توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1145415

فضاپیمای اینسایت در مریخ دوباره احیا شد

فضاپیمای اینسایت در مریخ دوباره احیا شد
کارشناسان اعلام کردند پس از مدت‌ها بررسی و مطالعه درباره چگونگی راه اندازی دوباره بازوی رباتیک سطح نشین اینسایت موفق به ابداع روشی برای حفر دوباره سیاره سرخ شده اند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، محققان ناسا در این شیوه ابتکاری موفق شدند بازوی رباتیک سطح نشین به نام mole را دوباره وارد چرخه ماموریت کنند و این بازو موفق به حفاری نیم اینچی از سطح سیاره شده است.

برای راه اندازی دوباره بازوی رباتیک دانشمندان از تکنیک pinning استفاده کردند و با وارد کردن فشار به وسیله دیگر تجهیزات سطح نشین برروی بازوی رباتیک نیروی لازم برای حفاری زمین را در آن به وجود آوردند.

طی هفته گذشته با استفاده از این فناوری بازوی رباتیک سطح نشین حدود ۲ سانتی متر حفاری انجام داده است. این بازوی رباتیک در اصل برای حفاری حدود ۵ متر در سطح نشین تعبیه شده و در کنار حفاری و آزمایش نمونه ها، ماموریت این بازوی رباتیک سنجش میزان گرمای هسته درونی سیاره مریخ بوده است.

از زمان شروع حفاری در فوریه ۲۰۱۹ تا کنون بازوی رباتیک موفقیت چندانی در حفاری پیدا نکرده بود و دانشمندان جنس خاک را عاملی می دانستند که سبب جلوگیری از ورود مته حفاری به عمق لایه های درونی می شد.

بازوی حفار سطح نشین اینسایت از اوایل ماه مارس سال جاری در حدود ۳۰ سانتی متری از زیر سطح سیاره گیر کرده بود و امکان ادامه حفاری یا خارج کردن مته حفاری آن ممکن نبود.

مول دارای مکانیزم ضربه زدن چکشی برای حفاری و ایجاد گودال در پوسته سیاره مریخ است. زمانی که مته سطح نشین از کار افتاد دانشمندان نداشتن اصطکاک با محیط اطراف و نیز جنس سنگ های سرسخت سیاره را عامل توقف عملیات سطح نشین اعلام کردند.

ناتوانی مته حفاری سطح نشین در حفر گودال درسیاره مریخ سبب به خطر افتادن ماموریت اینسایت شده بود و اصلی ترین هدف ماموریت که حفاری سطح درونی سیاره بود ناممکن شود.

بیشتر بخوانید: سوتی ترامپ در گفتگو با فضانوردان زن

دانشمندان با استفاده از استراتژی کمک گرفتن از سایر تجهیزات برای فشار وارده بر مته حفاری موفق شدند به درون پوسته سیاره راه یابند.

ابزار mole بخشی از ابزاری علمی به نام HP۳ است که به وسیله محققان مرکز هوافضای آلمان DLR تولید شده است.

آزمایشگاه JPL ناسا مرکز کنترل و هدایت سطح نشین رباتیک اینسایت و ابزار های علمی آن است. پشتیبانی از مراحل سفر و فرود موفقیت آمیز آن بر سطح سیاره مریخ به وسیله محققان شرکت لاکهید مارتین انجام شده است.

به گفته دانشمندان درصورتی که مول به لایه های درونی سیاره فرو رود و دوباره دچار مشکل گیر کردن در لایه های عمقی شود بازوی رباتیک دیگر نمی تواند سبب پیش راندن آن شود، همچنین در اثر حفاری خاک در اطراف محل مته به وجود می آید که می تواند سبب فرو رفتن مته حفاری و گیر افتادن آن شود.

ماموریت سطح نشین اینسایت با ماموریت دیگر مریخ نورد های ارسالی ناسا به سیاره سرخ تفاوت دارد. این سطح نشین که در یک جا ثابت است برای حفاری اعماق سیاره مریخ به عمق ۵ متر، بررسی زمین لرزه های این سیاره، اندازه گیری دما و ثبت دمای لایه های درونی آن به مریخ ارسال شده است.
منبع: nasa
انتهای پیام/

بازوی رباتیک سطح نشین اینسایت دوباره به کار افتاد

تماشاخانه تصویر

{gallery}1145415{/gallery}

افزودن نظر