توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/1027001

بهره‌مندی روستا‌ها از خدمات سنجشی ماهواره‌/ اجرای پایلوت طرح استفاده از خدمات ماهواره‌ای در استان مازندران

بهره‌مندی روستا‌ها از خدمات سنجشی ماهواره‌/ اجرای پایلوت طرح استفاده از خدمات ماهواره‌ای در استان مازندران
برای اجرای طرح استفاده از خدمات ماهواره‌ای استان مازندران به عنوان پایلوت انتخاب و طرح به استانداری تحویل شد.

به گزارش گروه فناوری ایمان نیوز،

به گزارش حوزه فن آوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از اولویت های ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در سال جاری اجرایی کردن طرح بهره مندی روستاییان از خدمات ماهواره است. این خدمات به روستاییان در توسعه کشاورزی، افزایش تولید و برنامه ریزی مؤثر در کشاورزی و ایجاد و توسعه مرکز اطلاعات و مدیریت منابع روستایی کمک می کند.

فراهم کردن این خدمات برای کشاورزان با استفاده از داده های ماهواره ای امکانپذیر است. در واقع یکی از نیازهای مهم بخش کشاورزی کشور، تهیه نقشه پراکنش اراضی و برآورد سطح زیر کشت اراضی کشاورزی است. سنجش از دور در این زمینه نقشه کلیدی دارد و کشورهای پیشرفته از این فناوری به منظور پایش اراضی کشاورزی خود استفاده می کنند.

مذاکره با استانداری ها برای اجرای طرح استفاده از خدمات ماهواره ای

با توجه به پوشش وسیع تصاویر ماهواره ای و قابلیت بالای آنالیز تصاویر با روشهای سنجش از دور، امـروزه از تصاویر ماهواره ای در مطالعات مختلف کشـاورزی و منـابع طبیعـی استفاده می شود. به همین منظور ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای طرح استفاده از خدمات ماهواره ای در روستاها مذاکراتی را با استانداری ها آغاز کرده است.

بر همین اساس، با توجه به مذاکرات صورت گرفته استان مازندران به عنوان پایلوت انتخاب و طرح به استانداری تحویل شد. سامانه های مورد نظر در اجرای این طرح شامل سامانه پایش ماهواره ای و مدیریت اراضی کشاورزی، سامانه پهنه بندی و هشدار مخاطرات طبیعی، سامانه پزشکی از دور و سامانه آموزش از دور می شود.

این طرح با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه سنجش ازدور انجام خواهد شد و ستاد برای اجرای این طرح از این شرکت ها و توانمندی متخصصان داخلی بهره خواهد گرفت.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}1027001{/gallery}

افزودن نظر