تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها منتقل شود

تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها منتقل شود
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هماهنگی‌های کافی باید با دانشگاه‌ها صورت بگیرد و تجربه دانشگاه‌های موفق در زمینه کمک‌های خیرین به دیگر دانشگاه‌ها نیز انتقال داده شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی، وزیر علوم در نشست ستاد خیرین وزارت علوم که در این وزارتخانه برگزار شد، با تأکید بر اینکه تجربیات دانشگاه های موفق درزمینهٔ امور حمایتی باید به دیگر دانشگاه ها آموزش داده شود، بیان داشت: در زمینه ورود بخش خصوصی و افراد در مدیریت دانشگاه ها به شکل سهام دار، باید گفت که این موضوع به قانون نیاز دارد؛ ما همواره تلاش کرده ایم که از دانشگاه های بخش غیردولتی حمایت کنیم به شرطی که این دانشگاه ها شاخص ها را رعایت کنند و آن را ارتقاء دهند. از جمله دانشگاه های نمونه در این زمینه می توان به دانشگاه خاتم اشاره کرد.

وی با بیان اینکه باید تجربیات موفق حامیان آموزش عالی آموزش داده شود، تصریح کرد: می توانیم در نشست های روسای دانشگاه ها، نمایندگانی از بنیاد های حامی آموزش عالی داشته باشیم و حتی می توان نشست مستقلی در این زمینه برگزار کرد. در جریان چنین نشست هایی است که می توان تجربیات گذشته ها را به جوانان انتقال داد.

وزیر علوم با مثبت ارزیابی کردن اقدامات بنیاد خیرین خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم درزمینهٔ موضوع مشارکت ۵۰ درصدی خیرین تا قبل از شهریورماه امسال جلسه ای مشترک با سازمان برنامه وبودجه و شخص نوبخت داشته باشیم و در آن نحوه همکاری ها با خیرین را بررسی کنیم.
غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در این نشست با اشاره به اینکه هویت دینی و ملی ما با امر خیر گره خورده است، گفت: فرهنگ امر خیر، موضوعی است که دانشگاه ها می توانند در جامعه ترویج دهند. برای استمرار امر خیر باید از بخش دانشجویی کمک گرفت. ما هم اکنون ۴ هزار کانون دانشجویی فعال داریم و آمادگی این را داریم که در همه دانشگاه ها کانون خیرین را فعال کنیم.

در ادامه مجتبی صدیقی، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان با ابراز امیدواری در خصوص تنوع اقدامات بنیاد خیرین اظهار داشت: در زمینهٔ تشکیل کمیته جوانان خیر باید به این موضوع اشاره کرد که در این زمینه خیلی به دنبال کمیت کمک ها نیستیم. همین که جوانان پای کار بیایند، خودش قدم بزرگی در این زمینه است. ما دنبال شور و نشاط جوانان و آشنایی آنان با این حوزه هستیم.
به گفته وی، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تجربه بالایی درزمینهٔ کانون های دانشجویی دارند و می توان از این ظرفیت و تجربه در مسیر امور خیرین دانشگاهی بهره مند شد.
حسین عسکریان، دبیر ستاد خیرین وزارت علوم نیز با اشاره به برنامه ها و اقدامات ستاد خیرین وزارت علوم گفت: اقدامات صورت گرفته در زیرگروه ها و حوزه های متفاوتی دسته بندی می شوند. بخشی از این اقدامات را تحت عنوان تقویت بنیاد های خیریه و نیکوکاری به منظور کمک به توسعه علم و فناوری نام گذاری کرده ایم. از جمله اقدامات صورت گرفته در این بخش می توان به تهیه و تدوین کتاب خیرین در جهان و ایران، تهیه و تدوین چاپ اول کتاب بنیاد های خیرین و تهیه و تدوین چاپ دوم معرفی خیرین و فعالیت های خیرین حامی علم و فناوری اشاره کرد.

به گفته وی، بخش دوم این فعالیت ها تحت عنوان تنوع بخشی منابع مالی دانشگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری است که اقدامات بنیاد در این بخش شامل موضوعاتی همچون گسترش فعالیت بنیادها، تنوع بخشی بیشتر به فعالیت بنیاد ها درزمینهٔ سوددهی، گسترش فعالیت ها درزمینهٔ کارآفرینی و بررسی و ارزیابی اثربخشی مأموریت ها بوده است.

دکتر عسکریان در ادامه سخنان خود با اشاره به بخش های دیگر اقدامات بنیاد خیرین خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت ها و فناوری اطلاعات و ارتباطات با بهره گیری از امکانات علمی از دیگر حوزه هاست که در این بخش اقداماتی همچون به روزرسانی اطلاعات خیرین و ایجاد سایت این بنیاد به زبان انگلیسی انجام شده است.

وی افزود: بخش دیگری از این اقدامات شامل توسعه زیرساخت حقوقی تسهیل کننده مشارکت بخش عمومی و خصوصی در آموزش عالی است؛ در این بخش، تجارب جهانی در زمینه هایی همچون معافیت های مالیاتی، قوانین و مقررات مربوط به سرمایه گذاری در دانشگاه ها و قوانین نحوه سرمایه گذاری در امور فناوری بررسی شده است.

به گفته دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، ایجاد مدیریت های منطقه ای آموزش عالی با هدف بهره گیری از ظرفیت های بومی و محلی در کمک به راهبرد های آموزش عالی و توسعه مشارکت و همکاری علمی و بین المللی از دیگر مواردی هستند که می توان به آن ها اشاره کرد.

علیرضا عبداللهی نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم نیز در این نشست بیان داشت: می توان پیوندی میان بنیاد حامیان آموزش عالی با انجمن هایی از نوع انجمن های فارغ التحصیلان دانشگاه ها ایجاد کرد. برای پیشبرد اهداف این بخش به شبکه سازی گسترده ای نیاز داریم.

وی تصریح کرد: بخشی از این شبکه سازی در مذاکرات و رایزنی ها صورت می گیرد؛ اما بخش دیگری از آن در رسانه ها و فضای مجازی ایجاد می شود و ما می توانیم از توان آن ها برای معرفی بنیاد حامی آموزش عالی و فرهنگ سازی در این زمینه استفاده کنیم.

در ادامه نشست عباس مصلی نژاد، از اعضای ستاد خیرین وزارت علوم اظهار داشت: برخی خیرین در پروژه های ۵۰ درصدی سهم خود را به طور کامل می پردازند؛ اما هنگامی که می بینند پروژه به دلیل پرداخت نشدن ۵۰ درصد دیگر نصفه مانده است از انجام امور خیریه دیگر ممکن است دلسرد شوند. تقاضایی که داریم این است که سهم ۵۰ درصدی دولت در این زمینه پرداخت شود تا چنین پروژه هایی زودتر به نتیجه برسند. همچنین پیشنهادی که دارم این است که به جای استفاده از عنوان موسسه های خیریه، از نام موسسه های حامی استفاده کنیم.

علی سعیدی، از دیگر اعضای ستاد نیز با اشاره به رویکرد اقتصاد مقاومتی کشور خاطرنشان کرد: امروزه اقتصاد کشور در شرایط خاصی قرار دارد. نگرانی ما از این است که در این شرایطی، بودجه های مربوط به امور دانشگاهی حذف یا کم شود. از وزیر علوم تقاضا دارم در این راستا جامعه را بیش ازپیش درگیر بحث آموزش عالی کنیم. می توانیم با سهام دار کردن مردم در دانشگاه ها، در این مسیر قدم برداریم. این موضوع نیز می تواند با سهام دار کردن خیرین آغاز شود. بر این اساس امور خیریه به جای کار های گذرای دلبخواهی به کار هایی با درگیری مسئولانه از طرف خیرین تبدیل می شود.

ابراهیم جمیلی، عضو ستاد خیرین وزارت علوم نیز در این نشست با تأکید بر اینکه بایستی از تشکیل بنیاد های حامی به صورت غیرمتعارف جلوگیری کرد، گفت: برای شناسایی میزان کارکرد بنیاد ها می توان گزارشی تهیه کرد و در آن به بررسی این موضوع پرداخت که خیرین تا پیش از تشکیل این بنیاد ها چه میزان کمک داشته اند و این میزان پس از تشکیل آن ها به چه میزان رسیده است.

گفتنی است، دومین جلسه شورای ستاد خیرین وزارت علوم، با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم؛ مجتبی صدیقی، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان، علیرضا عبداللهی نژاد، مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، حسین عسکریان، مشاور وزیر و دبیرستاد خیرین و جمعی از اعضای ستاد خیرین ازجمله عباس مصلی نژاد، علی سعیدی و ابراهیم جمیلی، در دفتر وزیر علوم برگزار شد.

افزودن نظر