توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1066310

اسپیس ایکس سفینه فضایی آتش گرفته را تعمیر می‌کند

اسپیس ایکس سفینه فضایی آتش گرفته را تعمیر می‌کند
پس از آتش گرفتن سفینه فضایی استارهاپر کارشناسان اسپیس ایکس اعلام کردند با انجام تعمیرات می‌توان از موشک در آزمایش‌های آتی استفاده کرد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درپرتاب آزمایشی هفته گذشته سفینه فضایی استارهاپر که در سایت پرتابی بوکاچیکای شرکت اسپیس ایکس درجنوب تگزاس انجام شد، لحظاتی پس از روشن شدن موتور های نسل جدید رپتور سفینه فضایی، شعله های آتش زبانه کشید و درعرض کمتر ازچند ثانیه تمامی بدنه سفینه را فراگرفت. قراربود سفینه فضایی در این آزمایش به طور عمودی ۲۰ متر ازسطح زمین ارتفاع بگیرد و دوباره به سایت پرتابی خود بازگردد.

بلافاصله پس از شروع آتش سوزی که به گفته کارشناسان به دلیل نشت گاز متان مخزن سوخت روی داده است، نوعی سیستم خاموش کننده آتش که نوعی آتش نشان رباتیک است شروع به پاشیدن آب به بدنه سفینه فضایی کرد. زمانی که آب به آتش شعله ور سفینه فضایی رسید، آتش فوران کرد و به ارتفاع بیش از ۳۰ متری رسید. کارشناسان علت شعله ورشدن آتش را وجود گاز متان مایع در ترکیب سوخت سفینه می دانند که زمانی که در معرض جریان هوا قرار می گیرد تبدیل به گازی فرار و با قابلیت اشتعال بالا می شود.

این گونه سیستم های آتش نشان رباتیک معمولاً در سایت های پرتابی موشک و سفینه های فضایی برای مقابله با خطر های احتمالی آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرند.
سفینه فضایی استارهاپر با استفاده از ورق های فولادی ساخته شده و دماغه ای نوک تیز دارد. کارشناسان اسپیس ایکس پس از خاموش شدن آتش و ایجاد وضعیت ایمن به بررسی سفینه پرداخته و اعلام کرده اند با وجود آسیب به بدنه سفینه در آینده قابل تعمیر و استفاده دوباره خواهد بود.
بیشتر بخوانید: بزرگ ترین تلسکوپ رصد اجرام فضایی کشف شد +تصاویر
در آزمایش های آتی سفینه فضایی استارهاپر قرار است به ارتفاع ۵ کیلومتری پرواز و دوباره بر روی زمین فرود آید.
ایلون ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس در جدیدترین مصاحبه اعلام کرده است؛ در نظر دارد از سفینه فضایی استارهاپر برای انجام آزمایش در هفته آینده استفاده کند.

سفینه فضایی استارهاپر پس از تکمیل نهایی قرار است بر روی موشک فضایی، چون سوپرهِوی Super Heavy که دارای ۳۱ موتور رپتور است نصب شود و به فضا پرتاب شود.
این سفینه فضایی قراراست در آینده فضانوردان را به سیاره مریخ انتقال دهد. در نسخه نهایی سفینه فضایی استارهاپرجایگاه هایی برای انتقال ۱۰۰ فضانورد وجود دارد و خود سفینه فضایی مجهز به تعداد متعددی موتور رپتورخواهد بود. کارشناسان اعلام کرده اند درنظر دارند سیستم هایی برای جلوگیری از وقوع خطر درزمان پرتاب موشک درآن نصب کنند.
منبع:Space
انتهای پیام/

سفینه فضایی ، آماده آزمایشی جدی برای سفر به مریخ می شود

تماشاخانه تصویر

{gallery}1066310{/gallery}

افزودن نظر