تاکید به مدیران دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برای ارائه برنامه ۵۰۰ روزه / ۸۵ درصد آموزش پزشکی، بیمارستان‌محور است

تاکید به مدیران دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برای ارائه برنامه ۵۰۰ روزه / ۸۵ درصد آموزش پزشکی، بیمارستان‌محور است
سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: مدیران دانشگاه موظفند برنامه جامع عملیاتی ۵۰۰ روزه به صورت روزشمار ارائه دهند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، علیرضا زالی سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: این دانشگاه بزرگترین تولیدکننده خدمات در کشور است و به ۷ درصد جمعیت کشور خدمات ارائه می کند. ۴۱ درصد افراد ساکن در استان تهران در گستره جغرافیایی این دانشگاه قرار دارند.
زالی گفت: یکی از نکات مهم این است که دانشگاه هم به افراد در منطقه یک و هم به افراد در منطقه ۱۵ که تفاوت های اقتصادی، فرهنگی و اقلیمی با یکدیگر دارند، خدمات ارائه می دهد، همچنین ۵ هزار عشایر استان تهران، ۱۵ درصد مجموعه صنعتی، بیش از ۸۰۰ هزار دانش آموز و چندین کارخانه و کارگاه در گستره خدمات دهی این دانشگاه قرار دارند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مراجعه بیمارستانی داریم و ۱۸۰ هزار عمل جراحی در سال در این دانشگاه انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: در ابعاد دانشی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رتبه دوم پژوهش کشور قرار دارد و با وجود یک هزار و ۴۴۴ عضو هیئت علمی که ۱۵ درصد آن ها استادتمام هستند، در حیطه فعالیت های پژوهشی نیز سرآمد است.
زالی یادآور شد: در سال تحصیلی جاری یک هزار و ۱۷۲ دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذیرفته شده اند که ۲۶ درصد آن ها از سهمیه ایثارگران بوده اند. همچنین ۲۶ درصد سهمیه آزاد منطقه یک نیز در این دانشگاه پذیرفته شده اند.
وی با اشاره به تعداد خوابگاه های دانشگاه یادآور شد: ۱۷ خوابگاه دانشگاه پذیرای یک هزار و ۶۲۰ دانشجوی پسر و یک هزار و ۶۱۰ دانشجوی دختر است که بیشتر ساکنان خوابگاه ها را دانشجویان کارشناسی که از محیط خانواده و شهر خود دور هستند تشکیل می دهند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: چهار تشکل دانشجویی با سلایق متفاوت سیاسی در دانشگاه در حال فعالیت هستند و اگر ما به دانشجویان اجازه بدهیم که با ایجاد کرسی اندیشه ورزی فعالیت کنند، محیط ممارست مدیریتی کشور را برای آن ها فراهم کرده ایم. اگر دانشجو فضای خوبی داشته باشد می تواند برای فردا درست مدیریت کند، اما اگر فضا انقباضی باشد، مدیریت خوبی نخواهیم داشت.
زالی با اشاره به تعداد کانون های فرهنگی و انجمن های علمی اظهار داشت: کمیته تحقیقات دانشجویان دانشگاه در ۶ سال گذشته رتبه اول کشور را داشته است و مجموعه دانشگاه در رتبه دوم پژوهش با فاصله بسیار مناسبی از سایر دانشگاه های کشور قرار دارد.
وی گفت: ۷۱ مرکز تحقیقاتی، ۵۵ شرکت دانش بنیان و ۵ پژوهشکده در دانشگاه فعالیت می کنند و ایندکس گلوبال این دانشگاه ۱۱۷ است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بیمارستان ها، داروخانه ها و مراکز درمانی تحت گستره جغرافیایی دانشگاه یادآور شد: بخش خصوصی حاضر در این گستره جغرافیایی هیچ گاه رقیب ما نبوده بلکه نجیبانه در کنار ما به تأمین سلامت مردم کمک کرده است. همچنین ما باید پروسه از مزرعه تا سفره و پاک شدن مواد غذایی از آلاینده ها را به صورت جدی پیگیری کنیم.
زالی مهمترین ویژگی پرسنل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را عِرق به دانشگاه در تمام شرایط سخت اقتصادی برشمرد و گفت: این سرمایه اجتماعی به ما کمک می کند که با کمک اساتید بتوانیم دو کلیدواژه مهم بیانیه گام دوم انقلاب (علم آموزی و پژوهش) را پیش ببریم.
وی گفت: دانشجویان و اساتید و پرسنل دانشگاه ها در ایجاد قدرت نرم علم و پژوهش سهیم هستند و در کنار آن ها جامعه پزشکی ودیعه سلامت را نیز برای مردم به ارمغان می آورد. در شرایط تحریم و مسائل اقتصادی نباید برای مردم تلخ کامی ایجاد کنیم. امروز روز تلاش است و دانشگاه ها باید بیشتر از گذشته تلاش کنند.
زالی با اشاره به سخنان وزیر بهداشت در مورد ورود برنامه های بهداشتی به درون خانه ها گفت: این کار در دانشگاه ما تسهیل شده است، چرا که من در دوره مدیریت اول خودم در منطقه حکیمیه این موضوع را به صورت پایلوت اجرا کردم و با ۱۲۳ هزار سفیر سلامت ورود سلامت به سرا ها و خانه ها را رواج دادیم و اکنون ۵۶۰ هزار سفیر سلامت برای این کار داریم.
وی با اشاره به تغییر آموزش پزشکی کشور و استمرار تعالی آموزشی و جامعه محور شدن آن، گفت: ۸۵ درصد آموزش پزشکی کشور بیمارستان محور است، اما ما از سال ۸۳ برنامه ریفورم را در دانشگاه کلید زدیم که بستر منعطفی برای آموزش پزشکی جامعه محور است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در این برنامه ریفروم، مواجهه زودهنگام با عرصه در پزشکی ایجاد کردیم و بهتر است در یک نشست مفصل با وزارت بهداشت درباره ادامه ریفورم توضیحاتی ارائه دهیم.
زالی با اشاره به وضعیت بحرانی مالی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ۸۹۰ میلیارد تومان سهم دانشگاه از بودجه بوده که پس از کسر ۳ درصد استانداری، ۸۳۰ میلیارد تومان محاسبه شده که از آن میزان تاکنون ۴۲ درصد به دانشگاه تخصیص یافته است.
وی افزود: این در حالی است که جمع پولی که دانشگاه از سازمان های بیمه گر طلب دارد، ۸۷۰ میلیارد تومان است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: من به عنوان مدیر دانشگاه شرمنده پرسنل و گروه پزشکی هستم، چرا که خدمت ارائه می شود، اما ۱۴ ماه بعد پولش را می گیرند. هم اکنون معوقه کارانه پرسنل ۲۳۰ میلیارد تومان است که امیدواریم با دریافت طلب هایمان، این مشکل را حل کنیم.

افزودن نظر