آیا دانشجویان با علاقه در کلاس‌های تفسیر قرآن حاضر می‌شوند؟ / گزارش یک چالش

آیا دانشجویان با علاقه در کلاس‌های تفسیر قرآن حاضر می‌شوند؟ / گزارش یک چالش
میزان استقبال دانشجویان از کلاس های تفسیر قرآن معمولا بالا نیست. این درس، معمولا با علاقه انتخاب نمی شود و دانشجویان هدفی جز پر کردن واحدهای درسی برای برداشتن این درس ندارند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- مریم امرایی؛ میزان استقبال دانشجویان از کلاس های تفسیر قرآن معمولا بالا نیست. این درس، معمولا با علاقه انتخاب نمی شود و دانشجویان هدفی جز پر کردن واحدهای درسی برای برداشتن این درس ندارند. اینکه چرا دانشجویان ارتباط خوبی با درس تفسیر قرآن ندارند و این درس در میان دروس محبوب دانشجویان نیست، مساله مهمی است که واکاوی آن می تواند به سیاستگداران آموزشی کشور، خاصه تصمیم گیران برای دروس عمومی کمک کند. به همین بهانه و در حاشیه نمایشگاه بینالمللی قرآن کریم که در ماه مبارک رمضان برگزار شد، به سراغ جمعی از فعالین قرآنی دانشگاه های کشور رفتیم و درباره چالش استقبال از کلاس های تفسیر قرآن صحبت کردیم.

روش های مناسبی برای اثبات اعجاز قرآن انتخاب نکرده ایم

دکتر سمانه عزیزی مدرس دانشگاه علامه طباطبایی در مورد نگرش دانشجویان نسبت به قرآن کریم گفت: متاسفانه دانشجویان نگرش خوبی ندارند و معمولا رضایتی برای ورود به کلاس تفاسیر قرآنی دانشگاه ندارند. نسبت به قرآن پیش زمینه های بدی دارند و معمولا اعجاز قرآن را قبول ندارند. ایمان به قرآن در بین آن ها خیلی کم شده، ایمان به اینکه قرآن از طرف خداوند آمده و معجزه پیامبر است. او افزود: دلیل این امر آن است که ما اساتید هنوز نتوانسته ایم آن طوری که باید اعجاز قرآن را برای دانشجو اثبات کنیم و همچنین روش هایی که کتاب های دوران مدرسه وجود داشته روش ها و دلایل خوبی برای اثبات اعجاز قرآن نیستند. اما راهکاری که می توانیم داشته باشیم این است که با تغییر و ترویج دروس جدید می توانیم اعجاز قرآن را اثبات کرد.

در ادامه گفت: آن چیزی که ما الان به آن رسیدیم اعجاز قرآن نه با امی بودن پیامبر اثبات می شود نه با اعجاز علمی قرآن؛ بلکه فراتر از همه این موارد است. یعنی دانشجو به طور خود جوش وارد این جریان شود و با لمس کردن خنکای قرآن به اعجاز قرآن پی ببرد که ناگفته نماند دانشجو برای این کار هم نیاز به کمک اساتید خود دارد. بعضی افراد در زمینه آیات و قرائت قرآن خیلی قوی هستند، اما در سبک زندگی شان مشکلات عدیده ای دارند.
آیا دانشجویان با علاقه در کلاس های تفسیر قرآن حاضر می شوند؟ / گزارش یک چالش

نمی توانیم بر اساس ظاهر دانشجویان قضاوت کنیم


در این باره سلما آرام، کارشناس ارشد علوم قرآن و حدیث و معلم قرآن کریم در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: ما قرآن را در دو وجه ظاهر و باطن باید نگاه کنیم در وجه باطنی مربوط به مفاهیم و بحث تدبر و تفهم آیات قرآن است که دانشجوی امروزی در هر مسئله ای بخواهد باور خودش را تقویت کند به عملکرد روئسا و متولیان فرهنگی و کسانی که داعیه¬دار این فرهنگ هستند نگاه می کنند.

وی افزود: البته کسانی هستند که سابقه طولانی در عرصه های قرآنی دارند زندگی بسیار زیبایی دارند و رویکرد جوانان نسبت به آن ها خوب است. نکته ای که در فرمایش های مقام معظم رهبری این سال ها در بحث تدبر و تفکر آیات قرآن داریم این است که کسانی هستند که شاید در زمینه آیات و قرائت قرآن خیلی قوی باشند، اما در بحث مفهوم آیات لنگ می زنند و در سبک زندگی شان مشکلات عدیده ای دارند.

این معلم قرآن درادامه گفت: ما باید بتوانیم برای دانشجوی فرهیخته و صاحب فکر در کشور بتوانیم آنچه که ذائقه جوان امروز است از آیات و روایات استخراج کنیم و آن را به مزاح و در قالب مفاهیم جدید امروزی که جوان و دانشجوی امروزی با آن سروکار دارد و دست و پنجه نرم می کند به آن ارائه کنیم.

کارشناس ارشد علوم قرآنی در ادامه گفت: نکته مهم دیگری که در بحث دانشجویی سازمان فعالیت های قرآنی هست با توجه به اینکه با دانشجویان سروکار داریم و خودشان به این نکته اشاره می کنند این است که ما نتوانستیم زنجیره ای که بین قرائت و عمل به قرآن هست را درست عمل کنیم لذا امروزه بحث مربوط به مدافعان حرم که مربوط به مفاهیم قرآنی است و فرهنگ جهاد در قرآن را زیاد داریم. شاید یک جوان نتواند یک خط قرآن را قرائت کند، اما مدافع حرم است.
سلما آرام با اشاره به اینکه ما نمی توانیم به این مقوله از صفر تا صد نگاه کنیم که جوان امروزی با ظاهری که در جامعه می بینیم نسبت به قرآن و مفاهیم قرآنی بی تفاوت است گفت: زمانی که بطن زندگی و جامعه همین جوان را می بینیم اینگونه نیست و لذا برای سامان دهی و توازن بین تلاوت، قرائت و مفاهیم قرآنی باید متولیان و روئسای فرهنگی و قرآنی کشور در بحث توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی بتوانند نکات کلیدی و در قالب زیبا و جذاب برای دانشجو از طرف اساتید ارائه و به حد مطلوب و توازون و آن چیزی که جزء منویات مقام معظم رهبری هست دست پیدا بکنند.

جوانان نسبت به امور دینی واکنش منفی ندارند

محمدمهدی بحرالعلوم رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در این باره گفت: با توجه به تحقیقاتی که در چند سال گذشته در مکان های فرهنگی صورت گرفته است اعتقادات نسل جوان نسبت به گذشته دقیق تر و عمیق تر شده، اما تظاهرات دینی یعنی همان ظواهر دینی مانند حجاب در جوامع ما نسبت به نسل جدید کمتر شده است که نیازمند مهارت آموزی است و باید به دنبال روش هایی باشیم که جوان و نوجوان ما به ظواهر دینی هم گرایش پیدا کنند تا نرخ تلاوت قرآن، حجاب، نماز جماعت در مساجد که ظواهر دینی هستند بیشتر شوند. البته برای این موارد باید از سنین پایین تر روش هایی برای آموزش داشته باشیم. او می افزاید: در نسل گذشته یکسری اعتقادات سنتی وجود داشته، اما این اعتقادات تبدیل به تفکر و تعقل شده و اگر کسی دین دار است به انتخاب خودش بوده و نسبت به گذشته انتخاب بهتری است.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در ادامه گفت: اکثر جوانان نسبت به موضوعات دین واکنش منفی ندارند ممکن است واکنش مثبت داشته باشند، اما واکنش منفی ندارند. اگر موضوع قرآن را در نمایشگاه قرآن در قالب های جوان پسند و بروز ارائه کنیم بدون شک با استقبال کودکان و نوجوان روبرو می شویم.

افزودن نظر