توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1217721

دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی ثبت اختراع شد

دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی توسط اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه ثبت اختراع شد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ، امین عباسی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی دانشکده کشاورزی به همراه دکتر امین حاضر وظیفه عضو هیئت علمی گروه مکانیک بیوسیستم دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه، موفق به ثبت اختراع دستگاه تسریع جوانه زنی با امواج میکروفرکانسی شدند.
عباسی از مخترعان این دستگاه بیان کرد: یکی از عوامل دستیابی به عملکرد بالا در واحد سطح، بالا بردن درصد و سرعت جوانه زنی بذور و استقرار مناسب تر گیاهچه های گیاهان زراعی است.
مایکروویو از امواج الکترومغناطیسی به شمار می رود که به ترتیب دارای طول موجی در محدوده m ۱ تا mm ۱ است با توجه به یافته های پیشین در این محدوده فرکانسی انرژی نمی تواند در مدار سیمی انتقال یابد و باید در فضا با استفاده از هادی امواج منتقل شود.
وقتی که بذر تحت تأثیر تشعشع مایکروویو قرار می گیرد، میدان الکترومغناطیسی در داخل بذر ایجاد می شود که اثر این میدان در نتیجه وجود رطوبت در داخل بذر، بدلیل پدیده چرخش دو قطبی و هدایت یون ها به حرارت تبدیل می شود.
برآیند این امر را می توان در افزایش در دسترس قرارگیری مواد آندوسپرم برای رویان و افزایش درصد و سرعت جوانه زنی بذور مشاهده کرد. افزایش عملکرد در واحد سطح و به دنبال آن افزایش سود اقتصادی کشاورزان به صورت مستقیم با بالا رفتن درصد و سرعت جوانه زنی بذور در ارتباط است.

این دستگاه دارای قابلیت استفاده در مراکز تحقیقاتی، مراکز اصلاح بذور گیاهان زراعی و مراکز بوجاری و فروش بذر را دارد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1217721{/gallery}

افزودن نظر