اولین نشست اعضای کمیته اجرایی ISC با هدف تبادل اطلاعات علمی برگزار شد

اولین نشست اعضای کمیته اجرایی ISC با هدف تبادل اطلاعات علمی برگزار شد
اولین جلسه اعضای کمیته اجرایی (EC) پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با قرائت پیام منصور غلامی، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، اولین نشست اعضای کمیته اجرایی ISC از کشور های نیجریه، مالزی، ترکیه، و پاکستان به نمایندگی از مناطق مختلف شامل آفریقا، جنوب شرق آسیا، خاورمیانه و شبه قاره هند در محل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با حضور محمدجواد دهقانی ریاست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار شد.

هدف از این نشست، تبادل نظر درخصوص شیوه اجرایی نمودن برنامه های ISC در مناطق و نیز کشور های اسلامی بخصوص همکاری در نمایه سازی نشریات علمی معتبر، پایش عملکرد علمی کشور های اسلامی، کمک به افزایش ارتقای عملکرد پژوهشی دانشگاه ها و رتبه جهانی آن ها در نظام های رتبه بندی بین المللی و برگزاری کارگاه های آموزشی نظام مند برای دانشگاه ها و اعضای هیئت علمی با هدف افزایش اثربخشی پژوهش در مقیاس های منطقه ای و جهانی بود.

در پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، درخصوص جایگاه و نقش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار امیدواری شده است که همکاری بین پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و کشور های اسلامی به ارتقای اهداف بلندمدت علوم، تحقیقات، فناوری و نوآوری در جهان اسلام بیانجامد.

دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در این جلسه، به معرفی اجمالی جایگاه کنونی کشور های اسلامی در میان کشور های جهان پرداخت و در مورد میزان رشد کمی و کیفی تولیدات علمی کشور های عضو OIC در طی ۲۰ سال اخیر توضیحاتی را مطرح کرد.

وی همچنین به تشریح وظایف، مسئولیت ها و فعالیت های ISC در حوزه های ملی و بین المللی ارائه کرد.

در ادامه، اسما اسماعیل رئیس دانشگاه USM مالزی، ضمن تایید اهمیت ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه ها و دانشمندان، بر این موضوع تاکید کرد که کشور مالزی و دانشگاه های مالزی با وجود دارا بودن دانشجویان خارجی متعدد و رتبه و جایگاه مناسب در رتبه بندی های جهانی از جمله تایمز و کیو اس، سیستم ارزیابی ویژه و خاص خود را دارا هستند و از شاخص ها و معیار های غرب پیروی نمی کنند.

وی افزود: مالزی فراتر از رتبه بندی حرکت می کند؛ برای کشور مالزی، همگام شدن با رشد علم و فناوری و جهانی سازی بسیار مهم است، اما در این کشور در کنار رشد علم و دانش، به پرورش جنبه های اخلاقی و شخصیتی نسل آینده این کشور نیز اهمیت بسیار داده می شود.

پروفسور اسما اسماعیل در ادامه، راهکار های افزایش تعداد نشریات علمی معتبر در مالزی را تشریح کرد.

سلیمان باباتنده رامون یوسف، مدیر دفتر مدیریت تحقیق، نوآوری و فناوری اطلاعات کمیسیون دانشگاه های ملی نیجریه، ضمن ارائه آماری از دانشجویان آموزش عالی و با اشاره به میزان تولیدات علمی در دانشگاه های دولتی و خصوصی نیجریه، تصریح کرد: به منظور رشد سیستم ارزیابی عملکرد علمی، همگام شدن با فرآیند جهانی سازی علم و فناوری، آموزش مجازی و چالش های موجود بر سر راه این فرآیند ها در کشور نیجریه، به طور حتم کمک و همکاری تمام کشور های اسلامی لازم و موثر خواهد بود.

وی سپس ضمن توصیف آموزش عالی در کشور نیجریه، به بیان راهکار های عملی جهت ارتقای دانشگاه ها پرداخت.
رامون یوسف این جلسه را راهکاری موثر جهت ارتقای جایگاه علمی کشور های اسلامی دانست و تاکید کرد: مصوبات این جلسه باید هم راستا با فرهنگ تک تک کشور های اسلامی باشد.

وی خواستار مطرح شدن راهکار های موثر برای توسعه ملی کشور های اسلامی در این جلسه شد.

تدوین سیاست های کارآمد و انتخاب اهداف واقع گرایانه از پیشنهاداتی بود که رامون یوسف جهت پیشگیری از اتلاف بودجه ملی و هدر رفتن انرژی مطرح کرد.

سپس اظهر علی شاه، رئیس انجمن علمی و استاد دانشگاه سیند پاکستان ضمن معرفی دانشگاه سیند، آماری از جایگاه علمی دانشگاه های پاکستان، و تعداد دانشجویان و اعضای هیئت علمی پاکستان ارائه داد و به معرفی راهکار های رشد جایگاه دانشگاه های جهان اسلام در رتبه بندی های جهانی پرداخت.

در انتها، تونجای دوگراوغلو معاون شورای ارزیابی کیفی آموزش عالی ترکیه، برخی سیاست ها و اقدامات صورت گرفته توسط آموزش عالی ترکیه درخصوص ارزیابی کیفی محققان و دانشگاه ها را برشمرد.

وی با اشاره به تعداد هشت میلیون دانشجوی در حال تحصیل در کشور ترکیه، توجه به کیفیت در کنار کمیت عملکرد محققان یک کشور را زمینه ساز تقویت زیرساخت و ظرفیت تحقیقاتی هر کشور دانست. اعتبارسنجی آموزش عالی از دیگر مواردی بود که دوگراوغلو بر آن تاکید کرد.

در انتهای این نشست، گزارش نهایی وظایف اعضای کمیته اجرایی ISC به تبادل نظر و گفت گو گذاشته شد و در نهایت، ضمن تصویب موارد پیشنهادی ISC، چند مورد به پیشنهاد اعضای کمیته اجرایی، اضافه شد و به امضای اعضا و مسئولان رسید.

تونجای دوگراوغلو، معاون شورای ارزیابی کیفی آموزش عالی ترکیه، اسما اسماعیل، رییس آکادمی علوم مالزی و رییس دانشگاه USM، اظهر علی شاه رئیس انجمن علمی و استاد دانشگاه سیند پاکستان، سلیمان باباتنده رامون یوسف مدیر دفتر مدیریت تحقیق، نوآوری و فناوری اطلاعات، و عضو کمیسیون دانشگاه های ملی نیجریه و ابراهیم محمد بشیر دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در نیجریه به عنوان اعضای کمیته اجرایی و عباس قنبری باغستان، رایزن علمی سابق ایران در جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه به عنوان مشاور ریاست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در امور همکاری های علمی بین المللی در این نشست حضور داشتند.

افزودن نظر