توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1057038

ربات‌های هوشمند در کره ماه به حرکت در می‌آیند

ربات‌های هوشمند در کره ماه به حرکت در می‌آیند
محققان برای موفقیت در ماموریت بازگشت دوباره به کره ماه نسل جدیدی از ماه‌نورد‌های هوشمند را توسعه داده‌اند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان به طراحی نسل جدیدی از ربات های خودران به نام Astrobotic پرداخته اند که می توانند به طور خودکار به حرکت و بررسی کره ماه و تونل های زیر زمینی آن بپردازند.
این ربات ها افزون بر حرکت، بررسی و استخراج نمونه از کره ماه را انجام می دهند و هواپیما های بدون سرنشین برای مسیریابی و انتخاب بهترین مسیر از این اطلاعات کمک می گیرند.

اکنون دانشمندان به بررسی و آزمایش هواپیما های بدون سرنشین ویژه پرواز در کره ماه در تونل های ایجاد شده بر اثر حرکت گذاره های آتش فشانی در جزیره ایسلند پرداخته اند.
ماه نورد و هواپیمای بدون سرنشین تحقیقاتی از نوعی سیستم نرم افزاری تشخیص و مسیریابی به نام Astrobotic استفاده می کنند؛ ساخت این نسل جدید هواپیما و ماه نورد های هوشمند به وسیله موسسه Astrobotic Technology زیرنظر دانشگاه کارنگی ملون انجام شده است.
کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به طرح ریزی ماموریت سفر به کره ماه از سوی ناسا و دیگر سازمان های پیشتاز فضایی در طول دهه آینده تعداد زیادی از سفینه های فضایی، ماه نشین ها و ماه نورد ها بر سطح کره ماه فرود خواهند آمد.

از جمله دیگر ماموریت های این ربات های جست و جو گر یافت بهترین مناطق برای ساخت پایگاه های محل زیست فضانوردان، حفاری معدن ها و استخراج مواد شیمیایی و فلز، حمل و نقل بار از سفینه مستقر درمدار به سطح کره ماه و در نهایت کشف منابع آب زیر زمینی و یخ زده در دهانه ها و دو قطب کره ماه است.
به گفته دانشمندان درکره ماه سیستم هایی چون GPS، قطب نمای مغناطیسی یا نقشه با وضوح و دقت بالا وجود ندارد تا ربات ها و حتی فضانوردان برای ردیابی و یافت مسیرحرکتی از آن ها استفاده کنند به همین دلیل استفاده از فناوری هایی چون Astrobotic می تواند به فضانوردان و دیگر تجهیزات هوشمند برای ردیابی و مسیر یابی کمک کند.
این روش مشابه روش دریانوردان در قرن های پیش است که برای جهت یابی مسیر کشتی ها از حرکت و محل حضور ستاره ها و جریان های اقیانوسی استفاده می کردند.
فضاپیما های دارای سیستم نرم افزاری ردیابی درون خود تجهیزاتی، چون ژیروسکوپ و شتاب سنج هستند که از آن ها برای محاسبه سرعت و جهت حرکت در شروع از یک نقطه استفاده می کنند.
از جمله دیگر مزایای این سیستم ها شناسایی خطاها، یادگیری آن و جلوگیری از تکرار دوباره است.
به گفته کارشناسان شناسایی دقیق محل فرود ماه نشین ها برسطح کره ماه یا دیگر سیاره های منظومه شمسی دارای اهمیت فراوانی است و استفاده از ربات های جست و جو گر مسیر می تواند بهترین موقعیت برای فرود را در اختیار این تجهیزات قرار دهد.

امروزه دانشمندان به طراحی نقشه های جدیدی از کره ماه پرداخته اند که هنوز کامل نیست و استفاده از ربات ردیاب مسیر و پرواز هواپیما های بدون سرنشین بر فراز این کره می تواند اطلاعات مناسبی در اختیار دانشمندان برای کامل کردن نقشه کره ماه قرار دهد.
کارشناسان سازنده ربات Astrobotic امیدوار هستند اولین ماموریت آن درسال ۲۰۲۱ با استفاده از موشک اطلس V انجام شود.
اکنون ربات ها درون تونل های بسیارطولانی آتش فشانی در جزیره ایسلند مورد آزمایش قرار گرفته اند و کارشناسان اعتقاد دارند در آینده روزی ربات ها به ماجراجویی درون غار های کره ماه می پردازند؛ حتی انسان ها روزی درون غار های زیر زمینی کره ماه به زندگی و ساخت پایگاه های زیر زمینی می پردازد.
به گفته دانشمندان، تجهیزات و فناوری های به کار رفته برای فرود ماه نورد ها برسطح کره ماه مشابه سفر به سیاره مریخ است و حتی می تواند ابزار های کمکی منحصر به فردی برای افزایش درصد موفقیت انسان برای فرود بر سطح سیاره مریخ و زندگی در آن باشند.
منبع: spectrum
انتهای پیام/

استفاده از شیوه دریانوردان قدیمی برای ردیابی حرکت ربات ها درکره ماه

تماشاخانه تصویر

{gallery}1057038{/gallery}

افزودن نظر