توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1224993
دانستنی فضا؛

برخورد دو ستاره نوترونی طلا را به وجود آورد

طبق تحقیقات دانشمندان برخورد دو ستاره نوترونی در ۴.۶ میلیارد سال قبل باعث به وجود آمدن طلا شده است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

برخورد دو ستاره نوترونی  طلا را به وجود آورد

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، طلا فلزی گرانبهاست که پیر و جوان ، فقیر و ثروتمند از طرفداران ویژه آن محسوب می شوند. اکنون طبق بررسی های محققان برخورد دو ستاره نوترونی در ۴.۶ میلیارد سال قبل می تواند منبع تولید برخی از سنگین‎ترین عناصر روی زمین از جمله طلا و پلاتین باشد.

ستاره‎های نوترونی چگالی بالایی دارند و سنگین هستند، ولی زمانی که دو عدد از آن‎ها برخورد کنند نتیجه بسیار وحشتناک خواهد بود. چنین برخوردی به اعتقاد دانشمندان در نزدیک منظومه شمسی ما در فاصله‎ تقریبا ۱۰۰۰ سال نوری و در حدود ۱۰۰ میلیون سال قبل از شکل‎گیری زمین رخ داده است.

طبق گفته یکی از ستاره‎شناس های دانشگاه کلمبیا اگر امروزه رویداد مشابهی در فاصله یکسانی از منظومه شمسی رخ داد، تابش حاصل از آن می‎تواند در شب کل آسمان را روشن کند.

این برخورد باعث شده است عناصر سنگین در ابر غبار منظومه شمسی اولیه به حالت سرگردان فرستاده شوند. دانشمندان محاسبه کردند که ۰.۳ درصد عناصر سنگین زمین تنها از همین رویداد به وجوود آمده‎اند.

تشکیل طلا


بیشتر بخوانید: تغذیه میکروب ها در فضا چیست؟


دانشمند دیگری در این باره گفته است: هر کدام از انسان‎ها به مقدار یک مژه از این عناصر پدید آمده بهره برده اند، که از جمله آن می توان به عنصر ید اشاره کرد.

دانشمندان با این دو بررسی ترکیب سنگ‎های آسمانی و تاثیرات این برخورد ستاره‎های نوترونی را پیگیری کردند و این که چطور این قضیه در مقایسه با شبیه‎سازی‎های راه شیری قرار می‎گیرد.

سنگ‎های آسمانی همانطور که در منظومه شمسی اولیه به وجود آمدند، مقدار ناچیزی ایزوتوپ‎های رادیواکتیو دارند که نقش نشانگر ها را برای سن آ‎ن‎ها دارد و نشانه‎هایی در مورد منشاء آن‎ها در اختیار دانشمندان قرار می‎دهند. محققان با سنجش زوال این ایزوتوپ‎های رادیواکتیو می‎توانند سن آن‎ها را تخمین بزنند.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1224993{/gallery}

افزودن نظر