توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1056226

کارشناسان در یک قدمی کشف نشانه های حیات برسطح یک سیارک

کارشناسان در یک قدمی کشف نشانه های حیات برسطح یک سیارک
تحلیل قدمت سیارک فضایی ریوگو نشانه‌هایی از حیات اولیه در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان ژاپنی اعلام کرده اند نمونه های سنگ و خاک سیارک ریوگو Ryugu با استفاده از ابزار های تعبیه شده درون کاوشگر فضایی هایابوسای ۲ استخراج و در آینده نزدیک به زمین برای مطالعه های بیشتر بازگردانده خواهد شد.

کاوشگر هایابوسای ۲ اکنون به مطالعه درباره سیارک فضایی ریوگو می پردازد و در فاز دوم ماموریت خود با استفاده از تجهیزاتی ویژه نمونه هایی از خاک سیارک را به زمین ارسال خواهد کرد.
کارشناسان اعتقاد دارند انجام این ماموریت فضایی می تواند سبب پیشرفت تحقیقات علمی و ارسال نسل جدیدی از کاوشگر های فضایی به ماموریت های اکتشافی برای کشف اسرار منظومه شمسی شود.

نمونه برداری از سنگ و خاک سیارک ریوگو پس از تلاش ماه آپریل سال میلادی جاری کاوشگر فضایی هایابوسای ۲ روی داد که در آن کاوشگر با استفاده از نوعی گلوله و شلیک به سطح سیارک موفق به پراکنده کردن گاز و گرد و غبار اطراف آن و دسترسی به فضایی واضح از سطح آن برای تصویربرداری شد.
در جدیدترین مرحله از ماموریت، کاوشگر هایابوسای ۲ به سطح سیارک متصل می شود وبه استخراج دربازه زمانی ۴۰ دقیقه برای برداشت نمونه ها می پردازد.
تمام مراحل دریافت نمونه ها به وسیله آژانس فضایی ژاپن، JAXA پوشش داده می شود، به گفته دانشمندان این مرحله از ماموریت بسیار اهمیت دارد، اما هر گونه خطا می تواند سبب آسیب دیدن کاوشگر فضایی و به تعویق افتادن ماموریت و شکست پروژه ارسال نمونه ها به سیاره زمین شود.

در ماموریت هایابوسای یک که در سال های گذشته انجام شد، دانشمندان نمونه هایی از سیارک را مورد بررسی قرارداده اند و حال درماموریت جدید بررسی نمونه های سیارک ریوگو اطلاعات جدیدی درباره اجزای شیمیایی و جنس خاک و سنگ سیارک در اختیار دانشمندان قرار می دهد.
برای استخراج نمونه ها و بررسی سطح سیارک، کاوشگر هایابوسا مجهز به دو کاوشگر کوچک تر به نام MINERVA-II۲ است که اطلاعات را به مرکز پشتیانی در زمین منتقل می کنند و برسطح سیارک قرار گرفته اند.

قدمت سیارک فضایی ریوگو به گفته دانشمندان به حدود ۴.۶ میلیارد سال پیش و در زمان اولیه شکل گیری منظومه شمسی باز می گردد و مطالعه درباره آن می تواند داده های منحصربه فردی درباره منظومه شمسی و احتمال یافت نشانه هایی از حیات اولیه در اختیار دانشمندان قرار دهد.

محققان در این مرحله از ماموریت در نظر دارند کاوشگر فضایی را به فاصله ۲۰ متری از سطح سیارک کاهش ارتفاع دهند تا بازوی رباتیک کاوشگر بتواند نمونه های مورد نظر از سطح سیارک را استخراج کند.
کارشناسان اعلام کرده اند در صورت موفقیت آمیز بودن استخراج نمونه ها، کاوشگر هایابوسا تا پایان سال میلادی جاری نمونه ها را به زمین ارسال خواهد کرد.

کاوشگر فضایی هایابوسای ۲ درسال ۲۰۱۴ برای جمع آوری نمونه هایی از خاک و سنگ سیارک ریوگو که سیارکی در منظومه شمسی بین زمین، خورشید و مریخ است به فضا پرتاب شد، قطر سیارک ریوگو حدود نیم مایل است و جنس سطح آن پوشیده از انواع سنگ ها به ویژه ماده کربن است.
با توجه به وجود کربن دراین سیارک کارشناسان احتمال می دهند در آن اسید های آمینه و بلوک های پروتئینی وجود داشته باشند و به این ترتیب احتمال یافت نشانه هایی از حیات در آن می رود.
سیارک فضایی ریوگو اولین بار درسال ۱۹۹۹ میلادی کشف و در سال ۲۰۱۵ نام ریوگو بر آن گذاشته شد که به معنی کاخ اژد ها در فرهنگ باستانی کشور ژاپن است.
در طرحی مشابه کاوشگر فضایی Osiris-rex ناسا هم به مطالعه درباره سیارک فضایی مشهور بنو Bennu می پردازد. سیارک بنو ابعادی کوچک تر از سیارک ریوگو دارد، به گفته کارشناسان نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو در سال ۲۰۲۳ به زمین باز گردانده خواهد شد.
در یک همکاری مشترک بین محققان ناسا و آژانس فضایی ژاپن قرار است نمونه های جمع آوری شده از سیارک بنو و سیارک ریوگو مبادله شوند تا دانشمندان بتوانند به مطالعه درباره آن ها بپردازند.

منبع:RT
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1056226{/gallery}

افزودن نظر