هدف اصلی اتحادیه جامه اسلامی دانشجویان کادرسازی برای انقلاب اسلامی است / این اتحادیه در انتخابات مجلس لیست خواهد داد

هدف اصلی اتحادیه جامه اسلامی دانشجویان کادرسازی برای انقلاب اسلامی است / این اتحادیه در انتخابات مجلس لیست خواهد داد
قسمت سوم از سلسله جلسات معارفه، با حضور اعضا شورای مرکزی جدید اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-محمد کفیلی؛ سال تحصیلی که به پایان می رسد، زمان مسئولیت شورای مرکزی اتحادیه های دانشجویی نیز به همین منوال به پایان رسیده است. اتحادیه های دانشجویی با برگزاری نشست سالانه در نیمه ی دوم تابستان، انتخابات شورای مرکزی جدید را با انتخاب اعضای دفاتر از بین کاندیدا ها برگزار می کنند. قبل از شروع مهر ماه و آغاز رسمی فعالیت اتحادیه های دانشجویی، زمان مناسبی جهت تقسیم وظایف و برنامه ریزی برای فعالیت های سال آتی است. به همین بهانه، از شورای مرکزی اتحادیه های دانشجویی دعوت کردیم تا مهمان با باشند و معارفه شورای مرکزی جدید خود را همراه با برنامه هایشان در سال تحصیلی آتی را به مخاطبین ما ارائه کنند.
قسمت سوم از سلسله جلسات معارفه، با حضور اعضا شورای مرکزی جدید اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور برگزار شد و محمد زادمهر دبیر این اتحادیه و آقایان رضا قلعه نویی و علی آقنوت و احسان سلیمان پور و خانم عاطفه نصوری به ترتیب مسئول واحد سیاسی، آموزش و فرهنگی و روابط عمومی این اتحادیه دانشجویی، پاسخگوی سوالات ما بودند.
محمد زادمهردبیر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در معارفه اعضا جدید شورای مرکزی این اتحادیه گفت: در اولین جلسه شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان که پس از برگزاری انتخاب شورای مرکزی در بیست و دومین کنکره این اتحادیه که در مشهد مقدس برگزار شد؛ بنده به عنوان دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان انتخاب شدم.

پس از برگزاری انتخابات شورای مرکزی و هیئت عالی نظارت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان دانشجویان، محمد زادمهر، میلاد عبدی، رضا قلعه نوی، احسان سلیمان پور، علی آقنوت، توحید تقی زاده، خانم عاطفه نصوری، خانم لیلا نوروزی، خانم انسیه بیات به عنوان اعضای شورای مرکزی این اتحادیه انتخاب شدند.

گفتنی است، بیست و دومین کنگره اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با حضور ۳۵۰ نفر از دانشجویان عضو ۸۰ دفتر این اتحادیه از ۲۳ تا ۲۵ مرداد به میزبانی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد.

کار ویژه اتحادیه جامعه در سال آتی چه خواهد بود؟
محمد زادمهر: جامعه اسلامی سی سال از تاسیس خود را پشت سر گذاشته است؛ در دوره های اولیه اتحادیه، شورای مرکزی ۲ ساله بوده و از همین جهت امسال با گذشت سی سال، بیست و دومین شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی را شاهد هستیم.
جامعه اسلامی دانشجویان سیاسی ترین تشکل دانشجویی است؛ اتحادیه در انتخابات مجلس بسیار مشخص و شفاف ورود خواهد کرد و لیست انتخاباتی خود را در تهران و سایر استان ها منتشر خواهد کرد؛ جامعه اسلامی در استان تهران یک لیست را معرفی می کند که لزوماُ ۳۰ نفر نیستند و با جمع بندی اعضای شورای مرکزی تعدادی کاندیدای مناسب را معرفی خواهیم کرد و در استان ها نیز به همین صورت اعضای منتخب خود را معرفی خواهیم کرد؛ بنای جامعه اسلامی بنابر بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری خطاب به جوانان؛ حمایت جدی از کاندیداهای جوان خواهد بود تا نمایندگان انقلابی، صالح و جوان وارد مجلس بشوند.
اتحادیه جامعه اسلامی در سال آتی محور و گفتمانی عملی را در پیش خواهد داشت که تا پایان مهرماه و بعد از سفرهای اربعین روند عملی و گفتمانی خود را نیز رسانه ای خواهیم کرد؛ اتحادیه به دلیل ساختار یک ساله مدیریتی که دارد هر سال سیاست های خود را به روز می کند و با تغییر اعضای شورا قصد تحول و نوگرایی در روند عملی خود را نیز دارد. همین امر باعث می شود که گفتمان قالب اتحادیه با ساله های پیش تفاوت داشته باشد.
جامعه اسلامی

رضا قلعه نوعی: هدف اصلی اتحادیه جامه اسلامی دانشجویان کادرسازی برای انقلاب اسلامی است؛ این تشکل برای پیشبرد اهداف خود طبق اساسنامه واحد های مختلفی را اختصاص داده است که هر کدام مسئولیت مشخصی برای تربیت و کادرسازی دارد. به عنوان مثال واحد تشکیلات، فرهنگی، سیاسی، آموزشی و روابط عمومی که هرکدام در حوزه تخصصی خود به صورت کلان برای اعضا این اتحادیه و دفاتر آن برنامه و راهبرد ارائه می دهند.

جذب نیرو برای اتحادیه جامعه اسلامی مانند تمامی تشکل های دانشجویی از دفاتر اتحادیه در دانشگاه ها صورت می گیرد، اتحادیه با تنظیم و تهیه جزوات و بسته های محتوایی به دفاتر خود در دانشگاه های سراسر کشور کمک می کند تا به بهترین شکل این جذب نیرو اتفاق بیفتد.

در کنار این فضای محتوایی برنامه اردوی مهارتی و آموزشی جهت ارتباط هرچه بیشتر و آشنایی کامل تر مخاطبان جامعه اسلامی در دانشگاه ها جهت جذب نیرو صورت گرفته است.
اتحادیه جامعه اسلامی سالانه یک دوره آموزشی، تشکیلاتی در نیم سال دوم و یک وره سیاسی در نیمه دوم سال برگزار می کند.

محمد زادمهر: دفتر تحکیم وحدت جهت مدیریت فضای آموزشی و جذب نیرو در سطح دفاتر اتحادیه دوره های آموزشی را در دفاتر را اندازی کرده است که مرحله جذب اعضا در دفاتر را صورت می دهد.

پس از جذب اعضا و تثبیت آن ها در سطح دفاتر به دوره آموزشی و تشکیلاتی پنج مرحله ای السابقون راه پیدا می کنند که محتوا آموزشی یک ساله در سطح دفاتر و اتحادیه است. مرحله های فرد این دوره آموزشی به صورت مجازی و مرحله های زوج آن حضوری است که با ثبت نام و پاسخ به یک آزمون و مطالعه منابع محتوایی خاص دوره منتخبین به مرحله حضوری که در مشهد مقدس است دعوت می شوند که در ۴ روز در قالب کلاس های مهارتی، تشکیلاتی و محتوایی برگزار می شود. در مرحله مجازی سوم که حول محور مطالعه منابع معرفی شده اساتید است به مرحله چهارم که با برگزاری نشست های تخصصی به تفکیک واحد ها برگزار می شود. در مرحله پنجم نیز پروژه ای علمی حول محور واحد محول می شود؛ خروجی این دوره یک نیروی خبره از منظر محتوایی است که در یک سال آموزش دیده و در فضای کاری خود صاحب تحلیل و ایده نو جهت فعالیت است.

نکته مثبتی که در مقوله جذب و کادرسازی در دفتر تحکیم وحدت دیده می شود؛ استفاده از پتانسیل های ادوار این اتحادیه است که یک الگو مناسب برای اعضا است و باعث ترغیب اعضا به فعالیت تشکیلاتی می شود.

رسانه چه نقشی در رویکرد شما به نسبت جذب و کادرسازی داشته است؟
قلعه نوعی: دفتر تحکیم وحدت با درنظر گرفتن اهمیت نشریات دانشجویی در سطح دفاتر و لزوم فعال بودن آن ها سیاست هایی را در نظر دارد. زیرا که نشریات دریچه مناسبی برای جذب نیرو و استفاده از بار محتوایی و مهارتی اعضا در قالب نشریه نویسی است.
اتحادیه با انتشار دو نشریه سراسری با کمک دفاتر به صورت منظم از نیرو های خبره و برگزیده نشریات در سطح دفاتر بهره می برد. این اعضا از جشنوار نشریات دانشجویی اتحادیه انتخاب می شوند که بستری برای رشد نشریات دفاتر و دیده شدن آن ها در سطح جنبش دانشجویی است.

قلعه نویی: قوت اتحادیه انجمن های اسلامی در سطح رسانه ای به پشتوانه ادوار این اتحادیه است و به همین خاطر کادرسازی ویژه اتحادیه در فضای رسانه ای پرونده ویژه آموزشی این اتحادیه است. اتحادیه با برگزاری جشنواره نشریات دانشجویی جهت ترغیب و تشویق نشریات دفاتر برنامه ریزی هایی دارد که توجه دفاتر به این مقوله می تواند پتانسیل بسیار بالایی را جهت جذب در دفاتر ایجاد کند.

دفاتر خارج از تولید محتوای کتبی به سمت تولید محتوای صوتی و تصویری نیز حرکت کرده اند که نمونه سراسری آن نیز، کلیپ های مستقل آنلاین است که با همکاری تعدادی از دفاتر و اتحادیه به تولید محتوای با کیفیت تصویری می پردازد. اتحادیه با قالب های جدید محتوای رسانه ای مانند گفتگوی صریح با ادوار و میز شفافیت جهت انتقال تجربه و محتوا به اعضا دفاتر و ایجاد گفتمانی در راستای جنبش دانشجیی و جذب افکار عمومی به سمت این گفتمان به تولید محتوا در قالب صوتی و تصویری پرداخته ایم که تاثیرات بسیار مطلوبی را هم شاهد بوده ایم.
جامعه اسلامی
باید های جامعه اسلامی به عنوان جنبش دانشجویی در مقوله جذب و کادر سازی چه مسائلی است؟
آقنوت: جنبش دانشجویی باید از آموزش کاریکاتوری و یک وجهی فاصله بگیرد. تربیت و آموزش باید کاربردی باشد و تمام جوانبی که یک دانشجوی تشکیلاتی که قرار است مسئولیتی را برعهده بگیرد، پوشش دهد و از بار محتوایی گرفته تا مباحث اجرایی باید تخصصی و دقیق باشد. نکته قابل توجهی که در مسئله آموزش وجود دارد، در نظر گرفتن اخلاص معنویت اعضا در فعالیت های تشکیلاتی است. این مسئله که جوانان تشکیلاتی آموزش ببینند و تجربه کسب کنند که در آینده جز مسئولان نظام خواهند بود باید در کنار اخلاص در نیت و عمل قرار بگیرد و اگر از مقلوله معنویت غفلت شود تشکیلات و اعضا آن صرفا جهت رسیدن به مسئلیت و جایگاه اجتماعی فعالیت می کنند و آرمان و اهداف تشکیلات را هم هزینه رسیدن به خواسته های خود می کنند به ورطه ی منفعت طلبی در تشکیلات می رسند که منفعت طلبی یک آسیب بسیار جدی در تشکیلات است. توجه به معنویت در جنبش دانشویی مسبب ایجاد هم افزایی برای رسیدن به اهداف و اولیت های جنبش دانشجویی است.
عدم مطالعه و بار محتوایی جنبش دانشجیی یکی از محسوس ترین ضعف هایی است که در یک دهه اخیر با آن روبه رو شده است.

پویایی و تاثیرگذاری که جنبش دانشجویی در گذشته داشته است در وضعیت فعلی با یک رخوتی همراه شده و ارتباط با بدنه جامعه و همراه شدن دغدغه ها جنبش دانشجویی با دغدغه های عامه مردم و ورود ریشه ای به مسائل باتوجه به دغدغه مردم می تواند نقطه عطفی برای ظهور و بروز بهتر جنبش دانشجویی در مسائل باشد. این ورود باید بر طبق یک گفتمان نظری و عملی صحیح باشد و از فعالیت های سطحی فاصله بگیرد.

آموزش و کادرسازی باید به سمتی برود که دانشجویان تشکیلاتی تک بعدی رشد نکنند؛ صرفا تئوریسین یا یک عضو مفید اجرایی را تربیت نکنیم؛ تقویت و ایجاد یک گفتمان نظری و عملی که هم بار محتوایی و هم اجرایی را بر عهده می گیرد راه حل امروز جنبش دانشجویی می تواند باشد.
جامعه اسلامی

فعالیت های تخصصی اتحادیه شما در حوزه کادرسازی چه بوده است؟
آقنوت: دفتر تحکیم وحدت چندین سال است که به صورت تخصصی به مسائل حوزه زنان و خواهران در تشکیلات ورود کرده است که در قالب نشریه تخصصی با محوریت زنان و سلسله جلسات به ارائه محتوای تخصصی به صورت دقیق تربیت نیرو کرده است.

سلسله جلسات برهان که با ورود جزئی و دقیق به مسائل فرهنگی و اجتماعی و نقد عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی، به تولید محتوای دقیق پرداخته است و طبق سلسله جلساتی که با رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته است با هماهنگی این شورا به بررسی علمی و دقیق مسئله نشاط در دانشگاه ها در قالب موضوع دانشگاه اسلامی پرداخته است.

در خصوص مسائل سیاسی نیز به سر فصل مشارکت ورود کرده است که شعار سالانه اتحادیه نیز با عنوان نوسازی مشارکت و کارآمدی جمهوریت ناظر به آن پرداخته است؛ سلسه جلساتی را با اساتید، نمایندگان مجلس و کارشناسان سیاسی داشته و در دیدار با رهبری نیز بولتن دفتر تحکیم وحدت در مقوله مشارکت را خدمت ایشان تقدیم کرده است.
جامعه اسلامی
نصوری: یکی از دلایلی که جنبش دانشجویی کمتر به سمت مسائل تخصصی حرکت کرده است، عدم درک جنبش دانشجویی از وضعیت ملی است. با اینکه شورا های دانشجویی محکوم به یک ساله بودن است و در یک سال فرصت فعالیت تخصصی قابل توجهی وجود ندارد، سعی شده است تا با مدیریت و ایجاد یک گفتمان غالب در واحد ها جرقه فعالیت های تخصصی مستمر در اتحادیه ایجاد شود. مانیفست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور که در خصوص عقلانیت انقلابی است در قالب یک گزارش کامل در دیدار رهبری با دانشجویان خدمت ایشان ارائه شد.

اتحادیه به مباحث بین المللی در سطح ستاد که به صورت تخصصی در قالب نشریات و همایش ها ورود کرده است و در خصوص مسائل اجتماعی و جهادی قرارگاه جهادی معین و طرح اشتراک مثبت را فعال کرده است.

در خصوص مسائل زنان نیز ورود تخصصی داشته ایم و با سرکار خانم خزعلی و ابتکار نیز جلساتی را برگزار کرده ایم.اما با همه این ها در مقوله مباحث فرهنگی نه تنها اتحادیه نا بلکه تمامی ارگان های تاثیرگذار فرهنگی دچار ضعف هستند و همان طور که در ابتدا سخنان خود اشاره کردم ضرورت ورد به مسائل تمدنی و فرهنگی بسیار زیاد در بین فعالیت های جنبش دانشجویی دیده می شود.

افزودن نظر