لاریجانی: سالانه ۱۸۰ هزار متخصص تحصیل‌کرده مهاجرت می‌کنند / تولید ۳۴۰ محصول دارویی در شرکت‌های دانش بنیان علوم پزشکی

لاریجانی: سالانه ۱۸۰ هزار متخصص تحصیل‌کرده مهاجرت می‌کنند / تولید ۳۴۰ محصول دارویی در شرکت‌های دانش بنیان علوم پزشکی
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مقالات منتشر شده علوم پزشکی در پنج سال گذشته بیش از ۷ هزار بار مورد استفاده و استناد قرار گرفته اند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از وزارت بهداشت، باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به پیشرفت های علمی کشور گفت: سالانه رتبه بندی های مختلفی درباره بررسی وضعیت کشور ها صورت می گیرد و رتبه ایران در طی سنوات گذشته در این رتبه بندی ها نشان دهنده رشد علمی کشور است.
لاریجانی ادامه داد: براساس شاخص های نوآوری سال ۲۰۱۹ رتبه کلی ایران در جهان ۶۱ است و در منطقه پس از هند رتبه دوم را دارد، همچنین بر اساس شاخص های دانش جهانی در سال ۲۰۱۷ ایران رتبه ۸۳ را در بین ۱۳۲ کشور جهان کسب کرده است.
معاون آموزشی وزارت بهداشت بر نقش نیروی انسانی دانش محور در توسعه علمی کشور تاکید کرد و گفت: توجه به آموزش عالی یکی از نکات کلیدی بوده که لازم است در کشور مورد توجه قرار گیرد. سند تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی از سال ۹۴ تاکنون در حال اجرا است و هدف اصلی آن تربیت نیروی انسانی با دانش و مهارت کافی برای پاسخگویی به نیاز های سلامت کشور است.
وی با بیان اینکه در بین منابع انسانی نخبگان و استعداد های درخشان، به عنوان آینده سازان کشور می توانند نقش چشمگیری در ارتقای شاخص های علمی کشور داشته باشند، اظهار داشت: یکی از محور های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی، بحث ساماندهی نیرو های استعداد درخشان حوزه سلامت در قالب شناسایی، ارتقا و هدایت این نیرو ها است.
لاریجانی با اشاره به اینکه کشور ایران رتبه دوم فرار مغز ها در جهان را دارا است، گفت: سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار متخصص تحصیل کرده از کشور مهاجرت می کنند و لازم است برنامه ریزی جدی برای استفاده از این ظرفیت ها در داخل کشور صورت گیرد.
وی نگهداری نخبگان در داخل کشور و جلوگیری از فرار مغزها، ایجاد تسهیلاتی برای برگشت نخبگان ایرانی که به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و ایجاد شبکه های نخبگان در کشور و تشویق عضویت نخبگان ایرانی در اقصی نقاط جهان را به عنوان راهبرد های بهره برداری از ظرفیت نخبگان در کشور ذکر کرد و گفت: المپیاد های علمی دانشجویی شرایط خوبی فراهم می کند تا با شناسایی استعداد های درخشان حوزه علوم پزشکی برنامه ریزی لازم برای ماندگاری این استعداد ها در داخل کشور صورت پذیرد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت از تلاش های نخبگان حوزه علوم پزشکی و تاثیر آن بر پیشرفت علمی این حوزه سخن گفت و عنوان کرد: در کنار پیشرفت کلی کشور در حوزه علم، سهم دانشگاه های علوم پزشکی از مقالات منتشرشده کشور در بانک های اطلاعاتی معتبر، حدود ۳۰ درصد کل مقالات منتشر شده کشور است.
وی افزود: در تولید مقالات پزشکی، ایران از رتبه ۲۰ در ۲۰۱۱ به رتبه ۱۷در ۲۰۱۷ در جهان رسیده و با تلاش های صورت گرفته، مقالات منتشرشده دانشگاه های علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پنج سال گذشته در بیش از ۷ هزار و ۹۸۳ عنوان کتاب مرجع بین المللی و راهنما های تصمیم سازی بالینی، مورد استفاده و استناد قرار گرفته است.
لاریجانی گفت: علاوه بر انتشارات علمی در حوزه اختراعات و تولید محصولات دانش بنیان نیز پیشرفت خوبی داشته ایم به طوری که طی پنج سال گذشته، تعداد ۹۲۱ پروانه اختراع (Patent) از دانشگاه های علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دنیا ثبت شده و ۳ هزار و ۳۰۷ شرکت دانش بنیان در حوزه علوم پزشکی تاسیس شده است.
وی با بیان اینکه ۳۴۰ محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی تولید می شود گفت: ضروری است تا با توسعه نیروی انسانی حوزه سلامت در تداوم و شتاب پیشرفت علوم پزشکی گام برداریم.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه های این حوزه برای تحول در آموزش علوم پزشکی اظهار داشت: طبق مطالعات صورت گرفته مشکلات تحصیلی و آموزشی علت عمده خروج نخبگان از کشور است و در قالب برنامه تحول، با بهره گیری از نظام های اعتباربخشی و ایجاد زیرساخت های مناسب گام های مهمی برای ارتقای کیفیت آموزش علوم پزشکی برداشته شده است.
وی درباره گسترش های بین المللی آموزش علوم پزشکی گفت: با برنامه های مختلف سعی شده تا مفاهیم مرتبط با کارآفرینی در بستر دانشگاه های نسل سوم در بین اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور توسعه یابد، چرا که تولید ثروت دانش بنیان یکی از اهداف مهمی است که در سیاست های کلان کشور بر آن تاکید شده است.
لاریجانی درباره برنامه های حمایتی ویژه وزارت بهداشت برای دانشجویان استعداد درخشان خاطرنشان کرد: سند سیاستی استعداد های درخشان با هدف کمک به ارتقای این گروه از دانشجویان تدوین شده و کمیته های حمایت از دانشجویان استعداد درخشان نیز در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور راه اندازی شده است.

افزودن نظر