توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1240724

اعلام جدیدترین ماموریت‌های ناسا برای کشف اسرار ناشناخته فضا

دانشمندان ناسا جدیدترین ماموریت‌های فضایی برای کشف اسرار فضا را اعلام کردند که هر یک از ماموریت‌ها شامل ساخت انواع تجهیزات و ابزار‌های علمی خواهد بود.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از مدت ها بحث و بررسی برای انتخاب ماموریت های آتی ناسا، مقام های آژانس فضایی آمریکا ۴ ماموریت جدید اکتشافی فضایی را نهایی کردند. از جمله این ماموریت ها تجزیه و تحلیل سیاره زهره، کشف اسرار قمر آتش فشانی آیو سیاره مشتری و قمر تریتون سیاره نپتون است.

هدف ناسا از انتخاب چهار ماموریت جدید خود، کمک به درک چگونگی به وجود آمدن اجسام آسمانی، کشف اقیانوس های پنهان زیر زمینی، کشف رگه های آتش فشانی و ماگما در اعماق هسته قمر های سیاره های منظومه شمسی است.
دو مورد از ۴ ماموریت جدید ناسا درباره سیاره زهره خواهد بود. ماموریت اول به نام DAVINCI نام گذاری شده است که مخفف کلمه های (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry and Imaging Plus) است.
این کاوشگر به بررسی جو سیاره زهره می پردازد تا نحوه شکل گیری و تکامل آن را مورد بررسی قرار دهد و اینکه آیا سیاره زهره تاکنون میزبان اقیانوسی در سطح خود بوده است.
ماموریت دوم زهره به نام VERITAS مخفف کلمه های (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy) نام گذاری شده است. این کاوشگر هم به بررسی توپوگرافی و طیف سنجی سیاره زهره می پردازد و سطح آن را نقشه برداری، تاریخ زمین شناسی آن را بررسی و تدوین خواهد کرد.

دو ماموریت دیگر ناسا در باره قمر های سیاره های منظومه شمسی از جمله سیاره های مشتری و نپتون است. بررسی قمر آتش فشانی و مرموز سیاره مشتری به نام آیو یکی از این ماموریت هاست و دانشمندان در نظر دارند به اطلاعات جامعی درباره اقیانوس های ماگما، نیرو های جزر و مد در قمر و عنصر های تشکیل دهنده قمر بپردازند.
به گفته کارشناسان قمر آیوی سیاره مشتری، آتش فشانی ترین قمر در منظومه شمسی است و هنوز راز و رمز های فراوانی درباره این قمر کشف ناشده باقی مانده است.
و در نهایت ماموریت Trident، آخرین ماموریت جدید ناسا، به بررسی قمر یخ زده سیاره نپتون به نام تریتون Triton تعلق دارد. کارشناسان در نظر دارند به بررسی این نکته بپردازند که آیا در دورترین فاصله از ستاره خورشید حیات وجود دارد و اینکه قمر تریتون قابلیت سکونت برای انسان در سال های دور را خواهد داشت یا خیر.

این ۴ ماموریت اکنون در وضعیت مطالعه و بررسی به مدت ۹ ماه قرار دارند و هریک بودجه ای برابر با ۳ میلیون دلار دریافت کرده اند. در نهایت کارشناسان ناسا به بررسی ماموریت ها پس از پایان ۹ ماه پرداخته و در سال ۲۰۲۱ دو ماموریت نهایی را انتخاب می کنند.

طرح های انتخابی در زمان اجرایی شدن هزینه های افزون بر ۴۵۰ میلیون دلار خواهند داشت. اکنون ماموریت های اکتشافی فضایی در دست اجرای ناسا شامل Lunar Reconnaissance Orbiter به اختصار LRO و سطح نشین رباتیک اینسایت برسطح سیاره مریخ است.

ماهواره مدارگرد LRO از سال ۲۰۰۹ در مدار کره ماه مستقر است و به جمع آوری داده های ارزشمند می پردازد که ماموریت آن موفقیت آمیز بوده است. اما سطح نشین رباتیک اینسایت پس از فرود برسطح سیاره مریخ در زمان حفاری لایه عمقی آن دچار مشکل شد.
با وجود انواع راهکارهای ارائه شده از سوی کارشناسان ناسا برای تعویض حفره و راه اندازی دوباره مته حفاری سطح نشین اینسایت، کارشناسان اعلام کرده اند سطح نشین نتوانسته است ماموریت خود را با موفقیت به انجام برساند.
از جمله دیگر طرح های ناسا، ارسال کاوشگر رباتیک مارس ۲۰۲۰ است که در تابستان سال میلادی جاری آن را روانه سیاره مریخ خواهد کرد.

منبع:Nasa
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1240724{/gallery}

افزودن نظر