توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1136754
دانستنی فضایی؛

چالش فضانوردان خانم برای لباس‌های فضایی +ویژگی های البسه جدید

چالش فضانوردان خانم برای لباس‌های فضایی +ویژگی های البسه جدید
به دلیل اینکه بیشتر فضانوردان مرد بودند بیشتر خانم ها برای رفتن به فضا با چالش لباس رو به رو هستند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در سالیان خیلی دور رفتن به فضا برای انسان ها یکی از آرزو های محال بشمار می رفت، اما با گذشت زمان دیگر محال به حساب نمی آمد چرا که برای مردان محقق شده بود تا اینکه نوبت خانم ها رسید، اما رفتن آنها بیشتر دچار اختلال می شود چرا که لباس اندازه خودشان نبود.

چرا که از سال های دور به دلیل اینکه بیشتر فضانوردان مرد بودند لباس ها برای آن ها متناسب بود، اما در سال های اخیر تعداد بیشتری از فضانوردان را زنان تشکیل می دهند و این باعث بروز چالش در فضانوردان خانم شده است.
در فضا به دلیل اثر های میکروگرانشی بسیار ناچیزی که وجود دارد اگر لباس فضانوردی (Spacesuit) بزرگ تر از جثه او باشد دچار نوعی شناور شدن درون لباس خود می شود و در نتیجه به خوبی نمی تواند به انجام ماموریت خود از جمله تعمیر وسایل یا نصب تجهیزات بپردازد.


بیشتر بخوانید: اگر می خواهید خلبان عقاب های ایرانی شوید، بخوان


همچنین کوچک بودن جثه فضانورد سبب می شود تا دستگاه ها و تجهیزات مخصوص بررسی وضعیت سلامت او مانند درجه حرارت به خوبی نتوانند به اندازه گیری بپردازند و این سبب احتمال بروز آسیب در فضانورد می شود، بزرگ بودن سایز لباس فضانوردی می تواند سبب ایجاد آسیب در سرشانه های فضانورد شود.

قد انسان ها در فضا بلند تر می شود!

فضا به دلیل نداشتن جاذبه، قد فضانوردان به تناسب چند سانتی متر بلند می شود. این به دلیل فاصله گرفتن مهره های ستون فقرات از یکدیگر است که می تواند حتی تا ۵ سانتی متر سبب افزایش قدن آن ها شود.

این افزایش قد باعث می شود لباس فضایی برای فضانورد مناسب نباشد و ایمنی آن ها به خطر بیفتد، کارشناسان اعلام کرده اند باید نسل جدید لباس های فضانوردی طراحی و تولید شود، زیرا فناوری به کار رفته در لباس های فضانوردی کنونی متعلق به ۴۰ سال پیش و در زمان برنامه ریزی برای ساخت سفینه های فضایی شاتل بوده است.

ساخت لباس های جدید مخصوص خانم های فضانورد

ناسا با همکاری شرکت بوئینگ تصمیم به ساخت نسل جدید لباس فضانوردی برای خانم دارد که هم از لحاظ وزنی سبک ترهستند واین امکان را به فضانوردان می دهد تا تحرک بیشتر داشته باشند، همچنین طراحی و ساختار رنگ آن هم متفاوت است.
افزون بر بوئینگ، ایلون ماسک، مدیر شرکت اسپیس ایکس نیز اعلام کرده است فضانوردان این شرکت در آینده لباس فضانوردی مخصوص مورد استفاده قرارخواهند داد.
برای انتخاب فضانوردان استاندارد های مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد که یکی از آن ها داشتن قدی متناسب است، اما تمام فضانوردان هم قد نیستند، ناسا هم برای کاهش هزینه های غیرضروری، لباس های فضانوردی را تنها در سه سایز متوسط، بزرگ و فوق العاده بزرگ طراحی کرده است. به عباراتی دیگر لباس های فضانوردی بیشتر برای مردان طراحی شده است.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1136754{/gallery}

افزودن نظر