توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1111901
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

موازی کاری در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان/ نظام‌‌نوآوری در کشور شکل نگرفته است

موازی کاری در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان/ نظام‌‌نوآوری در کشور شکل نگرفته است
رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه گفت: اطلاع‌رسانی نامناسب باعث می‌شود شرکت‌ها و پارک‌ها از برنامه‌های حمایتی‌ بی‌بهره بمانند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، معصومه خان احمدی، رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر رشد رشد مناسبی داشته‎ اند که دلایل متعددی دارد؛ یکی از این دلایل تعداد زیاد فارغ التحصیلان دانشگاه ها بود؛ این تعداد از فارق التحصیلان نمی توانستند در مراکز دولتی استخدام شوند بنابراین به سمت خوداشتغالی حرکت کردند.

او ادامه داد: دلیل دوم این رشد مناسب، فعالیت های چشم گیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود که توانست شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان را به بحث روز کشور تبدیل کند. سازمان های حامی این شرکت ها توانستند با اعطای تسهیلات و رفع موانع، آن ها را توانمند کنند تا جایی که امروز بیش از چهار هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند. توجه وزارت علوم به کیفی کردن فعالیت های شرکت های دانش بنیان هم از جمله دلایلی است که باعث رونق این حوزه در کشور شده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه افزود: پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان، بازیگرانی هستند که در زیست بوم فناوری کشور نقش مهمی ایفا و خدمات موثری را به جامعه ارائه می کنند.

خان احمدی گفت: حمایت های مختلفی در وزارتخانه های متعدد برای حمایت از شرکت های دانش بنیان انجام می شود و همین حمایت های متعدد باعث شده است که دامنه ذی نفعان این حوزه افزایش پیدا کند؛ برای مثال پیش از این بسیاری از حمایت ها فقط از فارغ التحصیلان دانشگاهی انجام می شد اما اکنون شاهد حمایت از دانش آموزان در حوزه دانش بنیان هستیم.


بیشتر بخوانید: نقش موثر پژوهشگاه فضایی در تعیین خسارات مناطق سیل زده/ چشم انتظار یک ماهواره جدید تا پایان امسال باشید


او ادامه داد: در کشور موازی کاری و همپوشانی هایی در حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور وجود دارد؛ این مسئله به این دلیل است که هنوز در کشور ما نظام نوآوری شکل نگرفته که نقش دقیق هر وزارتخانه در این حوزه مشخص باشد. این نظام باید راه اندازی شود تا وظیفه هر دستگاه و نهادی مشخص شود و از موازی کاری های مختلف نیز جلوگیری شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه بیان کرد: برنامه های حمایتی مختلف از سوی این نهادها برای حمایت از شرکت های دانش بنیان تعریف شده است اما اطلاع رسانی نامناسب باعث می شود شرکت ها و پارک ها از آن بی بهره بمانند.

او گفت: برنامه های حمایتی از شرکت های دانش بنیان باید به سمت واحدهای فناور سوق داده شود که آن ها نیز بتوانند از این حمایت ها استفاده کنند؛ بهتر است با تشکیل کارگروه های تخصصی و کارشناسی در پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها و استانداری ها و دیگر نهادهای هر استان، مشکلات شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور حل شود که راحت و سریع به نتیجه لازم دست پیدا کنند.

انتهای پیام/

فعالیت بیش از چهار هزار شرکت دانش بنیان در کشور

تماشاخانه تصویر

{gallery}1111901{/gallery}

افزودن نظر