توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1060255

«چاندرایان ۲» مامور کشف اسرار قطب جنوب ماه/ کاوشگر هندی به فضا می‌رود

«چاندرایان ۲» مامور کشف اسرار قطب جنوب ماه/ کاوشگر هندی به فضا می‌رود
هندی‌ها اولین ماه نورد را با هدف کشف اسرار قطب جنوب کره ماه، به فضا پرتاب کردند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام کرده است درنظر دارد ماموریت کاوشگر فضایی Chandrayaan-۲ را راه اندازی کند. این ماموریت شامل یک سطح نشین و ماه نوردی به نام Pragyan است که به مرموزترین بخش کره ماه، قطب جنوب آن ارسال خواهد شد.

تا پیش از این هیچ سفینه فضایی به قطب جنوب کره ماه نرفته و آن ناحیه کشف نشده باقی مانده است. ناحیه قطب جنوب کره ماه دارای میزان فراوان آب یخ زده است و درمعرض تابش نور خورشید قرار دارد که هر دو اجزایی ضروری برای ماموریت های آینده سفینه های سرنشین دار به کره ماه و مریخ هستند. کارشناسان اعلام کرده اند بررسی این منطقه از کره ماه می تواند اطلاعات مناسبی دراختیاردانشمندان برای بازگرداندن دوباره انسان به کره ماه در حدود سال های ۲۰۲۴ قراردهد.
از موارد دیگری که این سطح نشین و ماه نورد هندی مورد پژوهش قرار خواهد داد می توان به بررسی کره ماه از منظر زمین شناسی، بررسی جنس سنگ ها و تحلیل و آزمایش نوع آنها را نام برد.

کارشناسان درنظر دارند این سطح نشین را درماه جولای سال میلادی جاری به فضا پرتاب کنند. سطح نشین این ماموریت به نام Vikram moon lander به موقعیت پرتابی منتقل شده است تا ماهواره مدار گرد Chandrayaan-۲ را به فضا و محل ماموریت خود منتقل کند.
موشک فضایی GSLV Mark III ماهواره مدار گرد Chandrayaan-۲ را از مرکز فضایی Satish Dhawan درکشور هندوستان به فضا پرتاب خواهد کرد. ماموریت Chandrayaan-۲ در ادامه ماموریت Chandrayaan-۱ است که برای کشف مولکول آب درکره ماه ده سال پیش به فضا پرتاب شد. ازجمله ویژگی های این ماموریت فضایی هزینه کم آن درحدود ۱۴۰ میلیون دلار به نسبت پروژه های گران قیمت ناسای آمریکاست.

کارشناسان نوعی مدار مشخص برای حرکت Chandrayaan-۲ درنظر گرفته اند که آن را به سوی کره ماه نزدیک کرده و درمداری از آن قرار می دهد. پس از رسیدن به ارتفاع مناسب از مدار کره ماه، سطح نشین از ماهواره جدا و برسطح کره ماه فرود می آید و درنهایت ماه نورد به حرکت برسطح کره ماه می پردازد. کارشناسان بازه زمانی فعال بودن ماهواره مدارگرد Chandrayaan-۲ را حدود یک سال پس از جداسازی سطح نشین از آن می دانند.
ازجمله تجهیزاتی که در این ماهواره مدارگرد قرار دارد می توان دوربین های مجهز برای نقشه برداری زمینی از کره ماه و دوربین با وضوح بسیاربالا به نام OHRC را نام برد که می تواند نقشه های دقیق ازسطح کره ماه تهیه کند و اطلاعات لازم برای حرکت ماه نورد درکره ماه و دهانه ها و صخره ها را دراختیار رایانه مرکزی آن قراردهد.
طیف سنج مادون قرمز، رادار دیافراگم مصنوعی برای اسکن آب یخ زده و تخمین میزان ضخامت خاک کره ماه به نام رگولیت از دیگر تجهیزات این سفینه فضایی است. ماهواره مدارگرد همچنین دارای ابزار هایی برای بررسی اشعه های خورشیدی و لایه ایزوسفر کره ماه است. بررسی ماه لرزه ها، اندازه گیری درجه حرارت سطح کره ماه هم از جمله تجهیزات منحصربه فردی است که دراین ماموریت فضایی قراردارد. ماهواره مدار گرد و ماه نورد هندی ها این امکان را در اختیار دانشمندان قرار می دهد تا به ادامه بررسی ماموریت های آپولو بپردازند که ماه لرزه ها را اندازه گیری می کرد.

منبع:Space
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1060255{/gallery}

افزودن نظر