توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1089079
معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

طرح آمایش رشته‌های تحصیلی هنوز به پایان نرسیده است/ ساماندهی و حذف رشته‌های بدون بازار کار

طرح آمایش رشته‌های تحصیلی هنوز به پایان نرسیده است/ ساماندهی و حذف رشته‌های بدون بازار کار
خاکی‌صدیق گفت: ساماندهی و پرداختن به رشته‌های دانشگاهی، مربوط به طرح آمایش رشته‌ها می‌شود که هنوز به پایان نرسیده است.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، تعیین رشته های جدید بر حسب نیاز کشورعلی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ساماندهی و حذف رشته های بدون بازار کار، اظهار کرد: ساماندهی و پرداختن به رشته های دانشگاهی، مربوط به طرح آمایش رشته ها می شود که هنوز به پایان نرسیده است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: طرح آمایش رشته های تحصیلی از مدتی پیش مورد ارزیابی قرار گرفت تا مبنی بر آن برخی از رشته ها حذف و برخی رشته ها اضافه شوند.

خاکی صدیق گفت: در حال حاضر رشته هایی در برخی دانشگاه های کشور تدریس می شود که با توجه به بازار کار اشباع و یا تغییراتی در آن ایجاد شده تاست که در سالهای اخیر نیازی به وجود آنها احساس نمی شود.

پذیرش دانشجو باید بر مبنای نیاز کشور باشد

او بیان کرد: برخی از رشته های تحصیلی مثل قالیبافی، کشتیرانی و ... فقط در قسمت های خاصی از کشور کاربرد دارند و برای آنها بازار کار وجود دارد، بنابراین باید تدریس آنها هم به محل های خاصی محدود شود. رشته های تحصیلی دانشگاه ها باید بر مبنای نیاز کشور اقدام به پذیرش دانشجو کنند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با توجه به شرایط ذکر شده و تحولات اخیر کشور، نیاز به حذف یا راه اندازی برخی از رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف وجود دارد تا بتوانند پاسخگوی نیازهای کشور باشند.

خاکی صدیق تصریح کرد: به طور کلی وزارت علوم از راه اندازی رشته های جدید و بین رشته ای استقبال می کند و هر دانشگاهی که بتواند ایده و طرح مناسب و اصولی در این حوزه ارائه کند، با استقبال وزارت علوم مواجه می شود.


بیشتر بخوانید: فشار های فراستادی بزرگترین چالش آموزش عالی/ دانشگاه آزاد خود را تافته جدابافته می داند


او ادامه داد: دانشگاه ها باید به سمت تأسیس رشته های جدید و تدریس بین رشته ای حرکت کنند و بدون شک این یکی از اهداف ما برای آینده نزدیک خواهد بود.

به گفته خاکی صدیق رشته های جدید برحسب نیاز کشور و ضرورت تعیین می شوند؛ بنابراین می توانند کمک زیادی به پیشرفت علمی کشور داشته باشند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآوری کرد: تدوین طرح آمایش رشته های تحصیلی به زودی به پایان می رسد و می توانیم شاهد عملکرد هرچه بهتر دانشگاه های کشور باشیم.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1089079{/gallery}

افزودن نظر