یا اصلاح در سازوکار ارتقای رتبه فرهنگیان را در پیش می گیرد؟

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در این به خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گفت: مشکلی در برگزاری امتحان نداریم و آن را در صحت کامل برگزار می کنیم.

ماجرای دور زدن قانون طی برگزاری آزمون های ارتقای معلمان در طرح رتبه بندی

تجربه تلخ فروش سوالات نهایی آن هم در دو سال پشت سر هم نشان دادکه گویی سازوکار برگزاری آزمون خلأ هایی برای دور زدن قانونی دارد البته در قضیه امتحانات نهایی در نهایت شرایط امسال بهتر بود و تا حدی مسیر های دور زدن قانون بسته شد، اما معلوم نیست برای تغییر جایگاه در طرح رتبه بندی که خود هنوز پر از حاشیه و، اما و اگر است، چگونه مدیریت خواهد شد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1240837{/gallery}

افزودن نظر