توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1112334
دستاورد جدید محققان نانو؛

نانوذرات طلایی، سلول بنیادی سرطانی را هدف می‌گیرد

نانوذرات طلایی، سلول بنیادی سرطانی را هدف می‌گیرد
محققان برای اولین بارموفق به استفاده از نانوذرات طلایی در هدف‌گیری نوع خاصی از سلول‌های سرطان سینه شدند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، نانوذرات طلایی، سلول بنیادی سرطانی را هدف می گیرد، شیمی درمانی در کنار جراحی و رادیوتراپی یکی از پرکاربردترین روش های درمانی علیه سرطان است.

در یک روش شیمی درمانی، یک یا چند دارو برای بیمار تجویز می شود تا سلول های سرطانی را از بین ببرد اما این روش درمانی دارای عوارض جانبی است که نمی توان آن ها را نادیده گرفت، به عنوان مثال سمیت ذاتی دارو های به کار رفته باعث علائم مختلفی از جمله ضعف، حالت تهوع و ریزش مو می شود در نتیجه، شیمی درمانی روش چندان ایده آلی برای درمان سرطان نیست.

از این رو دانشمندان همواره در تلاشند با استفاده از ناقلان ویژه، اثربخشی و اختصاصی بودن شیمی درمانی را برای تحویل دارو ها به منطقه خاصی از بدن بهبود ببخشند.

ناقلین ساخته شده بر پایه نانوساختار های طلا به دلیل پایداری عالی، غیر سمی بودن و تغییرپذیری آسان با چندین ماده شیمیایی، انتخابی عالی برای این هدف هستند؛ علاوه بر این، برخی از نانوساختار های طلا، مانند نانوذرات، فلوئورسنت هستند که این ویژگی امکان استفاده از آن ها را برای اهداف ردیابی و تصویربرداری فراهم می کند.

گروه نانوبیوتکنولوژی در موسسه علوم نانو IMDEA در مادرید اسپانیا، به سرپرستی پروفسور آلوارو ساموزا، از نانو ذره طلایی پوشیده با آلبومین برای سهولت اتصال دو مولکول فعال در معالجه سرطان سینه استفاده کرده است.

آنها در این آزمایش از داروی شیمی درمانی دوکسوروبیسین که با ورود در DNA باعث مرگ سلول سرطانی می شود و داروی کامپتوتسین SN۳۸ که مهارکنندقوی آنزیمی است، به همراه نانوساختار های طلا استفاده کردند.


بیشتر بخوانید: مصرف آنتی بیوتیک ها اثربخشی واکسن آنفلوآنرا را کاهش می دهد


اثر نانو تراپی بر حذف سلول های سرطانی

آزمایشات آنها نشان داد نانوتراپی با این ذرات به کاهش اندازه و تعداد نوع خاصی از سلول های سرطانی سینه که از جنس سلول های بنیادی هم هستند، می انجامد. این نوع از سلول ها مقاومت بالاتری نسبت به شیمی درمانی نشان می دهند.

به علاوه، کاربرد ترکیبی این دو دارو، فعالیت ضد توموری بسیار خوبی را در مدل های مختلف سرطان نشان داده است که وجود پتانسیل درمانی امیدوار کننده ای را تأیید می کند.

این اولین باری است که از نانوذرات طلای تثبیت شده با آلبومین برای ارائه بیش از یک دارو با فعالیت ضد توموری عالی در سلول های بنیادی سرطانی در سرطان استفاده می شود.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1112334{/gallery}

افزودن نظر