توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1065809

وقتی تغییر رنگ چشم زنگ خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک را به صدا در می‌آورد

وقتی تغییر رنگ چشم زنگ خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک را به صدا در می‌آورد
یک متخصص چشم گفت: رتینوپاتی در مراحل اولیه تاثیری بر بینایی بیمار ندارد، مگر اینکه در ناحیه مرکزی شبکیه ورم ایجاد شده باشد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، وقتی تغییر رنگ چشم شما را از یک بیماری خطرناک آگاه می کندسعید یادگاری، متخصص چشم در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان درباره تاثیر دیابت بر چشم اظهار کرد: بدن فرد مبتلا به دیابت ، قادر به مصرف و ذخیره سازی مناسب قند نیست. سطوح بالای قندخون، باعث صدمه به عروق شبکیه چشم می شوند. شبکیه لایه ای عصبی در عقب کره چشم است که امواج نورانی را دریافت و تصویر اشیا را به مغز ارسال می کند و آسیب عروق شبکیه، رتینوپاتی دیابتی نامیده می شود.

انواع رتینوپاتی دیابتی را بشناسید

وی درباره انواع رتینوپاتی دیابتی گفت: دو نوع رتینوپاتی دیابتی وجود دارد که عبارت اند از: رتینوپاتی دیابتی بدون رگ زایی در واقع شامل مراحل اولیه رتینوپاتی است. در این مرحله، ترشح خون یا مایع از رگ های باریک شبکیه، باعث تورم و رسوب اگزودا در شکبیه می شود.

متخصص چشم در ادامه افزود: در مراحل اولیه تاثیری بر بینایی بیمار ندارد، مگر اینکه در ناحیه مرکزی شبکیه ورم ایجاد شده باشد.

وقتی تغییر رنگ چشم زنگ خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک را به صدا در می آورد

متاسفانه این عروق جدید، نه تنها قادر به تامین خون مورد نیاز شبکیه نیستند بلکه به علت ساختمان غیرطبیعی و محل قرارگیری، می توانند موجب خون ریزی و ایجاد کشش روی شبکیه و جداشدگی آن شوند.

وی درباره بهترین راه تشخیص این نوع بیماری گفت : تنها راه بررسی و تشخیص اثرات دیابت روی چشمان شما، معاینه چشم پزشکی است حتی قبل از اینکه بینایی تحت تاثیر قرار بگیرد، چشم پزشک قادر به تشخیص و درمان بیماری شما است.


بیشتر بخوانید:رتینوپاتی دیابتی یکی از مهمترین علل نابینایی


یادگاری تاکید کرد: اگر چشم پزشک متوجه علائم رتینوپاتی شود، ممکن است آزمایشات اختصاصی تری از جمله عکس رنگی از شبکیه همچون آنژیوگرافی فلوئورسئین درخواست کند. در این آزمایش داروی خاصی به عنوان ماده حاجب یا رنگی از طریق بازو تزریق می شود و با عکس های گرفته شده، تشخیص شدت بیماری و میزان آسیب به عروق امکان پذیر است.

اثرات رتینوپاتی دیابتی بر چشمان فرد +شناخت و راه های درمان آن

درمان و پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی

این متخصص چشم درباره درمان رتینوپاتی دیابتی بیان کرد: بهترین راه درمان، جلوگیری از پیشرفت رتینوپاتی تا حد ممکن است. کنترل دقیق قند خون به طور معنی داری باعث کاهش خطر نابینایی ناشی از رتینوپاتی دیابتی در درازمدت می شود. در صورت وجود فشار خون بالا و یا مشکل کلیوی، درمان هم زمان توصیه می شود.

وی گفت: جراحی لیزر معمولا در موارد ورم رتینوپاتی همراه با رگ زایی و گلوکوم (آب سیاه) ناشی از رگ زایی توصیه می شود. گاهی تزریق داخل چشمی داروها جهت کاهش ورم شبکیه و یا کنترل رگ زایی از تزریق داروهایی به داخل چشم لازم است. این داروها معمولا به طور موثری موجب کنترل بهتر رتینوپاتی دیابتی می شوند و در موارد خاصی مجدد استفاده شوند.

یادگاری تاکید کرد: افراد مبتلا به دیابت باید حداقل سالی یک بار تحت معاینه چشم پزشکی قرار گیرند. ممکن است معاینه های مکرر چشم بعد از تشخیص رتینوپاتی لازم باشد. خانم های بارداری که مبتلا به دیابت هستند باید در سه ماهه اول بارداری از نظر چشم پزشکی معاینه شوند.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1065809{/gallery}

افزودن نظر