توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1039804
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

رونق تولید و حیات دوباره اقتصاد در بستر دانش بنیان/ کارخانه‌هایی متروکه‌ که جوانان را در آغوش گرفته‌اند

رونق تولید و حیات دوباره اقتصاد در بستر دانش بنیان/ کارخانه‌هایی متروکه‌ که جوانان را در آغوش گرفته‌اند
کارخانه‌های نوآوری با هدف کمک به اشتغالزایی جوانان و تحقق رونق تولید در ساختمان‌های متروکه ایجاد شده‌اند.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، ، سال ها پیش با ایجاد کارخانه های صنعتی متعدد در کشور چرخ زندگی تعداد زیادی از کارگران و کارمندان به حرکت در آمد؛ کارخانه هایی که هر یک به تولید محصولی جدید روی آورده و در راستای تولید داخلی و قطع کردن دست واردات قدم بر می داشتند.

در این بین برخی از این کارخانه ها به دلایل اقتصادی و شخصی در میانه کار از راه بازمانده و نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند، کارکنان و کارگران این کارخانه ها هر یک به سویی رفته و فضاهای خالی باقی ماندند.

شرکت های دانش بنیانی که قطب های بزرگ اقتصادی شدند

در همان زمانی که کارخانه های صنعتی یکی پس از دیگری متروکه و تعطیل می شدند تیم های استارت آپی و شرکت های دانش بنیان پا کرفتند و تبدیل به یکی از قطب های بزرگ کشور شدند؛. شرکت هایی که در قانون آن ها در سال ۹۲ به تصویب رسید و آن زمان تعدادشان حتی به اندازه انگشتان دست هم نمی رسید امروز از مرز چهار هزار عدد گذشته اند.

به گفته مسئولان، فروش شرکت های دانش بنیان و تیم های استارت آپی از مرز هزاران میلیارد تومان گذشته و برای تعداد زیادی از فارغ التحصیلان جویای کار شغل ایجاد شده است.

کارخانه  های متروکه ای که جوانان استارت آپی را در آغوش گرفتند / حیات دوباره اقتصادی و تحقق رونق تولید در بستر فعالیت دانش بنیان

کارخانه های متروکه و زمین های بلا استفاده ای که از آن ها صحبت کردیم اکنون محلی برای رشد فناوران شده است و جوانان استارت آپی را در آغوش خود گرفته اند.

با همت جوانان و به کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک علمی و فناوری پردیس کارخانه های متروکه جان دوباره ای گرفتند و محل استقرار چندین شتاب دهنده و استارت آپ شد؛ به گفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در کارخانه های نوآوری فضایی جهت استقرار بیش از سه هزار جوان فناور به وجود آمده و قرار است هشت شتاب دهنده در کارخانه نوآوری آزادی مستقر شوند و تیم های استارت آپی و شرکت های دانش بنیان ذیل این شتاب دهنده ها فعالیت کنند.

کارخانه هایی که شعبه دار شدند

اولین کارخانه نوآوری در شهر تهران، دومین در شهر مشهد و سومین آنها قرار است در شهر شیراز افتتاح شود؛ البته چندی پیش در سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به استان یزد قرار شد کارخانه متروکه قند به کارخانه نوآوری تبدیل شود و از سویی دیگر مسئولان پارک علم و فناوری پردیس هم گفته اند که فضای متروکه میدان نوبنیاد را به شعبه دوم کارخانه نوآوری تبدیل می کند.

کارخانه  های متروکه ای که جوانان استارت آپی را در آغوش گرفتند / حیات دوباره اقتصادی و تحقق رونق تولید در بستر فعالیت دانش بنیان

اسماعیل قادری فر رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره هدف ایجاد کارخانه های نوآوری گفت: برای تحقق دو موضوع مهم و کمک به جوانان کارخانه های نوآوری ایجاد شده اند.

وی ادامه داد: نخست برای که بتوانیم محیط مناسب کسب و کار را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان به راحتی ایجاد کنیم به طوری که آن ها بتوانند در نزدیکترین فاصله به محل تحصیل و دانشگاه خود سر کار بروند.

قادری فر با اشاره به کارخانه نوآوری آزادی اظهار کرد: کارخانه نوآوری آزادی در فاصله یک کیلومتری دانشگاه شریف قرار دارد و می تواند از لحاظ درسی و کسب و کار به دانشجویان کمک کند.

رئیس مرکز فناوری های راهبردی با اشاره به دومین هدف مورد نظر گفت: ما می خواهیم بدون صرف بودجه های عمرانی زیاد کارخانه های متروکه را تبدیل به فضای نوآوری کنیم.

وی افزود: کارخانه های نوآوری با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان ساخته شده اند و میزبان چندین هزار جوان فناوری هستند.

قادری فر تصریح کرد: کارخانه های نوآوری می توانند به بهبود فضای توسعه کسب و کار و ایجاد اکوسیستم مناسب نوآوری کمک کنند.

اشتغال زایی ۳ هزار نفری برای جوانان

وی افزود: سال ۹۲ که قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و اساسنامه تشکیل پارک های علم و فناوری به تصویب درآمد قرار شد که هر یک از شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها بتوانند بیش از ۱۲۰ خدمت از جمله معافیت گمرکی، معافیت مالیاتی، معافیت های بیمه ای، معافیت سربازی و بسیاری حمایت دیگر را در راستای رونق تولید و به حرکت در آوردن چرخ های اقتصادی شرکت های دانش بنیان دریافت کنند.

کارخانه  های متروکه ای که جوانان استارت آپی را در آغوش گرفتند / حیات دوباره اقتصادی و تحقق رونق تولید در بستر فعالیت دانش بنیان

مهدی عظیمیان مدیر کل توسعه شعب پارک علم و فناوری پردیس در گفت وگو با خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، ، با اشاره به کارخانه نوآوری آزادی اظهار کرد: در این کارخانه بازیگران خصوصی حضور دارند و هشت شتاب دهنده در آنجا فعالیت می کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر چهار شتاب دهنده در پارک مستقر شده اند و چهار شتاب دهنده دیگر تا پایان تابستان آغاز به کار می کنند.

عظیمیان درباره اشتغال آفرینی در این کارخانه ها گفت: با استقرار تیم های استارت آپی در کارخانه های نوآوری می توان شاهد اشتغال حدود سه هزار جوان بود، همچنین تا کنون تعداد زیادی از استارت آپ ها توانسته اند در مدت کوتاه چند ماهه محصولات خود را تجاری سازی کنند.

مدیر کل توسعه شعب پارک علم و فناوری پردیس با اشاره به شعبه دوم کارخانه نوآوری بیان کرد: دومین شعبه کارخانه نوآوری پارک پردیس از نیمه دوم تیر ماه کار خود را آغاز می کند.

وی ادامه داد: این کارخانه در فضای متروکه میدان نوبنیاد تاسیس شده است و ظرفیت استقرار ۵۰۰ جوان فناور را دارد.

کارخانه  های متروکه ای که جوانان استارت آپی را در آغوش گرفتند / حیات دوباره اقتصادی و تحقق رونق تولید در بستر فعالیت دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان شاه کلید رونق اقتصادی

کارخانه های نوآوری می تواند به بهبود فضای کسب و کار کمکی شایان کنند، زیرا نبود فضای استقرار و راهنمایی از سوی کاربلدان دلیل اصلی شکست استارت آپ هاست، اما با وجود شتاب دهنده ها تیم های استارت آپی نه تنها شکست نمی خورند بلکه روز به روز فضای کسب و کارشان رونق پیدا خواهد کرد.

کارخانه  های متروکه ای که جوانان استارت آپی را در آغوش گرفتند / حیات دوباره اقتصادی و تحقق رونق تولید در بستر فعالیت دانش بنیان

رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را به نام رونق تولید نام گذاری کردند و از تمام مسئولان خواستند تا به بهبود فضای اشتغال و تولید کشور کمک کنند و باید شاه کلید تحقق رونق تولید را شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها دانست.

به طور قطع فراهم کردن محیط های مناسب برای دانشمندان و آن هایی که راه پیشرفت کشور را بلد هستند می تواند به بهبود هر چه بیشتر فضای اقتصادی کشور منجر شود.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1039804{/gallery}

افزودن نظر