توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1146070
در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ساخت آزمایشگاه هوشمند برای اولین بار در کشور

ساخت آزمایشگاه هوشمند برای اولین بار در کشور
دستگاه آزمایشگاه یکپارچه هوشمند قابلیت انجام کلیه مراحل آنالیز‌های (بیو) شیمیایی را به وسیله تلفن هوشنمد انجام می دهد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ساخت آزمایشگاه هوشمند برای اولین بار در کشورحامد گل محمدی فناور وعضو هیئت علمی دانشگاه ایران درباره ساخت آزمایشگاه یکپارچه هوشمند در گفت وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: علیرغم تمام پیشرفت های صورت گرفته طی دهه های گذشته در زمینه توسعه روش های نوین آنالیز کلینیکالی و (بیو) شیمیایی، با توجه به رو ش ها و وسایل موجود همچنان محدودیت های کاربردی وجود دارد.

او ادامه داد: تکنیک های موجود نیازمند زمان بسیار، وسایل و تجهیزات پیچیده وگران قیمت و کاربر متخصص هستند. از این رو توسعه وسایل تجزیه ای که ضمن دقت و صحت بالا نیازمند ادوات آزمایشگاهی پیچیده و نیروی متخصص آموزش دیده نبوده و بتوانند درحداقل زمان و به راحتی در هر زمان و مکانی با حداقل امکانات مراحل آنالیز های (زیست) شیمیایی را انجام دهند بسیار حائز اهمیت است.

این فناور بیان کرد: با توجه به اینکه اغلب رو ش های آنالیز (بیو) شیمیایی نیازمند مراحل مختلف هم زدن، جداسازی و حتی سانتریفیوژ هستند کماکان یک شکاف اساسی در حرکت وسایل تجزیه ای مبتنی بر تلفن های هوشمند از وسایل تجزیه ای که صرفاً قادر به انجام عملیات حسگری هستند به سمت وسایل تجزیه ای کاملاً یکپارچه ای که قادر به انجام کلیه مراحل آزمایشگاهی مورد نیاز برای آنالیز های (بیو) شیمیایی باشند وجود دارد.

گل محمدی درباره آزمایشگاه یکپارچه هوشمند عنوان کرد: این طرح برای نخستین بار در دنیا است. یک وسیله تجزیه ای کاملاً یکپارچه مبتنی بر تلفن هوشمند طراحی و ساخته شده که قادر است به طورهمزمان کلیه مراحل جداسازی، هم زدن، سانتریفیوژ و آنالیز داده های مورد نیاز برای آنالیز های کلینیکالی و (بیو) شیمیایی را بر روی یک پلتفرم تلفن همراه انجام دهد.


بیشتر بخوانید: سانتریفیوژی که نانو ذرات جامد از محلول را جدا می کند


در ادامه زهره حمزه ای همکار گل محمدی درباره مزایا این دستاورد بیان کرد: دستگاه آزمایشگاه یکپارچه هوشمند قابلیت انجام کلیه مراحل آنالیز های (بیو) شیمیایی از جمله جداسازی، همزدن، سانتریفیوژ و آنالیز داده ها به وسیله تلفن هوشنمد دارا است.

این فناور ادامه داد: از جمله مزایای های دیگر این دستاورد قیمت مناسب، سریع و قابل حمل بودن، کاربری آسان بدون نیاز به آموزش های تخصصی و عدم نیاز به تجهیزات پیشرفته، قابل حمل و استفاده در منزل و آزمایشگاه های کلینیکی و تشخیصی و امکان صادرات آن به خارج از کشور و خصوصاً کشور های همسایه و اغلب نقاط محروم و دورافتاده در سراسر کشور است.

او درباره ویژگی های این محصول اظهار کرد: این طرح برای نخستین بار در دنیا به اجرا در آمده و فاقد هرگونه نمونه مشابه است. تمامی مراحل طراحی، ساخت و تست های فنی و تخصصی محصول ساخته شده در آزمایشگاه مجری طرح و با امکانات داخل کشور انجام شده اند.

حمزه ای ادامه داد: پتانسیل کاربردی وسیله تجزیه ای مبتنی بر تلفن هوشمند طراحی شده جهت تشخیص زودهنگام و پایش درمانی بیماری فنیل کتونوریا ازطریق اندازه گیری فنیل آلانین در خون انسان بوسیله یک کیت تشخیصی بر پایه نانوکاغذ سلولز باکتریایی نشان داده شد. PKU یک اختلال ژنتیکی ارثی است که در صورت عدم تشخیص به نگام و کنترل می تواند منجر به بروز آسیب های جدی مغزی و عقب ماندگی ذهنی شود.

این فناور گفت: این محصول در مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت شهری و روستایی، آزمایش های تشخیصی بالینی و سریع در منازل و مراکز درمانی تست هاى نقطه ى مراقبت POCT (کاربرد دارد.

انتهای پیام/

آزمایشـگاه یکپارچـه هوشمنـد در خانه شما

تماشاخانه تصویر

{gallery}1146070{/gallery}

افزودن نظر