از نیاز سنجی مناطق تا آموزش‌های خاص / دانشجویان دانشگاه تهران فعالیت جهادی را با پژوهش کاربردی پیش می‌برند

از نیاز سنجی مناطق تا آموزش‌های خاص / دانشجویان دانشگاه تهران فعالیت جهادی را با پژوهش کاربردی پیش می‌برند
جانشین گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران گفت: فعالیت جهادی دانشجویان دانشگاه تهران بر اساس پژوهش و نیاز سنجی مناطق انجام می‌شود.

هدا روشندل، جانشین گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با اشاره به جزئیات برنامه آموزشی و پزوهشی این گروه جهادی گفت: گروه آموزش کانون جهادی دانشگاه تهران یا سایر گروه های جهادی را می توان به عنوان تیم پژوهش معرفی کرد. یکی از تیم های کلیدی که مجموعه دارد تیم پژوهش است که وظیفه جمع آوری اطلاعات و طبقه بندی و در نهایت تحویل آن ها به صورت خام یا پردازش شده به گروه را دارد. از جمله فعالیت گروه آموزش، محتوای آموزشی است در قرار است در منطقه چیده شود که این محتوا به شناسایی آن منطقه برمی گردد و مسئولیت آن با تیم پژوهش است. نیازسنجی مناطق را برعهده می گیرد. این تیم ها قبل از گروه های جهادی وارد مناطق می شوند این تیم شامل افرادی است که در موضوع آموزش تبحر خاص دارند.
وی افزود:عمده مسائل آموزشی که در اردو های جهادی مدنظر داریم بحث آموزش فرهنگی و درسی است که بیشتر به خاطر مخاطبین است. مدارس نهایتا از بین ۱۰ تا ۱۴ روستا مدارس تا متوسطه دوم دارد و بعد از آن باید به شهر مراجعه می کردند که مشکلات آموزشی خاص خود را داشت.
آموزش های فرهنگی بر اساس نیازسنجی مناطق است
روشندل اضافه کرد: آموزش فرهنگی بر پایه نیازسنجی که گروه پژوهش در منطقه انجام می دهد محتوای آن تنظیم می شود پس از مرحله ثبت نام که سه ماه قبل از اردو است و در این ثبت نام اولویت ها در منطقه انتخاب می شوند که شامل ۱۳ یا ۱۴ گروهی است که مجموعه دارد در مرحله بعد مصاحبه از ثبت نام کنندگان به عمل می آید که سوالات آن متناسب با شرایط منطقه است که در پژوهش به دست آمده است. در این مصاحبه شرایط ثبت نام کنندگان و توانایی اجرای آن ها بررسی و انتخاب می شود.
از نیاز سنجی مناطق تا آموزش های خاص / دانشجویان دانشگاه تهران فعالیت جهادی را با پژوهش کاربردی پیش می برند

وی یادآور شد: شروع جلسات پژوهش و آموزش دو ماه قبل از اردو خواهد بود که ابتدا جلسه توجیهی و الزامات خاص گروه انتقال داده می شود و سپس جلسات گروه که شامل همفکری، شیوه های تدریس، بحث های مهارتی را داریم.
این دانشجو اضافه کرد: پس از برگزاری جلسات، همفکری بر محوریت مسائل آموزشی برگزار می شود و از مشورت اساتید نیز در این زمینه ها استفاده می کنیم. علاوه بر جلساتی که خروجی آن آموزش مربی و یا دانشجو است که می خواهد در اردو شرکت کند، رشد کردن و آمادگی برای مواجه شدن با بچه های روستا که قرار است در طول مدت اردو آن ها را ارائه دهیم.
روشندل خاطرنشان کرد: دوره های مختلفی را برای دانشجویان جهادی که نیاز است در منطقه اجرایی کنند برگزار می کنیم.

مهارت های زندگی اولویت آموزشی دانشجویان جهادی
جانشین گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با اشاره به طرح درس هایی که در این دوره ها اجرایی می شود، گفت: یکی از اتفاقات خوبی که دو سال است در تیم آموزشی و فرهنگی افتاده، این است که سعی می کنیم یک یا چند موضوع را نهایتا اجرایی کنیم و به جای اینکه به صورت مقطعی آن را دنبال کنیم به صورت مستمر و برای به ثمر نشستن آن را پیگیری می کنیم، این باعث می شود که برای ۱۴ روز ۱۴ موضوع را در نظر نمی گیریم و یک محور اصلی را موضوع کار قرار می دهیم. با توجه به نیاز منطقه در رده های کودک و نوجوان مهارت زندگی را اولویت قرار دادیم.
وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی ها قرار است دانش آموزان با شیوه های مختلف آموزش داده شوند. بیشتر به سمت شکل گیری تفکر دانش آموزان منطقه می رویم. تیم هایی هم مکمل این کار در منطقه هستند که این تیم فعالیت فرهنگی در داخل منطقه و یا روستا انجام می دهد و گروه هایی که از دید گروه جهادی خارج مانده اند پوشش می دهد.
روشندل یادآور شد: بسیاری از مردمان روستا به خصوص زنان به دلیل مشغولیت بالا امکان حضور مستمر در کلاس های آموزشی گروه های جهادی را ندارند، بنابراین گروهی مکمل این خلا را جبران می کند.
وی با اشاره به اینکه تیم آموزش گروه های جهادی ویژه برادران در رده های سنی جوان و بالاتر فعالیت نمی کنند، گفت: علت این امر این است که ارتباط گیری با این قشر در روستا ها به راحتی انجام نمی شود. اگر نحوه ارتباط گیری بخواهد به صورت مستقیم باشد کاری است که تاکنون با مشکل مواجه بوده و گروه جهادی ترجیح داده به جای اینکه تیم آموزش برای گروه جوان داشته باشد از طریق تیم فرهنگی با رویکرد های غیرمستقیم تر برنامه های ویژه برای آن ها برگزار کند.
از نیاز سنجی مناطق تا آموزش های خاص / دانشجویان دانشگاه تهران فعالیت جهادی را با پژوهش کاربردی پیش می برند

جانشین گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران یادآور شد: نیاز هایی که گروه جهادی برای آن برنامه ریزی می کند با توجه به نیازسنجی در منطقه است نیازی است که خودشان احساس می کنند، مهارتی که زنان روستا علاقه دارند به آن ها آموزش می دهیم که ممکن است هیچ هدف اقتصادی دنبال آن نداشته باشد.
به دنبال ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس گمشده زنان روستایی
وی اظهار داشت: مهارت افزایی بیشتر با هدف دادن انگیزه و اعتماد به نفس گمشده زنان روستایی است که بتواند کمکی برای خلا های آن ها داشته باشد. برای سطح سنی کودکان نیز نمایشنامه های عروسکی با موضوع مهارت افزایی داریم که این کار با همکاری دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تهران برگزار می شود. براساس تجربه این گونه اجرا ها اثرگذاری بیشتری بر کودکان مناطق محروم دارد.
روشندل گفت: بیشترین مشکلاتی که در مناطق محروم به خصوص در قشر زنان است با زنانی مواجه شدیم که بیشتر فعالیت اقتصادی و معیشت منزل را به عهده دارند. تمام این فعالیت ها را زن خانواده به دوش می کشد. این اتفاق یکی از مشکلاتی را برای تیم ما ایجاد می کرد و مدام با این جمله که وقت ندارد مواجه بود و بستری فراهم نبود که ما بخواهیم آن ها را دور هم جمع کنیم و آمادگی پذیرش آموزش ها را نداشتند، ولی باز هم تمهیداتی اندیشیده شد که بتوانیم این آموزش های مدنظر را ارائه دهیم تقسیم کاری که در روستا ها وجود داشت باعث می شد فشار روانی سنگینی را به زنان تحمیل کند که اعتماد به نفس زنان را ضعیف و یا تخریب شده نمایان می کرد. نداشتن هیچ وقت شخصی به آن ها آسیب جدی وارد می کند بنابراین باور اینکه می توانند وقت شخصی داشته باشند، یکی از مهمترین تاثیراتی بود که در بخش زنان به دنبال آن بودیم و همین که تا حدی محقق شده است.
وی افزود: بیشترین ضعفی که در زنان روستا دیده می شود عدم مهارت زندگی است، که باعث می شود آمار طلاق در این مناطق افزایش پیدا کند.
روشندل در خصوص حضور تیم مشاوره در گروه جهادی گفت: اینکه بخواهیم تیم مشاوره داشته باشیم به دلیل حساسیت هایی که در منطقه وجود دارد سعی کردیم تیمی مجزا به نام مشاوره نداشته باشیم و این کار را به صورت ادغام در تیم پژوهش انجام می شود.
جانشین گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران اضافه کرد: امسال فعالیت گروه جهادی دانشگاه تهران به استان خراسان شمالی انتقال پیدا کرده که چهار مرحله شناسایی عمومی انجام شده، ۱۰ روستا که شامل ۵ روستای اهل تسنن و ۵ روستای تشیع تحت پوشش قرار خواهند گرفت. مسئله ای که ممکن است سال اول با آن مواجه باشیم عدم آمادگی منطقه برای محتوای آموزشی است و تفاوت های اساسی با منطقه قبلی فعالیت های جهادی دارد.
وی ادامه داد: منطقه ای که امسال دانشجویان در آن حضور دارند حتی امکانات اولیه از جمله تلویزیون را ندارد و نبود زمینه مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد می کند که باید زمان زیادی را برای بسترسازی آموزش در این مناطق انجام دهیم.
از نیاز سنجی مناطق تا آموزش های خاص / دانشجویان دانشگاه تهران فعالیت جهادی را با پژوهش کاربردی پیش می برند

روشندل یادآور شد: بهداشت نیز به بسته های آموزشی اضافه شده، به کودکان آموزش های ویژه داده خواهد شد. اعتمادسازی از اصولی است که یک تیم جهادی پس از ورود به منطقه باید انجام دهد به گونه ای باید معرفی شود که مردم مناطق پذیرای آن ها باشند. قطعا در سال اول انتظار پذیرش صددرصد را نداریم کمااینکه دوره های قبل نیز با همین مسائل مواجه بودیم. بحث شناخت و اعتمادسازی اولین مرحله از فعالیت گروهی است. تمام تلاش ما این است که بتوانیم بیشترین تاثیر و اعتماد را در مرحله اول داشته باشیم. اگر نتوانیم اعتمادسازی کنیم برای بار دوم گروه نمی تواند وارد منطقه شود، مثلا در منطقه کردستان برخورد های نامناسب داشتیم، اما پس از سه سال با صحنه ای مواجه می شویم که تمام مردم روستا نه تنها در مباحث آموزشی بلکه در همه فعالیت های جهادی مشارکت می کنند.
وی ادامه داد: فیلتر هایی که برای آموزش در منطقه گذاشته شده به گونه ای است که مسائلی که حساسیت برای مردم منطقه ایجاد می کند حذف شود، نکته ای گفته نشود که با اعتقاد و فرهنگ آن منطقه سنخیت نداشته باشد چرا که این کار باعث می شود که سایر گروه ها هم نتوانند کار های خود را انجام دهند و تاکنون هم مشکل جدی برای گروه ایجاد نشده است.

افزودن نظر