توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1171047

مسمومیت‌هایی که در سرما جانتان را تهدید می‌کند +راهکارهای پیشگیری

یک فلوشیپ سم شناسی درباره شایع ترین مسمومیت‌ها در فصل سرما و راهکارهای پیشگیری توضیح داد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، حسین وطن پور فلوشیپ سم شناسی و عضو هیئت علمی گروه سم شناسی و مسمومیت های دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شایع ترین مسمومیت ها در فصل سرما اظهار کرد: مسمومیت با گاز منو اکسید کربن (CO) که ناشی از وسایل گرمایشی غیر استاندارد است، یکی از شایع ترین مسمومیت ها در فصول سرد سال به شمار می آید.

وی ادامه داد: از جمله وسایل گرمایشی غیر استاندارد می توان به ذغال های نیم سوخته اشاره کرد. گذاشتن کرسی در اتاق هایی که هواکش در آنها وجود ندارد، هم می تواند خطرناک باشد. کشور ما زلزله خیز است بنابراین ممکن است با یک جابه جایی ساده لوله بخاری ها از محل اصلی خود خارج شوند و به شکل ناخواسته هوای آلوده در فضای اتاق بپیچد که این موضوع می تواند مرگ افراد را به همراه داشته باشد.


بیشتر بخوانید: کدام استان بیشترین آمار گازگرفتگی را دارد؟


مسمومیت های ناشی از شوینده ها را دست کم نگیرید/ گازی بی رنگ و بو که خیلی آرام جان افراد را می گیرد

این فلوشیپ سم شناسی درباره آلاینده های زیست محیطی افزود: در جامعه امروزی ما با بحث آلودگی هوا به علت خودرو های زیاد و کارخانجات به ویژه در کلان شهر ها رو به رو هستیم. بسیاری از آلاینده های زیست محیطی سرطان زا هستند. به طور مثال باران می تواند با هوای آلوده ترکیب شود و آلودگی خاک را به دنبال داشته باشد، بنابراین میوه ها و سبزی هایی که از این خاک می رویند، آلوده می شوند.

وطن پور تاکید کرد: نگهداری مواد دارویی بسیار اهمیت دارد. به طور کلی دارو ها باید در بسته بندی های استاندارد و در محل های خشک و خنک نگهداری شوند. با توجه به فصل و سن افراد شیوع مسمومیت ها متفاوت است به طور مثال در فصل پاییز میزان خودکشی ها افزایش پیدا می کند، در زمستان مسمومیت با گاز منو اکسید کربن بیشتر مشاهده می شود و در تابستان مسمومیت های تنفسی بیشتر شایع است.سالمندان از جمله افراد آسیب پذیر در برابر مسمومیت ها هستند به همین دلیل پیشنهاد می شود که تا حد امکان سالمندان در هوای آلوده از خانه خارج نشوند.

مسمومیت های ناشی از شوینده ها را دست کم نگیرید/ گازی بی رنگ و بو که خیلی آرام جان افراد را می گیرد


بیشتر بخوانید: مسمومیت های دارویی، شایع ترین علت ایجاد مسمومیت در کشور


شایع ترین مسمومیت های دارویی مربوط به کدام دسته از دارو هاست؟

او یادآوری کرد: آرام بخش ها رتبه نخست مسمومیت های دارویی را به خود اختصاص می دهند، افراد همچنین باید به حشره کش های موجود در خانه ها توجه ویژه داشته باشند، زیرا این حشره کش ها ممکن است به علت داشتن بسته بندی های غیر استاندارد یا استفاده نا مناسب مسمومیت افراد را موجب شوند. زنان خانه دار یا کارگرانی که در خانه ها یا کارخانجات نظافت می کنند هم باید در استفاده از شوینده ها دقت لازم را داشته باشند، زیرا در برخی موارد افراد این شوینده ها را با هم ترکیب می کنند، بنابراین ماده خطرناکی حاصل می شود که می تواند مسمومیت افراد را به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام/

گازی بی رنگ و بو که خیلی آرام جان افراد را می گیرد

تماشاخانه تصویر

{gallery}1171047{/gallery}

افزودن نظر