توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1039776

اسپیس ایکس عجیب‌ترین وسایل به فضا ارسال می‌کند

اسپیس ایکس عجیب‌ترین وسایل به فضا ارسال می‌کند
موشک فضایی فالکون هوی در جدیدترین ماموریت خود تعدادی از عجیب‌ترین تجهیزات علمی و حتی خاکسترمردگان را برای رها سازی درفضا همراه خود به مدارکره زمین می‌برد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، شرکت اسپیس ایکس در حال آماده سازی راه اندازی سومین پرتاب موشک فالکون هوی است؛ این ماموریت آزمایشی STP-۲ نام دارد و یکی از ماموریت های آن ارسال خاکستر ۱۵۲ فرد متوفی به مدار کره زمین است.

شرکتی به نام Celestis Memorial Spaceflights خاکستر افراد متوفی را دریافت کرده و پس از دریافت مبالغی هنگفت آن را در یک محفظه به فضا پرتاب می کند.
شرکت Celestis Memorial Spaceflights سال ۱۹۹۴ تاسیس شده و تا کنون خاکستر بسیاری از افراد سرشناس و دانشمندان نجوم را به فضا پرتاب کرده است.
خاکستر افراد درون کپسول هایی به وزن یک الی هفت گرم قرار می گیرد و با اتصال بر بدنه خارجی موشک فضایی در ارتفاع از پیش تعیین شده از بدنه موشک جدا و در فضا رها می شود.
هزینه پرتاب کپسول بین پنج تا ۱۲۵۰۰ دلار است، ماموریت STP همچنین ۲۴ ماهواره به فضا پرتاب می کند. در این پرواز سفینه فضایی Lightsail۲ هم که فاقد سوخت شیمیایی است و با استفاده از نوعی بادبان خورشیدی به حرکت در فضا می پردازد به فضا ارسال می شود.

فضاپیمای LightSail۲ اندازه ای برابر با ابعاد یک قرص نان به وزن پنج کیلوگرم دارد و بادبان خورشیدی آن در زمان باز شدن ابعادی برابر با ۳۲ مترمربع پیدا می کند.
این ماهواره یک مدار دایره ای به طول ۷۲۰ کیلومتر را با استفاده از سفینه فضایی به نام Prox-۱ طی می کند و با استفاده از موشک فالکون هوی در ارتفاع مناسب قرار می گیرد.

ماهواره LightSail ۲ قیمتی دربازه پنج تا یک میلیون دلار دارد و از آن می توان برای پروژه های اکتشافی در فضا بهره برد. کارشناسان امیدوار هستند در صورت موفقیت آمیز بودن این پروژه در سال ۲۰۲۰ در ماموریت های مختلف فضایی از این ماهواره و ماهواره های مشابه استفاده و آن را به ماموریت های طولانی از جمله فضای بین ستاره ای و خارج از منظومه شمسی ارسال کنند.
از جمله دلایل ساخت این ماهواره جلوگیری از ایجاد آلودگی فضا به وسیله سوخت موشکی شیمیایی است، کارشناسان اعلام کرده اند موادی که در پوشش بدنه بادبان خورشیدی ماهواره LightSail ۲ به کاررفته است می تواند حرارت و نورخورشید را جذب کند بدون آنکه در اثر حرارت یا تابش اشعه های کیهانی آسیب ببیند.
ساعت اتمی هم یکی دیگر ازتجهیزات علمی پیشرفته ای است که همراه با موشک فالکون هوی به فضا ارسال می شود. این ساعت که قراراست راهی ماموریت فضای عمیق شود به وسیله محققان آزمایشگاه JPL ناسا طراحی شده است و نسل جدید ساعت هایی است که دربدنه ماهواره های فضایی تعبیه شده اند و مانند دستگاه GPS می تواند موقعیت مکانی فضاپیما را برای تیم پشتیبانی مشخص کند.
کارشناسان امیدوار هستند درصورت موفقیت این پروژه بتوانند از آن در سفر های طولانی مدت فضایی از جمله سفربه کره مریخ استفاده کنند. سیستم هدایت سفینه فضایی حاوی ساعت اتمی خودکار و بدون نیاز به هدایت از سوی تیم پشتیبان زمینی است.

ساعت اتمی فضایی چگونه کار می کند؟

ستاره شناسان برای حرکت در فضا و تعیین موقعیت سفینه و ماهواره های فضایی از ساعت استفاده می کنند. آن ها سیگنال هایی به سوی فضاپیمای هدف ارسال می کنند تا پاسخ سیگنال به زمین باز گردد، طول این فاصله رفت و برگشت می شود نقطه ای که سفینه فضایی قرار دارد و فاصله آن از زمین را نشان می دهد.

برای رفع خطا و کاهش میزان خطای محاسباتی برای تعیین موقعیت مکانی فضاپیما و سایر وسایل حمل و نقل فضایی به ساعت هایی بسیار دقیق نیازاست که بتوانند میلیارد ثانیه از زمان را اندازه گیری کنند. این ساعت ها باید پایدار باشند و خطای آن ها میل به صفر را طی کند.

کارشناسان ناسا درساخت این ساعت از کریستال های کوارتز استفاده کرده اند که با دریافت ولتاژ در فرکانسی مشخص ارتعاش پیدا می کنند و به این ترتیب مشابه آونگ ساعت های قدیمی زمان را نشان می دهند.


برای کاهش میزان خطای کریستال کوارتز دانشمندان نوسانگر های کریستال کوارتز را با انواع مختلفی از اتم ها ترکیب می کنند تا پایداری بیشتری به دست آورند.

در ساعت اتمی فضایی ناسا از اتم های فلز جیوه و یون های جیوه استفاده شده است. کارشناسان تخمین زده اند این ساعت ۱۰ میلیون سال طول می کشد تا یک ثانیه به طور کامل اشتباه نشان دهد.

به گفته کارشناسان ساعت های اتمی به دلیل ترکیب اتم های به کار رفته درونشان می توانند خود را تصحیح کنند و این سبب می شود تا ساعت های اتمی عملکردی فراتر از ساعت های مکانیکی داشته باشند.

منبع:Space

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1039776{/gallery}

افزودن نظر