توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1059777

رونمایی از پایگاه اطلاعات اصطلاح نامه‌های ایرانداک/ یکسان سازی نام ۶ هزار موسسه ایرانی

رونمایی از پایگاه اطلاعات اصطلاح نامه‌های ایرانداک/ یکسان سازی نام ۶ هزار موسسه ایرانی
مراسم رونمایی از پایگاه‌های اطلاعات در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ( ایرانداک) برگزار شد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

رونمایی از پایگاه اطلاعات اصطلاح نامه های ایرانداک/ یکسان سازی نام ۶ هزار موسسه ایرانی
به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم رونمایی از پایگاه های اطلاعات در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات( ایرانداک) برگزار شد.

در این مراسم سیروس علیدوستی، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این مجموعه علنی پنج حوزه ماموریتی، براساس استاد بالادستی در دستور کار دارد، بیان کرد: دو سامانه ای که امروز رونمایی می شود، در دو خوشه ماموریتی پایگاه وب، اصطلاح نامه علنی و فنی است و برای همه سازمان ها که در حال اطلاع رسانی مشغول هستند، به کار می روند.

وی ادامه داد: مجموعه اصطلاح نامه از سال ۵۰ آغاز به کار کرده است و نخستین اصطلاح نامه به نام نظام مبادله علمی و فنی به نام (نما) به کار گرفته شد.

علیدوستی با اشاره به اینکه بعد از مدتی وقفه مجددا این اصطلاح نامه فعال شده است، گفت: اصطلاح نامه کار بسیار هزینه بری است و تا کنون ۱۵۰ هزار واژه در این سامانه داریم اما کارشناسان معتقدند بیش از یک میلیون اصطلاح نامه داریم.

وی ادامه داد: ایرانداک با منابع اندک روزآمد سازی کوچکی داشت البته برای پیشبرد کارها به پشتیبانی بیشتری نیاز دارد.

علیدوستی با اشاره به اینکه این پایگاه در زمینه های گوناگون علم و فناوری بیش از صد هزار واژه دارد، گفت: اکنون بیش از ۹۰ هزار واژه به واژه های پیشین افزوده شده و روابط معنایی میان آن گسترش یافته است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات به سامانه دوم پایگاه اطلاعات "دا" اشاره کرد و گفت: یکی از ماموریت های دوم پشتیبانی از سیاستگذاری های داده هاست و آنچه امروز رونمایی می شود، ویژگی های متفاوت دارد. با یکسان شدن نام ۶ هزار موسسه ایرانی، تمامی این موسسات کد واحد دریافت کردند و به ۱۰ دسته طبقه بندی شدند.

وی در پایان یادآوری کرد: آگاهی از همکاری های ملی و جهانی موسسه های ایرانی به ویژه همکاری های ملی موسسه ها از دیگر ارزش هایی است که تنها (دانش ایران) برای کاربرانش در نظر گرفته لست و در نمایه های مانند واس و اسکوپوس دیده نمی شود.

نیازمند نگرش راهبردی برای پیشبرد کارها در ایرانداک هستیم

در ادامه مسعود برومند، معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینکه نیازها را باید به درستی تشخیص داد، اظهار کرد: مجموعه ایرانداک ذی نفعان گسترده ای دارد به همین دلیل است که می توان انتظار داشت سامانه های جدید رونمایی شود.

وی ادامه داد: نیازمند نگرش راهبردی برای پیشبرد کارها در ایرانداک هستیم. علاوه بر به نیروها، نیازمند انگیزه لازم برای ادامه کارها هستیم چرا که فعالیت ها در زمینه جمع آوری اطلاعات و نمایه سازی ها دشوار است.

برومند با اشاره به اینکه بخشی از نظارت مردمی، مطلع بودن از اطلاعات است، گفت: معتقدم از هر سازمانی که با بودجه عمومی دولت فعالیت می کند، انتظار می رود که به شناسایی ذی نفعان خود بپردازد؛ از طرفی چون یکی از ذی نفعان ما دولت است باید کار، فعالیت و محصولی داشته باشیم که خدماتی برای بهبود عملکرد دولت را ارائه کنیم.

درحال تکمیل/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1059777{/gallery}

افزودن نظر