کار فرهنگی جز به‌ صورت شبکه‌ای نتیجه نمی‌دهد / در روایت واقعیات و مدیریت اذهان ضعیف عمل کرده‌ایم

کار فرهنگی جز به‌ صورت شبکه‌ای نتیجه نمی‌دهد / در روایت واقعیات و مدیریت اذهان ضعیف عمل کرده‌ایم
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: کار فرهنگی جز به‌صورت شبکه‌ای نتیجه نمی‌دهد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، مراسم افتتاحیه سومین دوره نهمین طرح ضیافت رضوی، عصر روز گذشته در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد.
حجت الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در این مراسم، با اشاره به کتاب انسان ۲۵۰ ساله رهبر معظم انقلاب در تبیین معنای جامع امامت که در ارتقای جامعه موثر است، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در این کتاب اوج معنای امامت و معنای مطلوب اداره جامعه را در مقابل انواع و اقسام مدیریت های جامعه می دانند که از ضعف ها، شهوت ها و فزون طلبی ها سرچشمه می گیرد.
در تعریف حقیقی امامت، مرجعیت سیاسی اجتماعی امام بر کارکرد های معنوی او ارجحیت دارد
وی افزود: این تعریف ناظر به رویکرد اجتماعی است که در تعریف تشیع از امامت نهفته است؛ تشیع معتقد است فردی می تواند عهده دار اداره اجتماعی جامعه شده و به شکل مطلوب جامعه را در اوج شکوفایی استعداد های خود قرار دهد که حداقل از سه ویژگی برخوردار باشد.
حجت الاسلام صالحی ادامه داد: امام در تفکر تشیع افزون بر برخورداری از هدایت های ویژه الهی همچون وحی، فردی است که همه منابع علم و هدایت بشر را در اختیار دارد؛ امام با این ویژگی های ناب نباید به فردی تفسیر شود که در جامعه فقط مرجعیت فکری و معنوی دارد. چنان که در دوران ۲۰۰ ساله خلافت خلفا مطرح می شد و امامت را امری در کنار حکومت مطرح می کردند تا اساسا شائبه سیاسی اجتماعی بودن امام در جامعه کمرنگ شده و جامعه با نگاهی سکولار، امامان را صرفا افرادی مقدس و عالم دینی بدانند.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تصریح کرد: این در حالی است که در تفسیر خود اهل بیت (ع) از امامت، آنقدر که به کارکرد سیاسی اجتماعی امام پرداخته شده، لزوما بر کارکرد معنوی و فکری او تأکید نشده است، چرا که شکوفایی استعداد های جامعه صرفا در حاکمیت انسان کامل میسر می شود.
وی با اشاره به این فرموده امام رضا (ع) که می فرمایند امامت، زمامت دین و اصلاح دنیا و عزت مومنان است ، گفت: ایشان حتی برای امام، کارکرد اقتصادی قائل هستند، چرا که با وجود امام است که بهره وری اقتصادی ارتقا می یابد.
حجت الاسلام صالحی با طرح این پرسش که نقش ما در تحقق این نقش امامت در زمان خودمان چیست؟، ابراز کرد: اگر امام در اوج کارکرد اجتماعی قرار دارد، طبعا امکان ندارد پیروان ایشان فارغ از این دغدغه باشند؛ مشکل جامعه اهل بیت (ع) این بود که کسانی که شیفته ایشان می شدند صرفا نگاه عاطفی معنوی به امام داشتند و شأن سیاسی برای امام قائل نبودند.
مبارزه فرهنگی؛ اولین راهبرد اهل بیت (ع) در مقابله با انحرافات
وی اضافه کرد: طبیعی است که با چنین تفسیر جامعی از امامت، همه زنجیره های قدرت و سیاست و زر و زور به خط شوند تا در این تفسیر خلل ایجاد کنند. از این رو شاهد بوده و هستیم که همه سیاستمدارانی که خود را در تضاد با این تفسیر می بینند دست به تحریف و تغییر تعریف امامت می زنند.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها یادآور شد: بر این اساس، از مهمترین راهبرد های اهل بیت (ع)، مبارزه با تحریف یا همان مبارزه فرهنگی بود؛ مخالفان درصدد برچیدن دین نبودند، بلکه تفسیر جدید از دین متناسب با منافع خودشان داشتند که با دو ابزار رسانه و افراد چهره در جامعه ترویج می شد.
وی افزود: بدین ترتیب، تفکر انحرافی حکمای سیاسی مدام در جامعه تکرار شده و در اذهان مردم نقش می بست، به حدی که به باور تبدیل شده و آیات قرآن و روایات اهل بیت (ع) با تفسیری غیراز تفسیر حقیقی ارائه می شد و مردم به راحتی می پذیرفتند.
راهی جز کار فرهنگی با رویکرد انقلابی نداریم
حجت الاسلام صالحی با تأکید براینکه امروز هم راهی جز کار فرهنگی با رویکرد انقلابی نداریم، خاطرنشان کرد: همیشه در تقابل بین دین واقعی و تفاسیر غلط، اگر رویکرد های انقلابی خوب تبیین شود برای مردم جذابیت دارد؛ چنانکه در تاریخ می بینیم برخی دلدادگان اهل بیت (ع) که سردمدار اندیشه های مخالفان اهل بیت (ع) بودند وقتی به خوبی توجیه و آگاه شدند، به بزرگترین ایدئولوگ های مکتب اهل بیت (ع) تبدیل شدند.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینکه توجه به جوانان انقلابی، اختصاص به انقلاب اسلامی ندارد، افزود: راهبرد دوم ائمه اطهار (ع) این بود که مبارزه فرهنگی را رها و سطحی مطرح نمی کردند، بلکه چنان مبارزات فرهنگی را مدیریت می کردند که بیشترین بهره وری را داشته باشند، به عبارت دیگر تشکیلاتی کار می کردند.
وی با تأکید براینکه امروز نیز کار فرهنگی جز با کار شبکه ای منتهی به هم افزایی نتیجه نمی دهد، به نقش شبکه های مردمی در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و اظهار کرد: نگویید ساختار های دولتی هستند و کار می کنند؛ تا مردم در صحنه نباشند دولت کارش را درست انجام نمی دهد. تمام مزیت انقلاب به مردمی بودنش است؛ در شرایطی که باتوجه به خفقان ساواک و فعالیت تشکیلاتی گسترده حزب توده، حتی مراجع تقلید انقلابی معتقد بودند نمی شود انقلاب کرد، امام باور داشت اگر عناصر مؤمن انقلابی هم افزایی کنند انقلاب به ثمر می نشیند.
حجت الاسلام صالحی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز حتی پیش از انقلاب برای آموزش قرآن و تربیت عناصر فعال فرهنگی اثرگذار، شبکه سازی داشتند. ما نیز می بایست شیوه های هم افزایی برای خدمات اجتماعی به مردم، کشور و دانشگاه را بهتر از گذشته یاد بگیریم و اجرا کنیم.
در روایت واقعیات و مدیریت اذهان ضعیف عمل کرده ایم
وی با اشاره به مفاد بیانیه گام دوم انقلاب خاطرنشان کرد: دولت جوان که رهبری در بیانیه بر آن تأکید دارند، به معنای ایفای نقش عنصر جوان مؤمن انقلابی در صحنه تصمیم سازی های جامعه است؛ امروز دشمن در جنگ روایتگری وقایع، بسیار قوی کار می کند و نمی گذارد مردم دستاورد ها و نقاط مثبت را ببینند.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها امیدبخشی را سومین راهبرد ائمه اطهار (ع) در جامعه معرفی و تصریح کرد: مهدویت و انتظار فرج نیز چیزی جز امیدآفرینی نیست. ما چنان که رهبری در بیانیه گام دوم اشاره کردند، در واقعیات، پیروز هستیم (در عین برخی ضعف ها مانند حوزه اقتصادی)، اما در روایت کردن واقعیت ها و و مدیریت اذهان مردم ضعیف هستیم و دشمن در این عرصه دست برتر را دارد.

افزودن نظر