توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1044391

کشف نشانه‌هایی جالب از وجود آب در سیاره سرخ

کشف نشانه‌هایی جالب  از وجود آب در سیاره سرخ
درگراند کانیون بسیار عمیق سیاره مریخ نشانه‌هایی مخفی و باورنکردنی از وجود حیات به ویژه ماده حیات بخش آب در گذشته‌های وجود دارد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان به تازگی با بررسی تصاویربه دست آمده از ماهواره مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا دریافتند امکان دارد در گذشته های دور در سطح سیاره مریخ آب موجود بوده باشد؛ ماهواره مارس اکسپرس به دور سیاره مریخ گردش می کند و به دنبال یافت نشانه هایی از زندگی باستانی در سیاره است.

محققان تصاویر منحصربه فرد و فوق العاده ای از سیاره مریخ به ویژه ناحیه دره مشهور به گراند کانیون در این سیاره به دست آورده اند؛ نوع چین خوردگی لایه های زمین سیاره مریخ و بررسی های زمین شناسی نشان می دهد در گذشته های دوربه احتمال فراوان آب برسطح سیاره وجود داشته است.
کارشناسان دریافتند نحوه چین خوردگی زمین سیاره مریخ با زمین بسیار متفاوت است. یکی از مناطق مورد بررسی در این پژوهش ناحیه Aurorae Chaos است که درمنطقه باستانی و نزدیک به خط استوای مریخ به نام Terra Margaritifer قرار دارد.

در ناحیه Aurorae Chaos میزان فراوان سطوح ناهموار، چین خوردگی و کوه های صخره ای وجود دارد. منطقه گراند کانیون سیاره مریخ ده برابر طولانی تر، ۲۰ برابر گسترده تر و حدود ۴.۵ برابر عمیق تر از گراند کانیون منطقه آریزونای آمریکاست. به گفته محققان گراند کانیون سیاره مریخ دراثر پدیده فرسایش رودخانه به وجود آمده است.
برخی دیگر عامل ها، چون فعالیت های آتش فشانی، برخورد سیارک و دنباله دار ها نیز می تواند سبب ایجاد شکاف هایی عمیق درخاک و ایجاد دره های عمیق درسیاره مریخ شده باشد.
برخورد های ناگهانی با سطح سیاره می تواند سبب ایجاد آب شود که البته این مقدار آب به سرعت از بین می رود، اما سبب ایجاد الگو های پر چین و چروک برسطح سیاره مریخ می شود. کارشناسان تخمین می زنند گراند کانیون سیاره مریخ حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش شکل گرفته است.

سولفات و رسوبات باستانی ناشی از وجود با آب در سیاره سرخ

افزون برمناطق ویژه دارای شکست و چین و چروک زمین شناسی درمریخ، چون Aurorae دانشمندان درمناطقی دیگر از این سیاره عنصرهایی، چون سولفات و رسوبات باستانی کشف کرده اند که در اثر وجود آب به وجود می آیند و این نشان می دهد که حداقل برای یک بار درکل سیاره یا برخی مناطق آن حیات وجود داشته است.

برخی گمانه زنی ها حاکی ازاین است که امکان دارد هنوز مقدار قابل توجهی آب مایع در زیر لایه های سطحی سیاره مریخ جاری باشد و با انجام حفاری در پژوهش های آتی بتوان به آن منابع آبی دست یافت.
در طول ۱۵ سال گذشته ماهواره مارس اکسپرس اطلاعات بسیارمفیدی با استفاده از تجهیزات پیشرفته نصب شده برروی آن از جمله دوربین استریو با وضوح بالا در اختیار دانشمندان قرار داده است.

کارشناسان امیدوار هستند در سال های آینده با ارسال مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ بتوانند اطلاعات جدیدتری درباره سیاره مریخ به دست آوردند.
منبع: ibtimes
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1044391{/gallery}

افزودن نظر