توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1112150
یافته جدید محققان؛

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها اثربخشی واکسن آنفلوآنرا را کاهش می‌دهد

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها اثربخشی واکسن آنفلوآنرا را کاهش می‌دهد
آنتی بیوتیک‌ها با کاهش باکتری‌های روده، تاثیر منفی بر عملکرد واکسن آنفولانزا در بدن دارد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، مصرف آنتی بیوتیک ها اثربخشی واکسن آنفلوآنرا را کاهش می دهد، گروهی از محققان دانشگاه استنفورد در مطالعه جدیدی کاهش تنوع میکروبیوم روده حاصل از مصرف آنتی بیوتیک ها بر اثر واکسیناسیون را مورد بررسی قرار دادند.

این تحقیق روی گروهی که واکسن آنفولانزا را دریافت کرده بودند، متمرکز شد و فرضیه وجود رابطه بین جمعیت باکتری های روده و پاسخ دهی سیستم ایمنی به واکسیناسیون را بررسی کرده است.

پیش از این همین محققان در سال ۲۰۱۱، پاسخ های ایمنی مشابه را در مطالعات حیوانی مطالعه کردند و تاکنون هیچ مطالعه انسانی برای بررسی این پدیده انجام نشده بود و این نخستین بررسی انسانی در این زمینه است.

در پژوهش جدید که ۲۲ فرد بزرگسال را در طول فصل شیوع آنفولانزا مورد بررسی قرار داده است، نیمی از افراد واکسن آنفولانزا را به صورت عادی دریافت کردند، در حالی که به نیمی دیگر درست پنج روز قبل از دریافت واکسن، آنتی بیوتیک های سه گانه تزریق شد.


بیشتر بخوانید: ربات های کوچک به کمک درمان سرطان می آیند


کاهش ۱۰ هزار برابری تنوع باکتری های روده

به گفته محققان، گروه دریافت کننده آنتی بیوتیک، کاهش ۱۰ هزار برابری تنوع باکتری های روده را نشان داد و آن ها با تکرار این آزمایش دریافتند که این گروه پاسخ ضعیفتری نسبت به یک سویه خاص در واکسن آنفولانزا نشان می دهند.

به عقیده این محققان اگرچه دریافت آنتی بیوتیک در فاصله زمانی کم از دریافت واکسن آنفلوآنزا، ممکن است بر درمان آن تاثیر چندانی نداشته باشد، اما به دلیل اختلال در جمعیت باکتری های روده، خاطره ای از مصرف این آنتی بیوتیک در سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود که باعث کاهش تاثیر واکسن آنفلوآنزا در نوبت بعدی است.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1112150{/gallery}

افزودن نظر