رشته پر سروصدای علوم تجربی‌ها در سال‌های اخیر / با تحصیل در «زیست‌فناوری» گامی نوین به سمت خودکفایی کشور بردارید

رشته پر سروصدای علوم تجربی‌ها در سال‌های اخیر / با تحصیل در «زیست‌فناوری» گامی نوین به سمت خودکفایی کشور بردارید
قرار گرفتن در ایام انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۸ و دغدغه داوطلبان برای این امر باعث شد تا برخی از رشته‌های دانشگاهی مطرح و آینده‌ساز را معرفی کنیم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ تعداد آزمون های سرنوشت ساز زندگی کم نیست، انسان ها معمولا در طول زندگی خود امتحانات و فراز و نشیب های زیادی را پشت سر می گذارند و یکی از این امتحانات مهم در دوران نوجوانی است، آزمونی به اسم کنکور! آزمونی پردغدغه که دانش آموزان برای موفقیت در آن، شبانه روز تلاش می کنند. در حقیقت داوطلبان کنکور سراسری برای ساخت آینده ای روشن هدف گذاری بلندمدتی را انجام می دهند و به امید یافتن شغل و تامین زندگی خود، رشته دانشگاهی مناسبی را انتخاب می کنند.
با توجه به شروع انتخاب رشته داوطلبان قصد داریم تعدادی از رشته های دانشگاهی مهم و پرتقاضا را به گونه ای معرفی کنیم که هر داوطلب با آگاهی کامل بتواند رشته تحصیلی سرنوشت ساز خود را انتخاب کند.
پس در این روزها، پرونده ویژه آشنایی با رشته های دانشگاهی ما را دنبال کنید، این قسمت رشته زیست فناوری یا بیوتکنولوژی .
زیست فناوری رشته ای جدید مختص داوطلبان گروه علوم تجربی است، زیست فناوری از جمله واژه های پر سرو صدای سال های اخیر است. این واژه را درست یا نادرست به مفهوم همه چیز برای مردم به کار می برند. بیوتکنولوژی را در یک تعریف کلی به کارگیری ریزاندامگان یا ارگانیسم یا فرایند های زیستی در صنایع تولیدی یا خدماتی دانسته اند. تعریف ساده این پدیده نوین عبارت است از دانشی که کاربرد یکپارچه زیست شیمی، میکروب شناسی و فناوری های تولید را در سامانه های زیستی به دلیل استفاده ای که در سرشت بین رشته ای علوم دارند مطالعه می کنند.
رشته پرسر و صدای علوم تجربی ها در سال های اخیر / با تحصیل در  زیست فناوری  گامی نوین به سمت خودکفایی کشور بردارید

بیوتکنولوژی همانند زیست شناسی، ژنتیک یا مهندسی بیوشیمی یک علم پایه یا کاربردی نیست که بتوان محدوده و قلمرو آن را به سادگی تعریف کرد، بلکه شامل حوزه ای مشترک از علوم مختلف است که در اثر همپوشانی و تلاقی این علوم با یکدیگر به وجود آمده است.
این رشته را می توان به درختی شبیه کرد که ریشه های آن را علومی با قدمت زیاد مانند زیست شناسی مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوشیمی، ایمونولوژی، مهندسی شیمی، مهندسی بیوشیمی، گیاه شناسی، جانورشناسی، داروسازی، کامپیوتر و ... تشکیل می دهند. زیست فناوری نوین یکی از امید های قرن آینده برای رفع بسیاری از نیاز های مختلف بشر و راه حلی برای تامین امنیت غذایی جمعیت رو به رشد جهان به شمار می رود و یکی از هفت رشته کلیدی فناوری جهان در قرن حاضر محسوب می شود.
گستردگی کاربرد بیوتکنولوژی در قرن ۲۱ به حدی است که، اقتصاد، بهداشت، درمان، محیط زیست، آموزش، کشاورزی، صنعت، تغذیه و سایر جنبه های زندگی بشر را تحت تأثیر شگرفت خود قرار خواهد داد. به همین دلیل دانشمندان جهان قرن ۲۱ را قرن بیوتکنولوژی نام گذاری کرده اند.
دانشگاه های مختلفی در کشور رشته زیست فناوری را ارائه می کنند که از جمله آن ها می توان به دانشگاه تهران، الزهرا (س)، شهیدبهشتی، کاشان، مراغه و ... اشاره کرد.
رشته پرسر و صدای علوم تجربی ها در سال های اخیر / با تحصیل در  زیست فناوری  گامی نوین به سمت خودکفایی کشور بردارید

ویژگی های این رشته محبوب و پرتقاضا چیست؟
بیوتکنولوژی، روش جدید بدست آوردن بسیاری از دارو ها است که به سرعت در حال گسترش در تمامی علوم و علی الخصوص داروسازی است. با توجه به گسترش دانشکده های داروسازی در سراسر کشور و تشکیل دوره های تخصصی داروسازی و نیاز به متخصصین رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای تدریس واحد های درسی عمومی و تخصصی این رشته و همچنین با توجه به سیاست های دولت برای خودکفایی در تولید مواد اولیه داروئی، دوره دکتری (Ph.D) بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع کمبود ها و تأمین نیروی انسانی ماهر برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صنایع داروئی ارائه می شود.
بازار کار رشته زیست فناوری چگونه است؟
زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است و برای مثال در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آب های شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم آورند.

افزودن نظر