دولت ارتباط دانشگاه و صنعت را تقویت کند

دولت ارتباط دانشگاه و صنعت را تقویت کند
رئیس کمیسیون آموزش گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند با ارائه تسهیلات، تنفس دادن در تسهیلات، مشارکت در ریسک‌پذیری و مشارکت در ثبت اختراع از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان به ارتباط میان دانشگاه و صنعت کمک کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه های مختلفی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت خانه های علوم، جهاد کشاورزی، صمت، بهداشت و ارتباطات وظیفه دارند ارتباط بین دانشگاه و صنعت را تقویت کنند که نتیجه این کار می تواند افزایش چشمگیر شرکت های دانش بنیان باشد.

وی افزود: البته راه اندازی صندوق تخصصی نوآوری و شکوفایی نیز که وظیفه کمک به شرکت های دانش بنیان را برعهده دارد فکر بسیار خوبی بود، هرچند که با آنچه که باید انجام می شده فاصله دارد؛ امااین صندوق می تواند با حمایت های لازم مانند ارائه تسهیلات، تنفس دادن در تسهیلات، مشارکت در ریسک پذیری و مشارکت در ثبت اختراع به تحقق اهداف شرکت های دانش بنیان کمک کند.

وی با بیان اینکه در آینده ای نه چندان دور حرف اول در اقتصاد را شرکت های دانش بنیان خواهند زد، تصریح کرد: این شرکت ها می توانند تاثیرگذاری بسیار زیادی در اقتدار و امنیت ملی نیز داشته باشند چرا که دنیا با سرعت بسیار زیادی در حوزه علم و فناوری در حال تغییر است و باید پذیرفت که کشورها با مدیریت سنتی در حوزه های صنعت و اقتصاد قابل اداره نیستند.

زاهدی با بیان اینکه ما به تازگی توجه به شرکت های دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده ایم، درباره میزان پیشرفت این شرکت ها در سال های اخیر، گفت: با قبول این نکته که ظرفیت های موجود در کشور بسیار زیادتر از سطح فعالیت های ما بوده، روند پیشرفت در این زمینه را متوسط ارزیابی می کنم.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما باید ظرف چهار تا پنج سال آینده، 20 هزار شرکت دانش بنیان فعال در کشور داشته باشیم که هم اکنون این عدد در حدود چهار هزار است، پس باید پذیرفت فاصله زیاد است و برای آن برنامه ریزی مناسبی انجام دهیم تا از نظر کمی و کیفی به شرایط مطلوب نزدیک شویم.

زاهدی در پاسخ به این سوال که نقش شرکت های دانش بنیان در بهبود شرایط اقتصادی و گذر از تحریم ها را چگونه ارزیابی می کند، گفت: نباید به شرکت های دانش بنیان به عنوان یک مُسکن برای شرایط فعلی نگاه کنیم، این شرکت ها به عنوان جریانی علمی و تخصصی در بلندمدت می توانند تاثیرگذاری فراوانی در اقتصاد کشور داشته باشند و درآمد هنگفتی از صادرات فن آوری ها کسب کنند، ضمن اینکه نیازهای فناورانه داخلی کشور را نیز تامین خواهند کرد.

افزودن نظر