توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1035061

ایده‌ای خارق العاده برای زندگی فضانوردان در سیاره مریخ

ایده‌ای خارق العاده برای زندگی فضانوردان در سیاره مریخ
فضانوردان راهی سیاره مریخ در آینده خانه‌هایی طراحی شده با چاپگر سه بعدی از جنس سنگ بازالت آتش فشانی خواهند داشت.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز، کارشناسان بازه زمانی اقامت و زندگی فضانوردان درسیاره مریخ را حدود ۸ ماه اعلام کرده اند که دراین بازه زمانی امکان آسیب به سلامت روان فضانوردان وجود دارد و باید راهکارهایی برای حفظ سلامت آنها اندیشیده شود.

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،کارشناسان ناسا اعلام کرده اند یکی از طرح های مربوط به خانه های چاپ شده با چاپگر سه بعدی مخصوص زندگی فضانوردان در سیاره مریخ جزو طرح های برتر و انتخابی معرفی شده که جایزه ۵۰۰ هزاردلاری ناسا را به دست آورده است.

طرح برتر انتخابی ناسا برای زندگی فضانوردان در سیاره مریخ دارای ویژگی هایی، چون ظاهر زیبا و منحصربه فرد، چندین طبقه، محل کافی برای استقرار خدمه سفینه و حتی پنجره هایی برای دیدن مناظر سیاره سرخ است.
در ساخت این خانه از مواد اولیه ای که بخش زیادی از آن ها جزو مواد طبیعی در سیاره مریخ است استفاده می شود.
به گفته دانشمندان پس از ارسال انسان ها به سیاره سرخ اولین چالش محل زندگی آنهاست که دارای ویژگی های ایمن و طراحی جذاب برای زندگی باشد.

مسابقه برای طراحی خانه با استفاده از چاپگر های سه بعدی برای زندگی در سیاره سرخ از سال ۲۰۱۰ به وسیله ناسا شروع و اکنون برترین طرح انتخاب شده است.

ویژگی ساخت خانه در سیاره مریخ

در ساخت خانه در سیاره مریخ موارد مختلفی ازجمله موارد استفاده، دوام ساختار، چگونگی ساخت و زیبایی مد نظربوده است.
سیاره مریخ دارای جوی منحصربه فرد و درآن صد ها میلیون سال پیش آتش فشان های فعال وجود داشته است. این سبب فرسوده شدن خاک سیاره شده است. برای ساخت خانه در سیاره مریخ ابتدا باید یک ربات مخصوص چاپ سه بعدی مصالح به آنجا حمل و مستقر شود. مواد اولیه در اختیار ربات باید قرار گیرد تا بتواند به ساخت خانه و پناهگاه برای فضانوردان بپردازد.

تیم برنده پروژه ساخت خانه سه بعدی در سیاره مریخ نمونه ای کوچک از خانه را در آزمایشگاه طراحی کردند که چاپ آن بیش از ۳۰ ساعت به طول انجامید.
کارشناسان اعلام کرده اند برای ساخت خانه با چاپگرسه بعدی درسیاره مریخ هیچ گونه کمک انسانی نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ربات ها پیش از انسان ها به این سیاره سفرخواهند کرد و کل فرآیند ساخت خانه باید به صورت مستقل از حضور انسان انجام شود.
کارشناسان برای ساخت خانه از کامپوزیت بازالت استفاده کردند که به گفته محققان ماده ای اثربخش در برابر اشعه های خطرناک کیهانی در سیاره مریخ است.

به گفته کارشناسان فردی که در آینده در سیاره مریخ زندگی کند تا ۵۰۰۰ بار بیش از زندگی برروی سیاره زمین در معرض اشعه های کیهانی قرار می گیرد.
این میزان قرار گرفتن در معرض اشعه های کیهانی کافی است تا فرد به بیماری سرطان مبتلا شود و به گفته کارشناسان حتی امکان دارد پیش از رسیدن به سیاره سرخ و در طی مسیر فضانوردان اولیه جان خود را از دست دهند.
کارشناسان اعتقاد دارند افزون بر آسیب به سلامت جسمانی فضانوردان، آسیب به سلامت روان نیز یکی از چالش های پیش روی برای ارسال فضانوردان به سیاره مریخ است.

این خانه ها باید ظاهری نسبتاً مشابه خانه های زمینی داشته باشند تا سبب افزایش روحیه و ایجاد شادی درفضانوردان شوند. همچنین امکاناتی که درخانه ها نصب خواهد شد باید پاسخگوی سلامت روان فضانوردان باشد.

در جدیدترین طراحی خانه در سیاره مریخ مواردی چون آزمایشگاه علمی، گل خانه مخصوص رشد گیاه، آشپزخانه، باغ، حمام، سالن اجتماعات، مرکز ورزشی و تفریحی و اتاق های خواب وجود دارد.

این خانه ها دارای پنجره هایی ویژه هستند که فضانوردان می توانند فضای اطراف خانه و سطح سیاره را مشاهده کنند.

منبع: businessinsider
انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1035061{/gallery}

افزودن نظر