توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1093329
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

دود کمبود بودجه وزارت علوم در چشم دانشگاه‌ها/ پولی برای تحقیقات و فعالیت فرهنگی باقی نخواهد ماند

دود کمبود بودجه وزارت علوم در چشم دانشگاه‌ها/ پولی برای تحقیقات و فعالیت فرهنگی باقی نخواهد ماند
معاون اداری و مالی وزارت علوم گفت: کاهش برخی از هزینه‌های وزارت علوم مثل حقوق کارکنان و سایر هزینه‌های ثابت، امکان‌پذیر نیست.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، دود کمبود بودجه وزارت علوم در چشم دانشگاه ها می رود/ پولی برای تحقیقات و فعالیت فرهنگی باقی نخواهد ماندمحمد تقی نظرپور، معاون اداری و مالی وزارت علوم در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره کاهش بودجه وزارت علوم و کمبودهای مالی این وزارتخانه، اظهار کرد: متاسفانه مدتی می شود که این وزارتخانه در دریافت بودجه با اختلالاتی مواجه است. بنابر مصوبه سازمان برنامه و بودجه سهم اختصاص یافته به آموزش عالی به صورت تخصیص ۶ ماهه و معادل ۳۶ تا ۳۷ درصد ارائه می شود؛ این به معنای آن است که حدود ۱۴ درصد کمتر از بودجه لازم دریافت می کنیم.

او ادامه داد: بخش اعظمی از بودجه دریافت شده توسط وزارت علوم به حقوق اعضا و کارکنان، اعضای هیئت علمی، شرکت های مرتبط با این وزارتخانه و غیره اختصاص پیدا می کند که اجتناب ناپذیر است. بعد از آن مابقی بودجه، با برنامه ریزی صرف انجام فعالیت هایی مثل اقدامات تحقیقاتی و فرهنگی می شود.


بیشتر بخوانید: تقاضای اساتید دانشگاه تهران از رئیس قوه قضائیه برای برخورد با آقازاده های فاسد


نظرپور گفت: کاهش برخی از هزینه ها وزارت علوم مثل حقوق کارکنان و سایر هزینه های ثابت، امکان پذیر نیست؛ پس متاسفانه دود این کاهش بودجه بر چشم بخش های دیگری می رود و این اتفاق برایمان خوشایند نیست. از جمله تاثیرات این کمبود بودجه می توان به کاهش هزینه اختصاص یافته برای ارائه فرصت مطالعاتی به دانشجویان دکترا یا اعضای هیئت علمی اشاره کرد. بدون شک دانشگاه ها با این بودجه محدود نمی توانند هزینه های اصلی را کنار گذاشته و فعالیت های دیگر را در اولویت قرار دهند.

معاون اداری و مالی وزارت علوم با تأکید بر تشدید فشارها در صورت ادامه داشتن فرآیند کسری بودجه، گفت: اگر این کسری بودجه جبران نشود، تاثیرات بدی را برای دانش آموزان به همراه خواهد داشت. تعاملات و نامه نگاری های اداری لازم برای افزایش سهم بودجه دریافتی این وزارتخانه انجام شده است اما با توجه به شرایط خاصی که کشور و دولت در آن قرار دارد، افزایش آن را بعید می دانیم.

او یادآوری کرد: چشم اندازی به افزایش بودجه به صددرصدی نداریم اما با توجه با مقدار فعلی بودجه نگرانی ما از روزهای آتی است؛ بدون شک این کاهش سطح دریافتی می تواند بخش تحقیقاتی، فرهنگی و سایر فعالیت های با اهمیت دانشگاه ها را تحت تأثیر قرار دهد.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1093329{/gallery}

افزودن نظر