توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1032909

تجهیزات آزمایشگاهی منحصربه فرد مریخ نورد مارس ۲۰۲۰

تجهیزات آزمایشگاهی منحصربه فرد مریخ نورد مارس ۲۰۲۰
مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ تجهیزاتی ویژه برای فراهم سازی زمینه زندگی انسان در فضا به ویژه سیاره مریخ و کره ماه دارد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش خبرنگار حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، به گفته دانشمندان زندگی و سفر به کره مریخ با چالش هایی فراوان برای انسان همراه خواهد بود، با توجه به نازک بودن لایه های جوی این سیاره، گرما به سرعت از سطح آن حرکت می کند و این به معنی دگرگونی های زیاد در دمای سیاره است.
در اثر نوسان دما مسافران راهی سیاره سرخ افزون برمشکل هایی، چون کمبود اکسیژن برای تنفس یا دردسترس نبودن آب آشامیدنی با مشکل هایی جدی، چون سطح بالای تابش اشعه های کیهانی و توفان های شدید گرد و غبارمواجه می شوند.

دانشمندان برای بررسی امکان پذیری حیات در سیاره مریخ در نظر دارند ابزار هایی ویژه را به همراه مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ به فضا ارسال کنند.

فناوری های ارائه شده به وسیله مریخ نورد ۲۰۲۰ می تواند محیط سیاره مریخ را بررسی و تحلیل و راهکار های مورد نظر متخصصان برای زندگی بهتر انسان ها بر سطح سیاره را در اختیارشان قرار دهد.

فناوری های به کار رفته در مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ همچنین برای کاوش در کره ماه هم می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. بنابر پیش بینی های انجام شده قرار است انسان حدود سال های ۲۰۲۴ به کره ماه باز گردد.

از جمله چالش های دانشمندان برای فرود وسایل مختلف بر سطح سیاره مریخ یا دیگر سیاره ها، گرانش است؛ به گفته محققان هرچه وسیله فضایی بزرگ تر باشد چالش برای فرود ایمن آن برسطح سیاره افزایش خواهد یافت. هدایت و فرود یک ماه نشین یا سفینه فضایی بر سطح سیاره بسیار دشوارتر از فرود یک ماه نورد برسطح آن است.

دانشمندان برای آزمایش فرود ایمن وسایل نقلیه فضایی بر سطح سیاره هایی جز زمین، ابزار هایی ویژه در مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ قرار داده اند. از جمله نوعی سیستم فرود به نام MEDLI۲ که می تواند وضعیت دما در زمان فرود را اندازه گیری کند. این حسگر برای طراحی سپر های حرارتی آینده تجهیزات علمی اهمیت دارد.

در مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ نوعی سیستم هدایت ناوبری جدید به نام Terrain نصب شده است که با استفاده از یک دوربین به تصویربرداری از منطقه فرود و مقایسه تصاویر به دست آمده با متخصات از پیش تعیین شده می پردازد و به این ترتیب بهترین نقطه برای فرود تعیین می شود.

دانشمندان برای تامین اکسیژن و تولید آب نوعی دستگاه آزمایشگاهی به نام MOXIE طراحی کرده اند که می تواند دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند. فضای جو سیاره مریخ دارای میزان فراوان از ماده دی اکسید کربن است، اگر این دستگاه بتواند در مقیاس وسیع به فعالیت بپردازد می تواند راهکاری برای تولید هوای تنفسی مورد نیاز فضانوردان باشد.

از نظر آب، دانشمندان بر این باورند آب مایع در زیر سطوح خشک سیاره مریخ وجود دارد و در نظر دارند با استفاده از امکاناتی ویژه به حفاری ذخایر آب زیر زمینی بپردازند.

به این منظور دانشمندان نوعی ابزار راداری به نام RIMFAX تولید کرده اند که می تواند برای بررسی موقعیت مکانی وجود منابع آب مایع زیر زمینی در سیاره ها مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت برای ساخت پایگاه فضایی برای زندگی فضانوردان و تهیه لباس های فضانوردی ایمن برای آنها، دانشمندان نمونه هایی از پنج نوع پارچه آزمایشی را به همراه مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ به سیاره مریخ ارسال می کنند.

این نمونه ها آزمایش می شوند تا مقاومت آنها در برابر اشعه های کیهانی به ویژه تابش اشعه ماورای بنفش مورد بررسی قرار گیرد.

یکی دیگر از تجهیزات علمی که به همراه مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ به فضا پرتاب می شود مجموعه ای از حسگر های دینامیکی زیست محیطی به نام MEDA است که می تواند به جمع آوری اطلاعات مربوط به وضعیت آب و هوای سیاره بپردازد.

دانشمندان امیدوار هستند تجهیزات علمی همراه مریخ نورد به خوبی در سیاره مریخ عمل کنند و وضعیت پیش بینی نشده روی ندهد.

اکنون مته مریخ نشین اینسایت به دلیل جنس خاک سیاره مریخ نمی تواند به ادامه حفاری بپردازد و یکی از پرهزینه ترین طرح های فضایی ناسا منجربه شکست شده است.

منبع:Space
انتهای پیام/

ابزار های علمی منحصربه فرد مریخ نورد مارس ۲۰۲۰

تماشاخانه تصویر

{gallery}1032909{/gallery}

افزودن نظر