اشعار کنگره ملی شعر «پرواز تا خورشید» در دانشگاه سوره داوری شد

دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره کنگره ملی شعر «پرواز تا خورشید» را با هدف اعتلای فرهنگ شهادت، تقویت جبهه مقاومت و پاسداشت شهید قاسم سلیمانی برگزار کرد.  

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره کنگره ملی شعر پرواز تا خورشید را با هدف اعتلای فرهنگ شهادت، تقویت جبهه مقاومت و پاسداشت شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش و گرامیداشت شهادت مسافران پرواز هواپیمایی اوکراین برگزار کرد.

در موعد مقرر تعداد ۲۶۰ اثر از ۱۵۶ شاعر از سراسر کشور در قالب های مختلف به دبیرخانه کنگره رسید که در این میان تعداد اشعار کلاسیک چشمگیرتر بود؛ چنانچه ۲۱۸ اثر در قالب های کهن سروده شده بود و الباقی در قالب های نوین از جمعی از شعرای بنام روزگار برای کنگره ارسال شد.

هیات داوران پس از داوری آثار رسیده طی بیانیه ای اسامی برگزیدگان را به شرح ذیل اعلام کردند:

بسم الله الرحمن الرحیم
شهادت مظلومانۀ سردار قاسم سلیمانی و حماسۀ بی بدیل حضور مردم قدرشناس ایران و کشور های مسلمان منطقه در مراسم بدرقه و بزرگداشت، یکی از برگ های درخشان تاریخ انقلاب اسلامی است.

بازتاب این رخداد عظیم در کلام شاعران، چون همیشه نشان داد که شعر، هنر اول ایران است و در فراز و فرود های تاریخ این ملت، پا به پای مردم راوی صادق آرمان و ایمان ملت بوده است.

هیئت داوران ضمن ارج نهادن به مشارکت شاعران در این حماسۀ بزرگ، و قدرشناسی از سروده های ارزشمندی که در این ایام خلق شده است دربارۀ روال داوری آثار چند نکته را اعلام می دارد:

۱- رتبه بندی آثار حاصل توافق جمعی و برآیند امتیازات داوران است.
۲- رعایت شاخصه های زبانی، بلاغی و محتوایی و نیز تعادل ساختاری میان عناصر شعری، معیار اصلی برگزیدن آثار بوده است.
۳- با توجه به شرایط خاص این رخداد و نبودن مجال تأمل و بازنگری در اشعار، طبیعی است که برخی سروده ها با تمام ارجمندی شان، دارای کاستی های سادۀ زبانی و محتوایی باشند.
۴-، اما در مورد آثاری که خطا های زبانی و محتوایی به کل ساختار شعر آسیب زده بود، این گونه آثار امتیاز لازم را برای برگزیده شدن کسب نکردند.
۵- هیئت داوران قدرشناسی خود را نسبت به شاعران شرکت کننده و برگزارکنندگان این برنامه اعلام می کند و امیدوار است که در سالیان پیش رو، شعر انقلاب بشارت دهندۀ پیروزی و سربلندی مردم ایران باشد.
اعضای هیئت داوران: ناصر فیض اسماعیل امینی علی داودی سید وحید سمنانی میلاد عرفان پور
طبق اعلام نتیجه هیئت محترم داوران نفرات برگزیده به شرح زیر است:
رتبه اول: محمدرضا طهماسبی از تهران
رتبه دوم: اسماء سجادی پویا از مشهد
رتبه سوم: حسن خسروی وقار از قم
برگزیده ها:
محمدرضا وحیدزاده از تهران
محمدحسین نجفی از تهران
فائزه زرافشان از یزد
فاطمه زاهد مقدم از قم
فاطمه عارف نژاد از قم
بشری صاحبی از تهران
خدابخش صفادل از نیشابور
شایان ذکر است که آثار برگزیده به همت دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره در دو جلد منتشر می شود. همچنین برخی آثار به سرود و نماهنگ تبدیل می شوند.
اختتامیه این کنگره ملی سه شنبه ۲۹ بهمن ماه در دانشگاه سوره برگزار می شود.

افزودن نظر