تولید گرافن سبز از صمغ درختان با هزینه اندک

تولید گرافن سبز از صمغ درختان با هزینه اندک
پژوهشگران استرالیایی موفق به استخراج صمغ درختان برای تولید گرافن با هزینه‌ای بسیار اندک و به شیوه‌ای ایمن تر شده اند.

گرافن از جمله موادی است که به علت استحکام، رسانا بودن و وزن کم کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف دارد ولی هزینه تولید آن نسبتاً بالاست. محققان کشور استرالیا می‌گویند برای اولین بار موفق به تولید گرافن سبز از درختان اوکالیپتوس شده اند و هزینه این کار تا ۲۰۰ برابر کمتر از روش‌های عادی است.

یکی از روش‌های متداول برای تولید ورق‌های گرافن در مقیاس انبوه حذف اکسید از گرافیت با انجام واکنش‌های شیمیایی است. اما این مواد شیمیایی معمولاً سمی بوده و زندگی افراد و سلامت محیط زیست را تهدید می‌کنند. از همین رو محققان دانشگاه RMIT به برگ درختان اوکالیپتوس متوسل شده اند.

برگ‌های این درخت‌ها دارای غدد چربی زیادی هستند که به تولید صمغ‌های معطر می‌انجامد. چربی مذکور جلوی هجوم حشرات به درختان مذکور را می‌گیرد. اما می‌توان از همین چربی برای تولید گرافن استفاده کرد.

برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سازگاری این روش تولید گرافن با محیط زیست از مواد شیمیایی مختلفی دیگری مانند کاتچین، اسید گالیک و اسید کافئیک هم استفاده می‌شود. واکنش شیمیایی مجموعه این مواد به تولید گرافن سبز می‌انجامد که هزینه کمتر، پایداری بیشتر و ایمنی بالاتری دارد. کاربرد این روش در آینده هزینه تولید هر گرم گرافن را از ۱۰۰ دلار به ۵۰ سنت کاهش می‌دهد.

افزودن نظر